A kijevi forradalom harmadik évfordulóját ünnepelték a napokban Ukrajnában, de sem az ukrán demokrácia, sem más nem változott meg úgy, ahogy az emberek várták. A legújabb felmérés szerint az emberek 80 százaléka úgy gondolja, hogy a majdani forradalom nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, de sokan leginkább azért nem tesznek semmit, mert rettegnek attól, hogy újból elkövetik a véres forradalom végzetes hibáit – közölte a Híradó.hu.
Viktor Janukovics elnök leváltása volt a 2013-as tüntetések elsődleges célja, a tömeg hetekig a Majdan téren táborozott, az Európai Unióval kötendő szabadkereskedelmi egyezség felmondása miatt. A tömeg az európai életszínvonal reményében európai politikai irányt követelt. A forradalom azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: a korrupció nem csökkent, a Krím-félsziget Oroszországé lett, az elhúzódó háború miatt pedig több mint 1,7 millió ember kényszerült elmenekülni otthonából. Az új vezető arcok, Arszenyij Jacenyuk és Petro Porosenko is csalódást okoztak. Legutóbb azzal került be a hírekbe az ország, hogy a politikai és az igazságügyi garnitúra is elképesztő vagyonokon ücsörög. Egy friss közvélemény-kutatás szerint az ukránok 80 százaléka elégedetlen.
Az emberek azért dühösek, mert az államot látványosan nem érdeklik a mindennapi problémáik. Nem tesznek semmit az egészségügy, az oktatás és a közrend javításáért, a donbasszi háború megállításáért, az alacsony bérekért és a munkanélküliség csökkentéséért sem
– közölte Andrej Jermolajev stratégiai kutatóintézeti igazgató, aki már a következő forradalom előszelét érzi. Úgy véli, a tömegek most már nem a szabadságjogokért és a politikai változásért küzdenek, hanem a társadalmi igazságért harcolnak.
Előre félnek a következő csalódástól
A megkérdezett emberek 60 százaléka azt válaszolta, hogy részt venne egy tiltakozó megmozduláson, ha az árak emelkedése ellen tüntethetnének. Az igazgató szerint ugyanakkor az ukránok félnek attól, hogy megismételjék a megbukott majdani forradalom hibáit, és újabb spekulánst segítsenek hatalomra.
Még Mustafa Nayyem, a majdani tüntetéseket Facebook-posztjával elindító jogász is csalódott:
A mostani ellenforradalmi hangulat a három évvel ezelőtti állapotokat tükrözi. Hiszen nem csak az a probléma, hogy Janukovics körét nem érte utol az igazságszolgáltatás keze. Valószínűleg az ő emberei fogják majd kivizsgálni a majdani gyilkosságokat is.
A Majdanon meggyilkolt 91 ember ügyéből összesen 9 gyilkosságról adtak ki részletes információkat a hatóságok, pedig már három éve vizsgálják az eseteket. Nyolc vádlott felfüggesztett büntetést kapott, és mindössze egyet küldtek börtönbe. Egy magas rangú tisztviselő sem szerepelt a „bűnösök” listáján.
Tasasz Brezovecs politikai szakértő szerint a majdani forradalom csak a kezdet volt:
Az EuroMajdan nem oldotta meg az ország problémáit. Egy fordulópont volt, mikor az emberek úgy döntöttek, szembeszállnak a posztszovjet országokat sújtó korrupcióval és nepotizmussal.
Brezovecs felszólította a társadalmat, hogy szálljanak szembe a populizmus retorikájával, és térjenek vissza „majdani értékrendjükhöz”, mivel nem sokára újabb politikai változások várhatók az országban.
hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS