Bár mától hatályos a július elején megszavazott devizahiteles-törvény, az ügyfelek csak hónapok múlva, az elszámolási törvény megszületése után számíthatnak visszatérítésre. Kora ősszel az árfolyamrés alkalmazása, novembertől pedig az egyoldalú kamatemelések miatt visszajáró pénzek érkeznek meg a jogosultakhoz – írja a Magyar Nemzet.
Ma lép életbe a devizahiteles-mentő csomag, amelyet a Kúria jogegységi döntése alapján július negyedikén szavazott meg az Országgyűlés. Egyelőre azonban senki ne számítson arra, hogy mostanában csökken a törlesztőrészlete, vagy hogy visszakapja a jogtalanul kiszámlázott összeget a banktól. – A törvény értelmében a bankoknak hatvan napjuk van arra, hogy elkészítsék az elszámolást az ügyfelekkel, és közöljék, pontosan mekkora összeg jár vissza az adósnak a jogtalanul alkalmazott árfolyamrés miatt – nyilatkozta lapnak a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója. Nagy Márton arra is felhívta a figyelmet, hogy a bankok még nem fizetik ki az összegeket, hiszen ahhoz – várhatóan szeptemberben – meg kell születnie az elszámolásról szóló törvénynek. Ebben rendelkezik majd a jogalkotó arról, hogy a már lezárt, illetve az élő szerződéssel rendelkezők milyen formában juthatnak a visszajáró pénzhez.
Az igazgató elmondta, az egyoldalú kamatemelés miatti visszafizetésekre még többet kell várni. A bankoknak ugyanis mától számítva harminc napjuk van arra, hogy pert indítsanak annak bizonyítására, általános szerződési feltételeik megfelelnek a Kúria által lefektetett elveknek. Így a legkorábban novemberben juthatnak el odáig az ügyek, hogy abból pénzt lássanak a megkárosított ügyfelek.
A teljes cikket a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS