Európa sürgeti a transzatlanti szabadkereskedelmi egyezmény tető alá hozását Martonyi János, volt külügyminiszter szerint. Martonyi az USA számára lényegesen fontosabbnak nevezte az ázsiai térséget.
Tetőzött a globalizáció, részben csökkent is – mondta előadásában Martonyi János volt külügyminiszter az SZTE Állam- és Jogtudományi Karán tartott előadásában. Martonyi szerint „a világkereskedelem az utóbbi négy évet leszámítva a világgazdaságot meghaladó mértékben növekedett. Előbb kiegyenlítődött, majd mostanra megfordult a trend, s várhatóan 2015-ben és 2016-ban sem változik a helyzet”. Ez azt jelenti, hogy a globalizáció tetőzik, tetőzött sőt csökkent.
Azzal kapcsolatban, hogy az utóbbi időben a világkereskedelem gyorsabban növekedett, mint a világgazdaság Martonyi kifejtette, hogy az USA-val kötendő szabadkereskedelmi egyezmény elsősorban az exportorientált Európai Uniónak kedvező. Martonyi szerint az Európai Közösség ösztökélésének köszönhető, hogy Obama 2012-ben végül megemlítette egy beszédében a szabadkereskedelmi egyezményt. Az eredeti szövegben azonban előbb az ázsiai és csak utána szerepelt az európai egyezmény szándéka. „ A Csendes-óceáni Partnerség, amelynek tárgyalásai a napokban zárultak le, ugyanis fontosabb az Egyesült Államok számára, az amerikai kivitel 40 százaléka ebbe az irányba bonyolódik le, Európa felé csak a 17 százaléka.” – mondta Martonyi.
Martonyi előadásában kiemelte, hogy eltúlzott a GMO-val kapcsolatos hisztéria, a génkezelt növények kérdésében egyre több uniós tagállam csatlakozik Magyarország álláspontjához.
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: szegedma.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS