Budapesten adott interjút a Népszabadságnak az amerikai székhelyű, fajvédő National Policy Institute (NPI) elnöke, Richard Spencer. A nemzetközi fajvédő szervezet vezetője a lap pénteki számában megjelent interjúban elmondta, hogy a konferenciát szombaton, magánrendezvényként tartják meg, a helyszínt azonban nem árulta el. A résztvevők számát az eredetileg tervezett 250-300-zal ellentétben 75-100-ra becsülte a szervezet elnöke.
„Nyilvános, az újságírók számára is nyitott rendezvényt akartunk tartani, nem számítottunk a hatósági tilalomra” – mondta Richard Spencer.
Arra a kérdésre, hogy miért Budapestet választották a konferencia helyszínéül, az elnök azt válaszolta, azért, mert kapcsolataik vannak itt a konferenciát eredetileg szponzoráló Arktos Medián keresztül. A Magyar Nemzet korábban megírta, az Arktos Media Ltd. időközben megvonta támogatását a rendezvénytől. Az NPI elnöke elmondta azt is, repülője Bécsben szállt le, és vonattal utazott Budapestre.
Spencer az interjúban a Jobbikkal való megromlott kapcsolatáról is beszél, és bár nagyra értékeli Vonáék „tradicionalizmusát”, de „ázsiai fantáziáikat”, a törökökkel, a közel-keleti népekkel való együttműködésüket és azt, hogy „ők túlságosan parlamentiek”, már nem bírja a Jobbikban.
A fajvédő, aki Obamára szavazott
Az NPI-t 2005-ben alapította az azóta már elhunyt Louis R. Andrews, aki a szervezet első elnöke volt. Andrews azzal hívta fel magára figyelmet, hogy 2008-ban fejér fajvédő létére Barack Obamára szavazott az elnökválasztáson, állítólag a republikánus párt megsemmisítése, majd más alapokon való újjáépítése adta ehhez az ideológiai muníciót – írja a Válasz.hu.
„Amint kiadványaikban és konferenciáikon rendre hangoztatják, az intézet célja annak számba vétele, hogy a nem nyugati eredetű népesség milyen hatást gyakorol az amerikai nemzeti identitásra.” A National Policy Institute 2007-es éves jelentésében például a fehér faj felsőbbrendűsége mellett és a színes bőrűek, a bevándorlók ellen szólalt fel.
Ezzel szemben amikor az Arktos visszalépett a budapesti konferencia támogatásától, a cég svéd származású igazgatója Daniel Friberg arról beszélt, döbbenetes, hogy Orbán Viktor miniszterelnököt „annyira izgatja egy békés szándékú írók és gondolkodók részvételével zajló kis létszámú gyűlés”, hogy még a beutazási tilalmat is képes elrendelni.
A Válasz.hu cikke szerint a National Policy Institue-nak van például a Ku-Klux-Klanhoz köthető tagja, de olyan is, aki szerint az amerikai illegális bevándorlás problémáját a tömeges deportálás orvosolná. Érdekesség továbbá, hogy a National Poicy Institute tavaly a második legnagyobb washingtoni kormányzati épületben, a The Ronald Reagan Buildingben tartotta, tarthatta konferenciáját.
A kormány betiltotta, a TASZ és a Jobbik kiállt mellette
Ismeretes, Pintér Sándor belügyminiszter szeptember 29-én betiltotta az NPI október 3. és 5. közötti, Budapestre tervezett konferenciáját, és utasította az országos rendőrfőkapitányt, hogy kezdeményezze beutazási és tartózkodási tilalom elrendelését a tanácskozás előadóival szemben. Erre azután került sor, hogy Orbán Viktor vasárnap utasította a belügyminisztert, hogy minden rendelkezésére álló törvényes eszközzel akadályozza meg a konferenciát.
Bár a kongresszus ellen többen is tiltakoztak az elmúlt hetekben, a rendezvény belügyminisztériumi betiltása ellen a Jobbik és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) is felemelte a szavát – a TASZ emellett elítélte a tervezett rendezvényt –, mondván: a kormány megsérti a véleménynyilvánítás szabadságát és a résztvevők szabad mozgáshoz való jogát. A belügyminiszter álláspontja szerint azonban a nyíltan rasszista ideológiai alapokon álló szervezet tervezett konferenciájának előadói a fajelmélet hirdetői, véleménynyilvánításuk az alaptörvénybe ütközik.
Amerikában másként mennek a dolgok
André Goodfriend, az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője a Hír TV-nek nyilatkozva szerdán üdvözölte, hogy a magyar kormány nem támogatja azokat, akik faji vagy etnikai intoleranciát hirdetnek. Hozzátette ugyanakkor, ezek a csoportok az Egyesült Államokban kifejthetik a nézeteiket, az ehhez való jogukat ugyanis biztosítja az amerikai alkotmány első kiegészítése.
Érdekesség, hogy korábban Barack Obama amerikai elnök a globális problémákkal foglalkozó Clinton Alapítvány New York-i tanácskozásán mások mellett Magyarországot is a civileket korlátozó országok között említette.
MTI, MNO, nol.hu, Válasz.hu, szerző: MNO / fotó: npiamerica.org
Facebook
Twitter
YouTube
RSS