Másodszor is megfertőzhetett a koronavírus egy izraeli orvost – jelentette a The Jerusalem Post című angol nyelvű izraeli újság hétfőn.
A Tel-Aviv melletti Síba kórházban dolgozó doktornő három hónappal felgyógyulása után lett újra vírushordozó. A kórház szóvivője szerint az orvos tesztje azért lehetett ismét pozitív, mert testében még megmaradtak korábbi fertőzésének maradványai. A doktornő áprilisban lázas volt, köhögött és izomfájdalmai voltak, a teszt kimutatta nála a Covid-19-betegséget. Később felépült, májusban és júniusban tesztjei negatívak voltak.
Július elején kapcsolatba került egy vírushordozóval, és ezután ismét pozitív lett a koronavírus-tesztje. Ez felveti a kérdést, hogy mennyi ideig tart a felgyógyulás után a volt betegek immunitása. Hasonló eset történt májusban, amikor egy 45 éves nő lázas lett, mellkasi fájdalmai voltak, és másodszor is pozitívnak bizonyult korábbi felgyógyulása és negatív tesztjei után. Izraelben júliusban megjelent a koronavírus-járvány második hulláma, amelyben az első hullámnál többen kapták meg a fertőzést, de viszonylag kevesebben betegedtek meg, mert főként a fiatalabbak körében terjed a kórokozó. A vírus tavaszi megjelenése óta 50 714 embernél mutatták ki a kórt, jelenleg 28 424 aktív fertőzöttet tartanak számon, 681 embert ápolnak kórházakban, közülük 259-en súlyos állapotban és 75-en lélegeztetőgépen vannak. A bizonyítottan koronavírusban elhunytak száma 415.
Sztrájkolni kezdtek az ápolók Izraelben
Újabb ápolói álláshelyekért kezdtek sztrájkolni az ápolók Izraelben, mert nem tudják ellátni a koronavírus második hulláma miatt megnövekedett munkát – jelentette a Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet hétfőn. A munkaerőhiány miatti sztrájk alatt az ápolók csak hétvégi, szombati munkarendben dolgoznak, vagyis csak a legszükségesebb feladatokat látják el, miután kudarcba fulladtak a tárgyalások a képviseletüket ellátó országos szövetség és a pénzügyminisztérium között. Az ápolók legfőbb követelése, hogy a kormány növelje a kórházak, a rendelőintézetek és más egészségügyi intézmények számára meghatározott személyzet létszámát. A sztrájk miatt hétfőtől kezdve elhalasztották az összes nem sürgős műtétet, és a járóbeteg-klinikák sürgősségi üzemmódban működnek, de a munkabeszüntetés nem befolyásolja a koronavírusos betegek és az onkológiai osztályok ellátását.
Az ápolók lépése várhatóan nem befolyásolja a koronavírust tesztelő laboratóriumokat és a fertőzési láncokat felderítő, a COVID-19 betegség hordozóit kiszűrni hivatott vizsgálatokat sem. Ilana Kohen, az ápolók szövetségének elnöke elmondta a ynetnek, hogy az utolsó pillanatokban zajló tárgyalásokon a pénzügyminisztérium képviselői felajánlották, hogy ideiglenesen, a koronavírus-járvány idejére megnövelik az orvosi intézményekben dolgozók létszámát, és jövőre azonnal felvesznek valakit a nyugdíjba menők helyére.
Ez szégyenteljes ajánlat, olyan, mintha egy ragtapaszt kínálnának a bajok orvoslására. Ez azt mutatja, hogy nem értettek meg semmit”
– mondta Kohen az évek óta, már a koronavírus megjelenése előtt is jellemző ápolóhiányra utalva.
Az ápolók azt kérik, hogy haladéktalanul bővítsék a munkaerőt, és növeljék az álláshelyeket az egészségügyben, mert szerintük már a mostani válság kezdete előtt is munkaerőhiány volt, és a koronavírus-járvány kitörése jelentősen tovább rontotta a helyzetet. Jelenleg több száz ápolónő és ápoló karanténban van, mert fertőzött emberrel érintkezett. A koronavírusosokat kezelő osztályok megnyitása miatt is veszélybe került a kórházak munkája, mivel más osztályokról helyeztek át oda személyzetet, fokozva a munkaerőhiányt.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS