Megalakult kedden a parlament. Megválasztották házelnöknek Kövér Lászlót, Orbán Viktor pedig elfogadta Áder János felkérését a kormányfői posztra. Alelnök lett a jobbikos Sneider Tamás is, őt a baloldali ellenzéken kívül öt fideszes (köztük Lázár János, Navracsics Tibor és Balog Zoltán) és az LMP nem szavazta meg. Az öt fideszes és az LMP tartózkodással szavazott. Az ülés lezárása előtt egyhangúlag döntöttek a bizottsági struktúra létrehozásáról. E szerint 15 bizottság lesz, tízet a kormányoldal vezet (a törvényalkotásit, az Európa-ügyit, a gazdaságit, a honvédelmi és rendészetit, az igazságügyit, a külügyit, a mentelmit, a mezőgazdaságit, a népjólétit és a nemzeti összetartozás bizottságát), ötöt az ellenzék. A szocialista Molnár Zsolt irányítja a nemzetbiztonsági, párttársa, Burány Sándor a költségvetési bizottságot, a jobbikos Dúró Dóra a kulturális, míg Volner János a vállalkozás-fejlesztési bizottság elnöke lett, a fenntartható fejlődéssel foglalkozó testület elnöke pedig az LMP-s újonc, Sallai Róbert Benedek lett.
Megválasztották házelnökké Kövér Lászlót: a titkos voksoláson a 193 érvényes szavazatból 171 támogatta a fideszes politikus megbízatását, tizenkilencen nemmel szavaztak, hárman tartózkodtak, míg három voks érvénytelen volt. Előzőleg csak a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció képviselői jelentették be nyilvánosan, hogy ők négyen nem szavazzák meg a házelnököt. A parlamentből kijövet a téren tüntetők közül néhányan Hende Csaba honvédelmi és Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztert is megrohanták és szidalmazták, korábban pedig leköpdösték a vajdasági magyar vezetőt, Pásztor Istvánt.
Kiegészítő esküt tett az Együtt–PM-hez tartozó négy független országgyűlési képviselő. Szabó Tímea a szövetség Parlament előtt tartott sajtótájékoztatóján elmondta: az alakuló ülésen a jogszabályoknak megfelelően elmondták a kötelező képviselői esküjüket, de a meggyőződésük és a választóknak tett ígéretük azt kívánja, hogy a szöveget kiegészítsék néhány olyan mondattal, „amelyben valóban hiszünk is”. Szabó ezt követően felolvasta a szöveget, amely szerint megesküsznek, hogy képviselőként azon fognak dolgozni, hogy helyreállítsák az alkotmányosságot és az emberi jogokat tiszteletben tartó jogállamot, Magyarországot visszavezessék az európai értékrendű országok közösségébe és megteremtsék a társadalmi béke, a szolidaritás és a gyarapodás feltételeit. A Gyurcsány vezette DK szándékosan más szövegű – az Együtthöz hasonló – esküt mondott.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS