Több mint négyszáz munkahely megtartásáért és februári munkabérük kifizetéséért demonstrált a Styl Fashion Kft. dolgozóinak kétharmada hétfőn a szombathelyi városháza előtti téren. A Styl azért nem tud fizetni, mert a vállalat adótartozásai miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 150 millió forintos inkasszót nyújtott be a cég számlájára. A gyár évek óta nehezen boldogul a piaci körülmények között, veszteséget termel, és az ott dolgozók munkahelyének megóvása miatt tartja lélegeztetőgépen az állam, illetve az önkormányzat. A helyi szocialisták azonban folyamatosan kampánytémát csinálnak belőle, és a fideszes városvezetés nyakába varrnák a problémákat. Erről bővebben ITT írtunk.
Rabi Ferenc, a Bánya, Energia és Ipari Dolgozók Szakszervezetének (BDSZ) elnöke a demonstráción azt hangsúlyozta: a ruhagyár dolgozói mielőbb egyértelmű választ szeretnének kapni arra, hogy megmarad-e a munkahelyük, az pedig szavai szerint elfogadhatatlan, hogy a dolgozók ne kapják meg a fizetésüket. A szakszervezeti vezető megjegyezte, hogy a Styl-nek 25 százalékban a szombathelyi önkormányzat is tulajdonosa, éppen ezért megfogalmazása szerint a városnak is érdeke, hogy a cég jól működjön, hogy hosszú távon megmaradjanak a munkahelyek. A demonstrálók és a szakszervezet képviselőit fogadta hivatalában Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) polgármester, akinek a levelét a megbeszélést követően Rabi Ferenc felolvasta a demonstrálóknak. A városvezető levelében emlékeztetett arra, hogy az önkormányzat 2017-ben két alkalommal nyújtott, összesen 150 millió forintos tagi kölcsönt a cégnek és legutóbbi, februári ülésén is megszavazott a közgyűlés 50 millió forint újabb tagi kölcsönt, amelyről a szerződést a Styl ügyvezetője nem írta alá, ennek ellenére a támogatás lehetőségét fenntartja.
A levél szerint az önkormányzat a tulajdonrésze arányában továbbra is kész segíteni, arra az esetre ha a többségi tulajdonos a gyár bezárása mellett dönt, létrehoznak egy a „Styl-károsultakat” segítő, mielőbbi elhelyezkedésüket támogató munkacsoportot. A demonstrálók nemtetszéssel fogadták a gyár esetleges bezárásának említését és a munkahelyek megtartását szorgalmazták. A demonstrációt követően Bognár Katalin, a Styl Fashion ügyvezetője az MTI-nek elmondta: tavaly októberben a menedzsment és a szakmai befektetők összeállítottak egy cselekvési tervet, amelyben leírták, hogy további 320 millió forint állami segítségre lenne szükségük ahhoz, hogy talpra álljon a cég. Szólt arról, hogy 2015-ben a Styl a munkahelyek megőrzése érdekében – több mint 10 éven át tartó felszámolási eljárás után – 1 milliárd 470 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatásban részesült, ennek az összegnek a jelentős részét – több mint 900 millió forintot – az épületek, berendezések megvásárlására költötték, kevesebb, mint 500 millió forint segítette a további működés átalakítását. Szavai szerint a koncepciónak – amely könnyűipari központ „kompetencia centrum” létrehozását célozta – része volt egy beruházási terv, illetve pályázati lehetőségek kihasználása is, ez a kettő viszont nem valósult meg.
További működést tervez a cég
Időközben kiderült az is, hogy az önkormányzat 25 százalékos tulajdonrésze kizárja, hogy bizonyos pályázatokon a cég elinduljon. A cég jelenleg sem a munkaerejével, sem pedig a létszámával nem tud szabadon gazdálkodni, ami a piaci viszonyok között komoly hátrányt jelent – fűzte hozzá. Arra a kérdésre, hogy a szakmai befektetők által korábban megígért 2,2 millió euró befektetés miért nem valósult meg, azt mondta, voltak kisebb arányú befektetések, de bizonyos stratégiai döntések meghozásához szavai szerint a tulajdonosok közös döntésére lenne szükség. Bodnár Katalin elismerte: jelenleg a dolgozók végkielégítésére se lenne elég pénzük, de szavai szerint nem a bezárásban, hanem a további működésben gondolkodnak, nem tartanak szükségesnek nagyobb létszámleépítést sem. Az ügyvezető közölte: március 19-re rendkívüli taggyűlést hívott össze, ezen hozzák majd meg reményei szerint a helyzet megnyugtató rendezéséhez szükséges döntéseket.
Természetesen a lecsukásáig Czeglédy Csaba nevével fémjelzett helyi baloldali frakció (Éljen Szombathely – MSZP-DK – Együtt) azonnal lecsapott a témára, és már korábban bejelentette, hogy március 14-e szerdára rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezi, amelynek fő célja szerintük az lenne, hogy első sorban a Styl-dolgozók bérének kifizetésére találjanak megoldást.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS