Az országot merész gazdaságpolitikájával a 2011-es spekulációtól megmentő, a jegybankot nyereségesen működtető Matolcsy György biztosan nem fog belebukni a Pallas alapítványok botrányaiba – jelenthetjük ki, miután Orbán Viktor határozottan megvédte a jegybankelnököt. Ettől még a furcsa támogatások körüli botrány egyre dagad, a Népszabadság például újabb szálakat talált a jegybank, Matolcsy unokatestvére és a VS.hu-Origo.hu körül összpontosuló baloldali médiabirodalom sok százmilliós forrásai között. Boros Imre közgazdász a PestiSrácok.hu-nak azt mondta: a kuratóriumi döntések tényleg vitathatóak, viszont az egész botrány egy felfújt lufi. A Magyar Nemzeti Bank végre valós feladataival foglalkozik és a Pallas-pénzek nem is léteznének, ha nem jól és nyereséggel forgatták volna az alapítványokba helyezett tőkét.
Orbán: Ahhoz égnek és földnek kell összeszakadnia
Ahhoz égnek és földnek össze kell szakadnia, hogy ez bekövetkezzék – válaszolta Orbán Viktor a Népszabadság békéscsabai tudósítójának kérdésére, hogy megingott-e a bizalma Matolcsy Györgyben? A miniszterelnök az Okos Városok program helyi aláíró ceremóniáján arra is felelt a tudósítónak, hogy “tudta-e, mire költik a nemzeti bank hatalmas alapítványi összegeit?” – A magyar alkotmány és a nemzeti bankról szóló törvény garantálja a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét. Ezt én tiszteletben tartottam, és most is tiszteletben tartom. Ezért nem foglalkozom ezzel a kérdéssel – felelte Orbán, aki azt is elmondta, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán módosítani fogják a jegybankról szóló törvényt.
Furcsa baloldali médiabirodalom épül a jegybanki pénzekből
Közben a Népszabadság egy másik írásában feltérképezte, miként tollasodott meg az elmúlt években Matolcsy György unokatestvére, Szemerey Tamás és miként jutott sok százmillió forint a hozzá több szálon is kötődő, harcosan ellenzéki hírportál, azaz a VS.hu fejlesztésére, továbbá a szintén baloldali Origo.hu felvásárlására. “A Pallas Athéné Alapítványok hatszázmillió forintot meghaladó támogatása csak a kisebbik tétel mindabból, amihez a New Wave médiacsoport hozzájutott. A több cégből álló hálózat két legjelentősebb vállalkozása a New Wave Media és a New Wave Production. Ezek a cseh Bawaco tulajdonában állnak. A cégek sajtóértesülések szerint a jegybankelnök unokatestvéreként ismert Szemerey Tamás üzletember érdekeltségébe tartoznak” -írja a Népszabadság, amely ugyanakkor idézi az érintettek tiltakozó közleményét is: hétfőn ugyanis a VS.hu-t üzemeltető és az Origót a Magyar Telekomtól megvásárló cég határozottan cáfolta ezt, mondván, „Szemerey Tamás nem volt és jelenleg sem a tulajdonosa e cégeknek”.
A szerző szerint ugyanakkor beszédes, hogy a terjeszkedést nemcsak a Pallas Athéné Alapítványok támogatták, de sok százmillió forint hitelhez is jutott. “A New Wave Media Kft. és a New Wave Production Kft. tulajdonosát cégadatok szerint két bank is hitelezte. Az egyik a jelenleg még állami tulajdonban álló MKB, amelyet Matolcsy György korábbi nemzeti banki alelnöke, Balog Ádám vezet. A bank az utóbbi időben azzal került a hírekbe, hogy a jegybank két ismeretlen és átláthatatlan hátterű tőkealapnak, a Blue Robinnak és a Metisnek adta el a kilencven százalékát. Hogy az MKB Banktól mennyi hitelt kapott a médiacsoport, az egyelőre homályban marad, ám annyi biztos, hogy két szerződés mentén a New Wave Media Kft. és az Origo Zrt. üzletrészére, bankszámláira és öt-, valamint tízmillió forintot meghaladó vagyonelemeire is zálogjogot alapított az MKB Bank 2016 elején, éppen akkor, amikor a New Wave Media Kft. megfizette meg az Origo Zrt. részvényeinek 4,2 milliárdos vételárát” – érvel a Népszabadság cikke, amely arra is felhívja a figyelmet, hogy a Pallas Athéné Alapítványok a Népszabadság korábbi összesítése szerint mintegy huszonötmilliárd forintot tartanak a Matolcsy György unokatestvérének tulajdonában lévő Növekedési Hitelbankban.
Közhely volt, az “oknyomozók” mégsem tudták…
Emlékezetes: hétfőn a VS.hu több, magát oknyomozónak tartó újságírója is felmondott, miután állítólag csak a sajtóból tudták meg, hogy lapjuk és a We Love Budapest/Balaton című társprodukciójuk a Pallas alapítványok mintegy 650 milliós támogatásából fejlődik. (Hozzá kell tenni, hogy médiaberkekben ez hosszú ideje közismert tény – PestiSrácok.hu)
Itt kell megjegyezni, ha másért nem, hogy az Átlátszó.hu-t megkíméljük a ránk vonatkozó sok századik adatigényléstől: a PestiSrácok.hu kiadójának eddig nem volt semmiféle megrendelése a Magyar Nemzeti Banktól és a Pallas alapítványoktól. Idén januárban ugyan futott volna portálunkon egy low budget kampány a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány megbízásából, amelyen négyszázezer forintos költségkerettel Matolcsy György és George Friedmann könyvét népszerűsíthettük volna, ám a megrendelést az utolsó pillanatban pénzhiányra hivatkozva visszamondták.
Boros Imre: A Pallas-pénzek jó befektetések gyümölcsei
A közpénz minősítésről a bíróság döntött, és egyes cégek, illetve érdekkörök aránytalanul nagy összegekhez jutása is szembetűnő, a történet viszont mégsem ilyen sima. A PestiSrácok.hu ezért megkérdezte Boros Imre közgazdászt, a Magyar Nemzeti Bank rendszerváltás előtti munkatársát, a Surány-Simor-korszak közismert kritikusát, helyes-e, ha változatos célokra, köztük baloldali médiabirodalom építésére költi a jegybank alapítványai jövedelmét? – A Magyar Nemzeti Bank mérlege a rendszerváltás óta, a Simor-korszakkal bezárólag krónikusan hiányos volt, amit viszont az állam száz-, sőt ezermilliárdokkal térített meg költségvetési forrásokból, tehát az adófizetők pénzéből. Ezt a baloldali média akkoriban azzal az axiómával tudta le, hogy a jegybank nem nyereségorientált, törődjünk hát bele, hogy nekünk kell kifizetni, amik ők eltapsolnak. „Lehet persze időszakosan veszteséges is egy jegybank, de ezt a nemzetközi és az utóbbi években már magyarországi gyakorlat szerint is a gazdaság jó működésének érdekében teszi, ha az ország így megsegített gazdasági növekedésében és az ebből eredő adóbevételében megtérül a veszteség” – mondta a PestiSrácok.hu-nak Boros Imre.
A közgazdász szerint a kormány gazdaságpolitikáját támogató Magyar Nemzeti Bank elkezdett foglalkozni a valós feladatával, és amellett, hogy immár nem terheli veszteséggel a költségvetést, azaz az adófizetőket, még nyereséget is termel, amelyből a Pallas Athéné alapítványok részesültek. Az alapítványok ebből a pénzből gazdálkodhatnak, de el nem költhetik. El csak azt a pénzt költhetik például pályázati támogatásokra, amelyet ők maguk generálnak a befektetéseik révén. A jegybanktól kapott alaptőkéjüket ingatlanokba és műkincsekbe, valamint kis kockázatú értékpapírokba – leginkább állampapírokba – fektették, ezek hozamát pedig pályázatok útján kiosztották. Az ellenzék szerint „ellopott” pénz tehát a jegybank nyeresége és az alapítványok befektetése nélkül nem is létezne.
Tényleg vitatható…
Boros Imre úgy véli, az tényleg vitatható, hogy a kuratóriumi döntések megfelelnek-e az alapítvány által lefektetett céloknak és elveknek, és éppen ezért helyénvalónak tartja az Állami Számvevőszék felügyeletét az ilyen pénzek felett, sőt már korábban is indokolt lett volna. Mint elmondta, a jegybank egyik fő törekvése, hogy a közgazdaságtant tanuló diákok a liberális kánontól eltérő, alternatív tudományos véleményeket is hallhassanak. Az egész botrányt viszont felfújt léggömbnek tartja: Az egykori SZDSZ a 25 év zömében saját delegáltjai által birtokolta, és különböző »lerakatai« révén jelentős mértékben ma is birtokolja a kulturális szférát és az oktatást. Ők teljes mértékben behálózták ezeket a szférákat, és a mostani kormány sem »takarított«. Ez most visszaüt, hiszen az ezekben a pozíciókban levők keltik a hangulatot, ugyanis az ő ötleteik és a mögöttük álló emberek egyébként egyre kevesebb pénzhez jutnak.”
Forrás: Népszabadság, PestiSrácok.hu/Vésey Kovács László, vezető fotó: Nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS