A tulajdonosi háttere alapján eddig megvizsgált 15 ezer, uniós forrást elnyert cég, illetve civil szervezet közül jelenleg mintegy 600 esetében van szükség további adatokra ahhoz, hogy tisztázni lehessen, nem minősülnek-e offshore cégnek, szervezetnek. Az átláthatatlannak bizonyuló pályázók listáját március végén hozzák nyilvánosságra – írja a világgazdaság.hu.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) tavaly ősszel küldte ki a 2007-2013-as költségvetési ciklusban uniós támogatást elnyert 46 ezer cégnek és civil szervezetnek az átláthatósági nyilatkozatot. Az alaptörvény értelmében ugyanis csak olyan cégek és szervezetek kaphatnak állami vagy uniós támogatást, amelyek tulajdonosi szerkezete átlátható. Ez azt a célt szolgálja, hogy átláthatatlan cégek ne juthassanak közpénzhez – mondta a lapnak Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára. A tervek szerint március végéig lezajlik a teljes vizsgálat, és akkor várható, hogy közzé teszik azon cégek listáját is, ahol nem állapítható meg az átláthatóság.
„Ez a lista így a jelenlegi, vagyis az adatokat nem szolgáltató cégek listájával szemben – ahol nem tudni, hogy az offshore tevékenység vagy más ok miatt nem nyilatkoztak – ténylegesen azokat fogja szerepeltetni, amelyek köznyelvi értelemben offshore vállalkozásoknak tekinthetők, vagyis nem állapítható meg, hogy tulajdonosi szerkezetük átlátható” – mondta Csepreghy Nándor.
Ezzel kapcsolatban kiemelte, a március végén megjelenő listán természetesen azok a vállalkozások nem szerepelnek majd, amelyeknek mindössze annyi a „bűnük”, hogy Magyarországon folytatnak gazdasági tevékenységet, de más országban adóznak, illetve vannak bejegyezve. „Amíg a fejlett országokon belül különböző adópolitika működik, addig sok vállalkozás jogszerűen tud élni ezzel a lehetőséggel” – fűzte hozzá.
„Nem az a gond, ha egy cég más országban adózik, hanem az, ha a törvényi szabályokat kijátszva, tiltott célból titkolja tulajdonosi szerkezetét” – jegyezte meg a helyettes államtitkár.
Az adatot nem szolgáltató, illetve átláthatatlannak bizonyuló cégek, civil szervezetek elveszítik a számukra megítélt támogatást, így becslések szerint összességében 50-100 milliárd forint uniós forrás folyhat vissza, amely összegre vagy újabb projekteket lehet lekötni vagy az a büdzsébe kerül.
A teljes cikk a vilaggazdasag.hu-n olvasható
fotó: disabilitydunktank.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS