A leváltott katalán elnök szerint elképzelhető a spanyolországi politikai válság megoldása másképp, mint elszakadással. A Le Soir című belga napilapnak adott interjúban Carles Puigdemontot arról kérdezték, hogy lehet-e szó a spanyolországi válság megoldásáról másképp, mint a tartomány elszakadásával.
Készen vagyok, mindig is kész voltam, hogy elfogadjam a Spanyolországgal való más kapcsolat realitását. Egy másik megoldás még mindig lehetséges – jelentette ki a volt katalán vezető, aki a Reuters brit hírügynökség megjegyzése szerint szemmel láthatóan engedett a korábbi merev függetlenségpárti álláspontjából. Egész életemben függetlenségpárti voltam, harminc éven át azért dolgoztam, hogy Katalónia másképp kötődjék Spanyolországhoz – mondta a politikus, de arra nem tért ki, milyen formában képzeli el ezt a kapcsolatot.
A tárgyalás híve vagyok – mondta Puidgemont, aki a spanyol kormányfő pártját, a konzervatív Néppártra hárította a felelősséget a szeparatizmus fokozódása miatt. Mariano Rajoy miniszterelnök közölte, hogy nyitott a katalán vezetőkkel való tárgyalásra a legújabb kori spanyol demokrácia legsúlyosabb politikai válságának megoldása érdekében. A Handelsblatt című német napilap hétfői számában megjelent interjúban kijelentette, hogy volt katalán vezetők álláspontja a függetlenségi népszavazásra irányult, és nem adott helyet a vitának. Sokan engem okolnak, hogy nem kerestem politikai megoldást. Hosszú ideje politikus vagyok, és nem volt alternatíva – mondta Rajoy, hozzátéve, hogy a katalán válság miniszterelnöksége legsúlyosabb problémája. Mint mondta, kompromisszumos megoldásra törekedett a regionális vezetőkkel, de azoknak csak egy céljuk volt, a függetlenségi népszavazás.
A függetlenség alternatívája ma a december 21-i választás – jelentette ki szintén Brüsszelben Alfonso Dastis spanyol belügyminiszter. A katalán parlament október 27-én kikiáltotta a függetlenséget, Rajoy még aznap menesztette a katalán kormányt, feloszlatta a parlamentet, és december 21-re előrehozott tartományi választásokat írt ki. Puigdemont a kormány négy tagjával együtt Brüsszelbe távozott. A spanyol állami főügyész lázadás, zendülés, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt kezdeményezte büntetőeljárás megindítását a volt katalán kormány, valamint a katalán parlament elnökségének tagjai ellen. A spanyol büntető törvénykönyv a zendülést közrend elleni bűncselekményként nevesíti, szemben a magyar gyakorlattal, amely katonai bűncselekményként tartja számon. A Brüsszelbe távozott vezetők ellen nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Forrás: MTI. Fotó: Politico.eu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS