Meggyőződésem, hogy magyar partnereink a normális kapcsolatokban érdekeltek Ukrajnával, ahogy mi is érdekeltek vagyunk ebben, de tudomásul kell venniük: már nem lesz úgy, mint az oktatási törvény elfogadása előtt volt, nem lesz visszatérés a múltba – jelentette ki Dmitro Kuleba, európai és euroatlanti integrációért felelős ukrán miniszterelnök-helyettes az Interfax-Ukraine hírügynökségnek adott interjújában.
A kormányfő-helyettes az Ukrajna EU- és NATO-csatlakozásának Magyarország általi blokkolásával kapcsolatos kérdésre válaszolva a többi között kifejtette: „nagyon remélem, hogy magyar partnereink felhagynak a belemagyarázás politikájával és áttérnek a tények politikájára, amikor a Velencei Bizottság ilyen vagy olyan követelményeinek Ukrajna általi teljesítéséről van szó”.
Készen állunk a párbeszédre a (magyar) kollégákkal
– tette hozzá, megjegyezve, hogy ő az elnöke az ukrán-magyar kormányközi vegyes bizottságnak, és alig várja, hogy elkezdődjön annak munkája. Hangsúlyozta: Ukrajna részéről szavatolhatja, hogy teljes mértékben támogatják a nemzetiségi kisebbségek önazonosságának megőrzését, hogy ne asszimilálódjanak Ukrajnában, és értékelik nemzeti identitásukat. Dmitro Kuleba szerint azonban van egy mozzanat, nevezetesen az, hogy az idei a magyarok számára „Trianon éve”, azaz a magyar nép és a magyar állam számára nemzeti tragédiát jelentő trianoni békeszerződés századik évfordulója.
Megértem, hogy ennek tükrében a magyar partnereknek nehéz lesz konstruktivitást mutatniuk a határon túli magyarokkal kapcsolatos kérdések megoldását illetően
– mondta. Éppen ezért – fűzte hozzá – 2020 nem a legjobb év a konstruktív megállapodások elérésére. Mindazonáltal – folytatta – Ukrajna mindent megtesz annak érdekében, hogy ezek a megállapodások létrejöjjenek, vagy legalábbis a lehető legnagyobb mértékben közelebb kerüljünk hozzájuk. A kérdésre, amely szerint bízik-e abban, hogy Magyarország jelenlegi kormányával sikerülhet pozitív megoldást találni az ukrán-magyar problémára, a kormányfő-helyettes kiemelte: ezt lehetségesnek tartja, és megjegyezte, hogy ellenzi bárkinek a démonizálását.
Meggyőződésem, hogy magyar partnereink a normális kapcsolatokban érdekeltek Ukrajnával. És mi is érdekeltek vagyunk ebben. Egyetlen dolog van, amit mondunk nekik: már nem lesz úgy, ahogy az (oktatási) törvény elfogadása előtt volt, nem lesz visszatérés a múltba
– hangoztatta. Úgy vélte, közösen kell megtalálni a két fél érdekeinek megfelelő, kiegyensúlyozott megoldást.
Forrás/fotó: karpataljalap.net
Facebook
Twitter
YouTube
RSS