Elkezdődött az egyeztetés a Németországot 2013 óta kormányzó nagykoalíció megújításáról vasárnap, a szövetségi parlamenti választás utáni 104. napon. A Kereszténydemokrata Unió (CDU), a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) egyaránt 13 fős küldöttsége a tervek szerint öt napon keresztül folytat előzetes egyeztetést egy újabb közös kormány megalakításáról.
A megbeszéléseket 15 téma köré csoportosítják. Az első helyen a pénzügyek és adóügyek, a második helyen a gazdaság, közlekedés, infrastruktúra, digitalizáció és bürokrácia nevű témakör áll, a harmadik az energia, klímavédelem és környezetvédelem témaköre. A „migráció/integráció” nevű témakör a kilencedik. Az úgynevezett szondázó, puhatolózó tárgyalás után a pártok külön-külön döntenek arról, hogy érdemes-e hivatalos koalíciós tárgyalást kezdeni. Ha nem sikerül megállapodni a közös kormányzásról, kisebbségi kormányt alakíthat a tavaly szeptemberi Bundestag-választáson győztes CDU/CSU pártszövetség, vagy előrehozott választást tartanak. A tárgyalások esetleges kudarca azonban Martin Schulz SPD-elnök szerint az ő politikai pályafutása végét jelentené, amit Horst Seehofer CSU-elnök is ugyanígy lát önmagára alkalmazva.
A delegációk vasárnap az SPD berlini székházában kezdték el a tárgyalást. A pártelnökök az első ülés előtt derűlátóan nyilatkoztak. Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke hangsúlyozta, pártjának célja egy stabil kormány megalakítása, annak érdekében, hogy „öt és tíz év múlva is jólétben, biztonságban és demokráciában éljünk”. Horst Seehofer kiemelte, hogy az előző Jamaica-koalícióról szóló próbálkozáshoz képest „kevesebbet kell beszélni, és többet dolgozni”, és nem szabad túllépni az egyeztetés lezárására kijelölt határidőt, január 12-ét. Martin Schulz azt mondta, hogy a Bundestag-választással új korszak kezdődött, amelyhez új politika kell. Kiemelte, szerinte a CDU/CSU-ban megvan a kellő akarat a konstruktív pártbeszédhez. Az új kormány várhatóan húsvét körül alakulhat meg, ha az SPD 450 ezres tagsága is rábólint belső szavazáson. Ez lenne a 2005-2009-es és a 2013-2017-es ciklus után a harmadik nagykoalíció Angela Merkel vezetésével, és a negyedik Merkel-kormány.
Többen érdekeltek a kudarcban, mint a sikerben
Kiszelly Zoltán nem olyan derűlátó, mint a német pártelnökök; szerinte „szinte semennyire” nem egyeztethető össze fontos kérdésekben a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU), valamint a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) álláspontja. Az M1 csatornán kiemelte a politológus, hogy nehéz témákkal kezdődnek a tárgyalások és rövid időkeretet szabtak maguknak a felek, márpedig a pártokon belül többen érdekeltek a tárgyalások kudarcában, mint sikerében. A szakértő a várhatóan a legnagyobb vitát okozó témák között említette egyebek között az egészségügyi rendszer átalakítását, a migrációt, az adóreformot, illetve az energiapolitikát.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS