Mint a police.hu közleményei alapján a 24.hu már hírül adta: tavaly év végén öt, idén már három, vagyis pár hónap alatt alatt nyolc kiskorú tűnt el egy XII. kerületi gyermekvédelmi intézményből. Megindult a sajtóban a találgatás, hogy mi állhat a háttérben. A gyermekotthon vezetője a 24.hu kérdésére lecsapta a telefont. A BRFK sajtószolgálata szerint a gyerekek általában csak pár órát csellengenek. “Nem kívánok semmit nyilatkozni” – mondta a Bolyai Gyermekotthoni Központ Esze Tamás Gyermekotthonának vezetője, majd bontotta a vonalat.
Az igazgatóhelyettest a 24.hu arról kérdezte: mi okozhatja, hogy alig két hónap alatt nyolc kiskorú eltűnése miatt kérte a lakosság segítségét a rendőrség, és mind ugyanabból az intézményből tűntek el. (A gyermekotthon két helyszínen, a Diósárok utcában és a Rőzse utcában működik, de ennyi bejelentés ilyen rövid idő alatt akkor is feltűnő.)
Sajnos nagyon sokan nem kerülnek meg. A rendőrségre az ORFK adatai szerint évete átlagosan 17 ezer bejelentés érkezik kiskorúak eltűnéséről, közel nyolcvan százalékban gyermekotthonokból. Tavalyelőtt ez a szám kiugró, majdnem 20 ezer volt, és – sajnos – csaknem négyezer esetben a kutatás nem vezetett eredményre.
A Budapesti Rendőrfőkapitányság sajtóügyeletese nem tudta megmondani, mennyi gyerek lett meg. Azt javasolta, az újságírók nézzék meg az eltűnt személyek listáját a rendőrség honlapján, vessük össze az eddigi körözésekkel, és aki már nincs fenn a honlapon, az időközben megkerült. Megtettük, az jött ki eredménynek, hogy szerencsére mindegyik kiskorú megvan. A megtalált gyerekekről a rendőrség nem ad ki külön tájékoztatást. Amíg nem kapnak értesítést, hogy megkerült, a kiskorú neve és arcképe a „közérdekből nyilvános körözések” listáján látható.
Van valamilyen statisztikájuk, hogy területi bontásban honnan tűnik el több gyerek? – kérdezte a 24.hu újságírója.
Nincs.
Vajon miért pont a XII. kerületből csellengenek el ilyen sokan?
Intézményenként változik, ki mikor jelenti be az eltűnést. Vannak, akik várnak, mert a gyakorlat az, hogy egy kis csellengés után visszamennek az intézménybe a fiatalok.
A XII. kerületben előfordul, hogy mondjuk hatra vissza kellett volna érni a fiatalnak, de késik két órát, és mire visszaérne, már bejelentik, és megindítjuk a körözést: ennek első lépéseként kitesszük az arcképét, a nevét és a részletes személyleírását, majd kiadjuk a közleményt. Amikor pedig szólnak, hogy megvan, levesszük”.
Ez ugyanazzal a gyerekkel többször is megtörténhet?
Elvileg igen.
Azt nem kérdezik, hogy hol volt, mit csinált?
Ha bűncselekményre utaló jel nem merül fel, akkor ez az intézmény hatásköre – válaszolt a Budapesti Rendőrfőkapitányság sajtóügyeletese a 24.hu kérdésére.
24.hu; Fotó: MTI (A kép illusztráció.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS