Leselejtezték és megsemmisítették azokat a közérdekű adatokat tartalmazó dokumentumokat a rendőrségnél, amelyből kiderülhetett volna, hogy ki, mikor, és hogyan adott utasítást a szegedi Mars téri dózerolás rendőri biztosítására – tudta meg a szegedma.hu.
Eltűntek a közérdekű adatok a rendőrségről, pedig azokból kiderülhetett volna, hogy ki, hogyan és mikor adott utasítást a híres dózerolás rendőri biztosítására – írja a portál az érintett kereskedőkre hivatkozva. Ahogy arról a PestiSracok.hu korábban beszámolt, meghamisított pályázati adatlap, kisemmizett vállalkozók, engedély nélküli bontások, semmibe vett bírósági ítéletek, jogtalan használatba vétel és a mindent elintéző táskás emberek jellemzik a szegedi Mars téri piac ügyét. A szegedma.hu arra emlékeztet, hogy a piaci kereskedők közérdekű adatigényléssel kívánják kideríteni, milyen alapon „rendelte ki az éj leple alatt a Botka-féle városvezetés 2009-ben a rendőröket” a piacra, és a hatóság miért nem védte meg az árusok törvényben garantált jogait. Mindezek miatt az árusok adatigényléssel fordultak Piros Attila dandártábornokhoz, az újonnan kinevezett Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság vezetőjéhez. A szegedi portál szerint a rendőr-főkapitány azonban dokumentumok helyett döbbenetes válaszlevelet küldött:
a közérdekű adatokat leselejtezték és megsemmisítették a rendőrségnél.”
A dandártábornok azt írta ebben a levélben, hogy a 2009-es, a piaci dózerolás idején hatályban lévő rendőrségi irattározási szabályzat alapján jártak el, és emiatt selejtezték le az iratokat. Az egyik károsultra hivatkozva viszont a szegedma azt írja, hogy a vonatkozó szabályzat pont az ellenkezőjét tartalmazza, mint amit a rendőrség állít.
A jogszabály úgy rendelkezik, hogy az általunk igényelt adatokat, az ügy lezárása után 3-5 évig őrizni, irattározni kell, és csak utána lehet selejtezni. Bizonyított, hogy a mai napig büntetőeljárás van folyamatban, ráadásul az utóbbi években több alkalommal folytattak nyomozást, tavaly decembertől pedig a pest megyei rendőrség is vizsgálódik. Tehát az ügy ma is tart”
– magyarázta lapunknak az egykori kereskedő. A pórul járt árusok azért akarták kikérni a dokumentumokat, mert szerintük azokból kiderült volna, hogy ki, hogyan és mikor adott utasítást a dózerolás rendőri biztosítására. A kereskedők most azt fontolgatják, hogyan tegyenek büntetőfeljelentést a dokumentumok eltűnése miatt, illetve vizsgálatot kezdeményeznek a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál is. A szegedi Mars téri piac ledózerolása miatt jelenleg két büntetőeljárás is folyik, de az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is vizsgálódik a beruházás kapcsán. Az egyik eljárást különösen nagy vagyoni hátrányt okozó csalás, költségvetési csalás és hivatali visszaélés gyanújával a Nemzeti Nyomozó Iroda folytatja, a másik ügyben rongálás gyanújával a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság jár el.
Milliárdokat fizethet vissza Szeged, ha lezárulnak a Botkáék sötét piacberuházását feltáró vizsgálatok
A Gyurcsányék által kiépített rendszer jól vizsgázott – 2010. szeptember 11-én, a választási kampány hajrájában Botka László ünnepélyesen átadta a megújult, 4500 négyzetméter alapterületű új piacot, városvezetői munkássága fő művének, a 3,3 milliárdos belvárosi rehabilitációnak a meghatározó elemét. Az 1,9 milliárd forint uniós támogatással megépült piac a használatba vételi engedélyt csak 7 évvel később, 2017 februárjában kapta meg. Hosszú éveken át zajlottak a perek kereskedők és az önkormányzat között. A területen nem csak, hogy egy kapavágást sem ejthettek volna, eleve a pályázat benyújtására sem lett volna mód a szóban forgó területre, hiszen folyamatban lévő perek tárgya volt, ráadásul a projekt lebonyolítója is kizárt volt a pályázati feltételeknél – mégis úgy utalták át a száz százalékban önkormányzati tulajdonú cégnek a támogatást, hogy az közben végrehajtás alatt állt. Az ügy részleteiről itt olvashatnak.
Forrás: szegedma.hu/PS, fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS