Magyarország fenntartható felzárkózásának mintái Kelet-Ázsiában és a Közel-Keleten találhatóak – minderről Matolcsy György beszélt a novekedes.hu internetes portálnak. A Magyar Nemzeti Bank Elnöke ebben úgy fogalmazott: Magyarországnak, a V4-országoknak, sőt, a kelet-közép-európai térség kilenc országának vigyázó szemét nem nyugatra, hanem keletre érdemes vetnie annak érdekében, hogy a következő évtizedekben megtalálja saját sikeres felzárkózásának receptjét, mivel rajtuk keresztül nyílhat meg Európa keleti pereme a természettel és társadalommal harmóniában működő, fenntartható és zöld, tehát sikeres jövő felé.
Matolcsy György átfogó interjúban beszélt arról, miért érdemes hazánknak, sőt a visegrádi országoknak is figyelni az ázsiai és közel-keleti piacot. Szavai szerint Magyarország földrajzi fekvése és történelme következtében nem volt képes meglovagolni az elmúlt ötszáz évben a fejlettség és gazdagság felé sodró hullámokat. Az 1870-től induló második technológiai forradalmat még beértük a század végén, de azután jött Trianon, majd a második világháború és a szovjet birodalom. Egyik sem segítette a gazdasági fejlődést.
1990-től jött a rendszerváltoztatás és az átmenet két évtizede, így 2010-ben az Orbán-kormánynak először rendbe kellett tennie az állam pénzügyeit és a jegybanki pénzpolitikát, hogy hazánk elindulhasson a gazdasági fejlődés útján, amelyet kettétört a pandémia. A világjárvány alatt azonban kiderült, hogy azok a keleti országok kezelik a legjobban a járványt, amelyek a megelőző évtizedekben a legsikeresebbek voltak a gazdaság, az innováció és a versenyképesség területein. 2021-re megértettük, hogy ez nem véletlen: a nyugati gazdasági és társadalmi modellek már kevésbé sikeresek, mint a keletiek
– szögezte le Matolcsy György. A Magyar Nemzeti Bank elnöke arról is részletesen beszélt, hogy Magyarország kimaradt az elmúlt 500 év tőkefelhalmozásának, a gazdagsági fejlettséget, magas életszínvonalat eredményező nyugati folyamataiból. Véleménye szerint már emiatt is érdemes azokra a legújabb, keleti sikerekre figyelni, amelyek a múltban felhalmozott tőke, tudás és technológia nélkül építették fel az eredményeiket. Matolcsy szerint az USA nem lehet megfelelő iránytű a sokáig középosztály nélkül tengődő, szovjet iga alatt élő országoknak.
Az igazi ok az, hogy az USA nagymértékben támaszkodhat – éppen saját sikerei nyomán – olyan óriási felhalmozott erőforrásokra, amelyek egyetlen európai ország számára sem érhetőek el. A felhalmozott tőke, a dollár, mint világpénz, a tudáshálók, a technológiai központok és különösen mindezek nagy méretekben való összekötése Európában nem ismételhető meg. Még egy Európai Egyesült Államok szintjén sem, például azért, mert ez a hajó már elment
– húzta alá Matolcsy, hozzátéve: a kelet-ázsiai és közel-keleti gazdasági sikerek döntően szellemi forrásokat használtak fel és nem az anyagiakat, azaz vagy nem örököltek felhalmozott anyagi vagyont, vagy nincs különleges, közvetlenül felhasználható természeti kincsük, de az anyagi siker mindenképpen szellemi forrásokból származik.
A keleti sikerpéldák mindegyike rendelkezik olyan különleges szellemi vagyonnal, ami az új információs korban lényegesen többet ér, mint bármilyen anyagi kincs.. A siker jele és forrása is egyben a gazdaság és a társadalom dinamikája, ami az új korszak növekvő hozadék elvére épül…A szellemi források között első helyre kell tennünk a víziót. Minden mai siker, Dél-Koreától Izraelig, Dubaitól Szingapúrig és Sanghajtól Csengdun át Shenzhenig egy különlegesen erős jövőképre épül. Második helyen áll a jövőkép mögötti erős értékrend, ami döntően hagyományos értékekre épül
– fogalmazott. Véleménye szerint a család tisztelete, az idősek megbecsülése, a tudás értékelése, a vallás, az erős nemzettudat, a közösség és a világ segítése, a természettel való harmonikus együttélés és több más hagyományos érték táplálja napról napra a jövőképek megvalósítását. Szavai szerint harmadik helyre kívánkozik a hagyományos és a modern okos ötvözése. Az ősi forrásokból táplálkozó értékek és a modern gondolkodás minden sikernél együtt dolgoznak. A jegybank elnöke szerint a negyedik forrás az új technológiák állandó kutatása, a kísérletezés. Az ötödik az, hogy mindegyik sikerpélda szereplői már a kezdetektől célba veszik a világszínvonalú oktatást. A hatodik közös vonásként azt említette, hogy a tehetséget már korán keresik, felfedezik és támogatják először családi körben, majd az oktatási rendszerben és közben kiépítik a közösségi tehetséggondozó intézményeket. Matolcsy György hangsúlyozta,:
Legyen hát célunk egy olyan új európai oroszlán csapat felnevelése, amelyben minket KIDSzingChi.hu névvel illetnek. Ez egy új nyelv, az Engkrit (English+szanszkrit) szótárában „A magyar kölyök oroszlán ereje” címszó alatt található.
Legyen így.
Forrás: Növekedés.hu, Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS