Mint az köztudomású a nem filozófus körökben is – hiszen az MTA Filozófiai Intézete közérdeklődésre méltán tart számot -, hogy ez az Intézet már nem az az Intézet, amely százmillió forintokat költött el lukácsista tanulmányokra Gyurcsány Ferenc regnálása idején. Ezért – nyilván Tiszteletünk jeleként – teljes egészében a tisztánlátást követelő közönség tudomására hozzuk Hörcher Ferenc egyetemi tanár, az MTA BTK Filozófiai Intézet volt igazgatójának (2013-2018) helyreigazítási kérelmét (akire a marxizmus árnyéka sem vetül).
Tisztelt Szerkesztőség!
Sajnálattal kell megállapítanom, hogy „Alapfokú történelemlecke akadémikusoknak – Itt az ideje elbúcsúzni a posztszovjet MTA-tól!” című cikkükben ismét egy olyan korábbi anyagukat idézik (Marxista szeánsz állami pénzen: Heller Ágnes, Vajda Mihály és Krausz Tamás szónokol ’68-ról), amellyel kapcsolatban helyreigazításomat már korábban lehozták. Ezért kénytelen vagyok ismét felhívni a figyelmüket, hogy nem felel meg a tényeknek, hogy „az MTA Filozófiai Intézetében még mindig marxista szeánszok folynak állami pénzen: Heller Ágnes, Vajda Mihály és Krausz Tamás szónokolt ugyanis 1968-ról”, a következő okokból:
– Egy 1968-as filozófiatörténeti tanácskozás nyilvánvalóan nem a marxizmus dicsőítését szolgálja.
– Az említett konferencia előadásaira nyílt pályázatot hirdettünk, arra előadóként bárki szabadon jelentkezhetett, tehát semmiféle világnézeti előítélet nem mozgatott bennünket, főleg nem állt szándékunkban „marxista szeánszot” tartani. Ám természetesen világnézeti alapon a jelentkező előadókat sem kívántuk cenzúrázni.
– Magam is sajnáltam, hogy a világnézeti sokszínűség nem érvényesült, de mások helyett a szervezők nyilván nem jelentkezhetnek, illetőleg a már bejelentkezett előadók visszalépéséért sem minket illet felelősség.
– Vajda Mihály nem is vett részt a rendezvényen.
– Heller Ágnes igen éles kritikával illette saját korábbi ’68-as, marxista álláspontjukat, s a kritikához több, fiatal kutató is csatlakozott.
Kérem, e tények szíves figyelembevételét, s azt, hogy a fent idézett megtévesztő megfogalmazástól tartózkodjanak.
Tisztelettel,
Hörcher Ferenc egyetemi tanár, az MTA BTK Filozófiai Intézet volt igazgatója (2013-2018)
Íme, az eredeti cikk, ha valaki el akar mélyedni a részletekben.
Fotó: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS