Túl sok bank van Magyarországon, a vállalati hitelezés szerkezete nem megfelelő, a bankok túl drágán dolgoznak, magasak a költségeik – állította egy, a Növekedés.hu-nak adott interjúban Matolcsy György. Az MNB elnöke a már végrehajtott költségvetési, majd monetáris fordulat után a versenyképességi fordulat fontosságát hangsúlyozta.
Matolcsy György elmondta, hogy a csődközelben átvett magyar gazdaság teljes átalakítására volt szükség, és újszerű, célzott, egymásra épülő és megfelelő sorrendben végrehajtott reformokkal gyorsan sikerült egy új modellre átállítani Magyarországot. Az új modell lényege a növekedés és az egyensúly egyidejű megteremtése volt, amelynek alapját a foglalkoztatás bővítése jelentette.
A népesség arányában Magyarországon dolgoztak 2010-ben a legkevesebben az egész Európai Unióban. Ezért tűztük ki az 1 millió új munkahely elérését, amelyből több, mint 750 ezer már teljesült is.
A foglalkoztatás bővítésekor pedig arra helyezték a hangsúlyt, hogy az állami kiadások és bevételek egész rendszere a munkavállalásra, ne pedig a segélyből élésre ösztönözzön. Emellett az szja csökkentésével is a munkavállalást ösztönözték:
Sokat mondó adat, hogy az adóreform után, 2014 és 2016 között úgy emelkedtek 700 milliárd forinttal az adóbevételek, hogy semmilyen adóemelésre nem került sor
– mondta Matolcsy. A foglalkoztatás bővítése mellett az adósság csökkentésére is szükség volt. Az MNB elnöke kijelentette, hogy
a magyar adósságráta 2011 óta minden egyes évben csökkent, ami egyedülálló teljesítmény az Európai Unióban.
Az adósság szerkezetét is sikerült átalakítani, így ma már
a központi költségvetés adósságán belül a devizaarány a 2011 végi 50 százalék feletti értékről 2018 végére 20 százalék közelébe csökkent
– fogalmazott Matolcsy György.
Az államadósság nagyobb része is hazai tulajdonba került: 2011-ben még az államadósság kétharmada külföldi kézben volt, ma már kétharmadát hazai szereplők tartják
– tette hozzá a jegybank elnöke.
A versenyképesség növelése a kulcsa a felzárkózásnak
Az MNB versenyképességet növelni hivatott javaslatcsomagja kapcsán Matolcsy kijelentette:
A felzárkózás elképzelhetetlen gyarapodó, egészséges és képzett társadalom nélkül. Magyarország legfőbb nemzeti vagyona az itt élők képességének és tudásának összessége.
A bankszektor átalakítására és fejlesztésére is szükség less a jövőben a jegybank elnöke szerint, hiszen a banki pénzügyi közvetítés mélysége messze elmarad nemcsak Nyugat-Európától, hanem a régió országaitól is. Matolcsy szerint keveset hiteleznek a magyar bankok:
a GDP-arányos hitelállomány Magyarországon alig több, mint harmada az EU átlagának és fele a többi visegrádi ország szintjének
– fogalmazott az MNB elnöke, aki az szja további csökkentésének lehetőségét is belengette.
A fogyasztás növekedését segítené a személyi jövedelemadó kulcsának egyszámjegyűre csökkentése. […] A személyi jövedelemadó 9 százalékra csökkentése további kedvező hatásokkal járna, mert a nettó bérek emelkedése révén még több embert ösztönözne munkavállalásra.
Mivel pedig a gazdasági és a pénzügyi felzárkózásnak is fenntarthatónak, azaz egyensúlyinak kell lennie, Matolcsy azt szeretné, hogy a változó helyett fix kamatozású hitelek növekedése valósuljon meg.
Drágák a bankok hazánkban
A magyar bankok túl drágán adják szolgáltatásaikat az MNB elnöke szerint, aki úgy látja:
A hazai bankrendszer nemzetközi összehasonlításban viszonylag magas költségekkel és drágán működik.
Matolcsy kijelentette, az is problémát jelent, hogy Magyarországon a piac méretéhez képest túl sok bank működik.
Meglátásom szerint a magyar piac pénzügyi igényeit fenntartható módon öt-hat univerzális nagybank tudná ellátni.
A közelmúltban történt felminősítésekről az MNB elnöke elmondta:
a piaci befektetők évek óta látják Magyarországban azt a stabilitást és biztonságot, amit a hitelminősítők csak megkésve ismertek el. Ezért voltunk képesek pusztán piaci forrásból visszafizetni, sőt, lejárat előtt törleszteni az EU-tól és az IMF-től 2008-2009-ben felvett hiteleket.
Forrás: Növekedés.hu; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS