Az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen létrejött, amerikai vezetésű katonai szövetség egyelőre nem tudja megerősíteni a szervezet vezetőjének, Abu-Bakr al-Bagdadinak a halálhírét – tudatta a koalíció szóvivője pénteken. Más, szíriai források sem tudták megerősíteni az információt.
Ryan Dillon ezredes közleményében azt írja: jelenleg nem tudjuk megerősíteni ezeket a jelentéseket”. Az orosz védelmi minisztérium nem sokkal korábban jelentette be: ellenőrzi azt az értesülést, amely szerint az orosz légierő egy Rakka melletti csapásával május végén megölte Bagdadit. Az orosz harci gépek május 28-án a szíriai Rakka déli elővárosában egy parancsnokságra mértek csapást, ahol az ISIS vezetői éppen arról tanácskoztak, hogy miként vonják ki Rakkából a terrorszervezet fegyvereseit az úgynevezett déli folyosón – írja az MTI. Az orosz védelmi minisztérium közleménye szerint a tanácskozáson jelen volt Bagdadi is, aki a légicsapás következtében meghalt. Az értesülést több csatornán keresztül is ellenőrzik.
Bagdadinak már többször is keltették halálhírét
A tárca hozzáfűzte, hogy az orosz fegyveres erők Rakka déli elővárosában május végén az ISIS több magas rangú parancsnokát és mintegy 330 középszintű harctéri parancsnokát, valamint harcosát likvidálták. Bagdadinak már többször is keltették halálhírét, ám azok mindannyiszor hamisnak bizonyultak. A szír állami tévécsatorna szinte havonta bejelenti, hogy ezúttal tényleg meghalt al-Bagdadi. Januárban a Pentagon azt közölte, hogy a terroristavezér súlyosan megsérült egy amerikai légitámadásban. A Pentagon illetékese márciusban elmondta, hogy az eredeti hír igaz volt, ám al-Bagdadi életben maradt. Az ISIS vezetőjének kiiktatója egyébként mesés gazdagságra tehet szert: 25 millió dolláros vérdíjat tűztek ki al-Bagdadi fejére – írja a The Sun. Rex Tillerson amerikai külügyminiszter szerint a terroristavezérnek nem sok ideje van hátra.
Abu-Bakr al-Bagdadi majd minden helyettesét és fontosabb emberét kiiktattuk már, köztük a brüsszeli, a párizsi és más terrortámadások kitervelőjét. Csak idő kérdése, mielőtt Bagdadi is erre a sorsra jut”
– mondta korábban Tillerson. A The Telegraph című brit lap megszólaltatta a szíriai konfliktust figyelemmel kísérő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) emigráns szervezet vezetőjét, Rami Abdulrahmant, aki elmondta, hogy értesüléseik szerint Bagdadi a légicsapás pillanatában egészen máshol tartózkodott Szírián belül. Az USA által vezetett koalíciós erők szintén nem tudták megerősíteni a hírt. Szakértők kiemelték, hogy valószínűtlennek tartják, hogy al-Bagdadi, aki eddig kisebb településeken bujkált, és folyamatos mozgásban volt, Rakkába menjen egy csúcstalálkozóra akkor, amikor a koalíciós erők és az oroszok éppen rommá bombázzák a várost.
Forrás: 888.hu, fotó: CNN
Facebook
Twitter
YouTube
RSS