Fellebbezést nyújt be a Nemzeti Választási Bizottsághoz Czeglédy Csaba nyilvántartásba vétele ellen Tényi István, aki erről a Legfőbb Ügyészséget is értesítette – tudta meg a PestiSrácok.hu.
Tényi az ügyészséget arra emlékeztette, amennyiben a választási bizottság jogerősen nyilvántartásba veszi Czeglédyt, úgy őt mentelmi jog illeti meg és kijöhet az előzetes letartóztatásból. Tényi hangsúlyozta, a szocialista politikust 5-től 20 évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti, ám mentelmi jogának köszönhetően nem lehet vele szemben intézkedni, ha akar, szabadon elutazhat. Hozzátette: az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, ám egy képviselőnek “példaképnek, makulátlannak kell lennie”. Tényi azt kérte a Legfőbb Ügyészségtől, hogy a választási szerv, vagy végső esetben a Kúria jogerős döntése után, soron kívül kérjék a Nemzeti Választási Bizottságtól Czeglédy Csaba mentelmi jogának felfüggesztését.
Ismert, Czeglédy Csabáról néhány napja derült ki, hogy független jelöltként elindul az országgyűlési választásokon, már a szükséges aláírásokat is begyűjtötte, így hamarosan mentelmi jog illeti meg. Ha ez megtörténik, amíg a választási bizottság fel nem függeszti a politikus-ügyvéd mentelmi jogát, Czeglédy szabadlábon maradhat. Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott portálunknak, hogy egy mentelmi joggal rendelkező személy – annak felfüggesztéséig – bármit megtehet, ad absurdum a kényszerintézkedés egyik okaként rendszerint megjelölt szökés, elrejtőzés veszélye is felmerülhet esetében. Czeglédy jelöltségéről ma dönt a helyi választási bizottság, amelynek döntése így biztosan nem lesz jogerős. A kérdésben a Nemzeti Választási Bizottság fog ezek után határozni, ám, ha utóbbi szerv döntése ellen is fellebbezést nyújtanak be, a végső szót majd a Kúria mondja ki.
Költségvetési csalás, bűnszervezetben
Czeglédy Csaba és társai ellen bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények gyanúja miatt folyik eljárás. A gyanú szerint a Czeglédy Csaba vezetésével létrejött bűnszervezet céghálózata 2011 és 2016 között diákmunka-közvetítéssel foglalkozott, és a bűnszervezet élén álló, a Humán Operátor Zrt.-hez köthető emberek – a közvetítő cégek és a strómanok által vezetett iskolaszövetkezetek segítségével – el akarták kerülni a munkaközvetítés után járó közterhek megfizetését. A gyanú szerint így több mint hatmilliárd forint vagyoni hátrányt okoztak az állami költségvetésnek.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS