A Jobbik mára életképtelenné vált a baloldali összefogáson kívül, mégis kérdéses, a január 25-ei tisztújítás után milyen irányt vesz a párt – veti fel a kérdést a Mandiner.hu szombati elemzésében. A belső megosztottság két pólusán a Szávay-féle ősjobbikos Gyurcsány-gyűlölők, és a Jakab-féle népszerű, de a balliberálisokkal lényegesen megengedőbbek csoportja áll. A Mandiner.hu egyik jobbikos forrása ugyanakkor felveti: “ha az ÁSZ nem szab ki ekkora büntetést a pártra, nem mentek volna bele az ellenzéki együttműködésbe, és valószínűleg az önkormányzati választás eredményei is másképp alakulnak”.
A portál felidézi: a Jobbik január 25-én szombaton tartja tisztújító kongresszusát, amely azért lényeges, mert eredetileg már tavaly november 9-én megpróbálkozott a hajdanvolt radikális párt hasonlóval, amelyet végül a párt választmánya megvétózott. Az eset hátterében az állhatott, hogy a pártelnökségért induló, esélyesnek mondott Jakab Péter lényegében saját embereivel akarta feltölteni az alelnöki pozíciókat is, mivel feltételül szabta, hogy alapszabály-módosítással tegyék lehetővé, hogy a mindenkori pártelnök választhassa meg az alelnökeit. Mivel a zsarolásba a választmány nem ment bele, a javaslatot 22-21-re végződő arányban leszavazták, így végül Sneider Tamást kérték fel, hogy vonja vissza a tisztújító kongresszus kiírását, és töltse ki 2020 májusáig szóló mandátumát.
Gyurcsány megosztotta a Jobbikot is
Jakab Péter és köre azonban nem nyugodott: ennek köszönhetően végül elérték, hogy május helyett már januárra hozzák előre a tisztújító kongresszust, így ismét egymásnak feszülhet a két ellentétes erő a Jobbikban. Az egyik csoportosulás az antiszemita botránya miatt mandátumát visszaadó volt országgyűlési képviselő Szávay István és köre, Szávay László, valamint Bencsik János és Stummer János. Az „ősjobbikosok” meggyőződéses jobboldaliak, akik nehezen barátkoztak a balliberális pártokkal való friggyel. A másik csoport az esélyesebbnek és erősebbnek tartott Jakab Péter körüli társaság, akiket azonban inkább a hatalmi érdek kapcsol össze, mint az évtizedes barátság vagy az erkölcsi-politikai meggyőződés. A csoport legismertebb tagjai Gyöngyösi Márton EP-képviselő, a Jobbik volt elnökhelyettese, Szilágyi György szóvivő, Zsiga-Kárpát Dániel, Ander Balázs és Potocskáné Kőrösi Anita országgyűlési képviselők.
A cikk kitér Szabó Gábor választmányi elnök, korábbi pártigazgató személyére is, akinek pozíciója a 2018-as választási kudarc után ingott meg. Sneider elnökké választása után egy interjúban még azzal is megvádolta, hogy Szabó a felelőse amiatt, hogy az ÁSZ-büntetésre a Jobbik támogatóitól összegyűjtött százmillió forintot a párt kampányára költötték. Szabó tizenhat éve volt pártigazgató, akinek befolyása a pártban csak Vona Gáboréhoz volt mérhető, sőt, sokak szerint még nála is erősebb pozícióban volt. Szintén meggyőződéses jobboldali karakter, aki ellenezte a Gyurcsány Ferenc pártjával való együttműködést.
Az összefogás nélkül mára életképtelenné vált a Jobbik
A Mandiner.hu elemzése szerint valószínűleg Jakab Péter lesz a Jobbik elnöke, ugyanakkor az erősen kétséges, hogy saját embereivel tudná feltölteni a pártvezetést, így nem is lesz annyira erős pozíciója, mint amire támogatói számítottak. A portál egy forrása szerint míg a Jakab-csoport politikusai a népszerűbbek, Szávayék a tapasztaltabbak és jobb szervezők, a Jobbiknak tehát az tenne jót, ha a két csoport összefogna, bár ez elvi okokból is reménytelennek látszik jelenleg. Fontos lehet, hogy a tisztújítás után kirobbanhatnak az eddig kordában tartott feszültségek is az ellenzéki pártokkal való összebútorozás miatt, ami sokak világnézetével ellentétes volt; a szellemi holdudvar jó része emiatt hagyta el a pártot. A Mandiner elemzése szerint ugyanakkor a Jobbik mára életképtelenné vált a baloldali összefogáson kívül. Ha önállóan indulnak, esélyük sem lett volna olyan eredményre, mint amit az önkormányzati választáson elértek. A portál egyik forrása ugyanakkor arról is beszélt: ha az ÁSZ nem szab ki ekkora büntetést a pártra, nem mentek volna bele az ellenzéki együttműködésbe, és valószínűleg az önkormányzati választás eredményei is másképp alakulnak.
Forrás: mandiner.hu; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS