Márciustól teljes kapacitás-üzemmódban folytatja a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) Egészségügyi Szolgáltatók Védelmi Főosztálya. A hálapénzkommandóként is emlegetett csoport operatív módszerekkel is felderítheti az olyan eseteket, amikor orvosok, vagy más egészségügyi dolgozók elfogadják, netán kikövetelik maguknak a paraszolvenciát. A nemrég elfogadott törvénymódosítás értelmében a hálapénzt adó ember egy, az azt elfogadó egészségügyi dolgozó pedig akár három év szabadságvesztéssel is sújtható, az NVSZ speciális csoportja ugyanakkor nem a páciensekre fókuszál. A jogszabály módosításának célja az, hogy hosszú évtizedek tétlenkedései után megszüntesse a hálapénz intézményét, ami valójában megalázó helyzet volt az egészségügyi dolgozók és a páciensek számára is.
Márciustól teljes kapacitással kezdi meg munkáját a NVSZ Egészségügyi Szolgáltatók Védelmi Főosztálya. A hálapénzkommandóként is emlegetett csoport operatív módszerekkel is felderítheti az olyan eseteket, amikor orvosok, vagy más egészségügyi dolgozók elfogadják, netán kiköveteli maguknak a paraszolvenciát – derült ki a Magyar Nemzet hétfőn megjelent interjújából. A lapnak Váradi Piroska rendőr ezredes, az NVSZ Korrupcióellenes Főosztály vezetője elmondta: nem az elsődleges céljuk, hogy úgymond csőbe húzzák a lehetséges érintetteket, hanem elsősorban az, hogy betartassák azt a jogszabály módosítást, amely egyértelműen megtiltotta a hálapénz elfogadását. A törvény célja az, hogy hosszú évtizedek tétlenkedései után megszüntesse ezt az intézményt, ami valójában megalázó helyzet volt az egészségügyi dolgozók és a páciensek számára is.
Váradi Piroska az interjúban emlékeztetett, hogy az új passzus értelmében a hálapénzt adó ember egy, az azt elfogadó egészségügyi dolgozó pedig akár három év szabadságvesztéssel is sújtható. Az ezredes hangsúlyozta, hogy az általa vezetett csoport ugyanakkor nem a páciensekre összpontosít. A megbízhatósági vizsgálatnak nevezett eljárásnak nem az a célja, hogy a vizsgált dolgozó bűnbe essen, mert a csoport számára az a pozitív eredmény, ha megállapíthatják, hogy az érintett szabályszerűen jár el. Az úgynevezett integritás teszt, amelyben az integritás a vizsgálat alá vont személy sérthetetlenségére, feddhetetlenségére, megvesztegethetetlenségére utal. A teszt során – megalapozott indokok alapján, és előzetes ügyészi engedély birtokában – a szolgálat speciális képzettségű munkatársai olyan mesterséges, de a valóságban is előforduló élethelyzetet teremtenek, amelyben a vizsgált dolgozót megvesztegetni próbáló beteg – vagy a beteg hozzátartozója, rokona – szerepét játsszák el.
Egy emberrel szemben évente három alkalommal rendelhető el integritás teszt, mindegyik eljáráshoz egyedi, részletes terv készül, melyet az ügyész hagy jóvá, csak ezután lehet nekikezdeni a végrehajtásnak. A megbízhatósági vizsgálatban titkos információgyűjtés folytatható, és az alkalmazni kívánt eszközöket a vizsgálat tervének tartalmaznia kell, de bírói engedélyhez kötött – a magánéletet leginkább sértő – titkosszolgálati eszközök nem használhatók. Ha az ellenőrzött egészségügyi dolgozó szabályszerűen jár el, akkor utólag értesítést kap arról, hogy korábban vele szemben megbízhatósági vizsgálatot folytattak le, amely bűncselekményt nem tárt fel, viszont a módszer védelme érdekében a vizsgálat pontos helyét vagy idejét utólag sem közölhetik vele. Amennyiben az érintett a teszt idején bűncselekményt követ el, akkor az NVSZ feljelentést tesz az illetékes nyomozóhatóságnál, vagy ügyészségnél, amely jogosult a büntetőeljárás lefolytatására.
Forrás: Magyar Nemzet, Fotó: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS