A kormány ki akar szorítani több mint száz kisvállalkozót az italpiacról, az Index szerint a Miniszterelnökség irányából nagyon egyértelműnek tűnik az erre való szándék. Januárban kisebb meglepetésre életbe lépett a kicsiket ellehetetlenítő rendszer, így 5-6 cég maradhat. Gulyás Gergely szerint ez nem fordulhat elő, a jogalkotási problémát orvosolják, az alkoholtermékekre vonatkozó sávos jövedéki biztosítéki szabályozás még azt megelőzően hatályba léphet, hogy az érintett cégeknek teljesíteniük kellene a megemelt jövedéki biztosítékot – közölte az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának fideszes elnöke kedden.
Kegyetlen meglepetést tartogatott a kormány év elejére az italnagykereskedőknek – írja az Index. Minden előzetes ígéret ellenére ugyanis január 1-jén életbe lépett az az adószabály, amely 150-170 alkohollal foglalkozó nagykereskedőt tesz tönkre. Illetve még több olyan kis, zömmel családi termelőt, akik eddig ezeken a cégeken keresztül juttatták el a piacra az áruikat. A lap szerint mindössze 5-6 nagykereskedő marad majd talpon.
Gulyás Gergely, a törvényalkotási bizottság fideszes elnöke, amikor meglátta a Miniszterelnökség eredeti, kereskedőket ellehetetlenítő javaslatát, módosítót adott be a bizottság nevében. Állította, nem lehet cél az ital-nagykereskedelem felforgatása, a kisvállalkozók tönkretétele, a piac leszűkítése. Jobbító szándékú javaslatát azonban a kormánypárti többség végül lesöpörte az asztalról, az adótörvényt az eredeti tervek szerint fogadták el.
Az ital-nagykereskedők meg is nyugodtak, mivel Gulyásék beadták a helyzetet rendező módosítót, majd az Országgyűlés arra rá is bólintott. Azt már a kereskedők is csak tavaly év végén, a törvény kihirdetésekor vették észre, hogy valami mégsem stimmel. A sávos, mindenki számára megnyugtató javaslat 2016. január 1-jén, egy év múlva lép hatályba. A mostani évre így a korábban elfogadott szabály él, így mindenkinek az árbevételtől függetlenül le kell tennie a 150 milliós jövedéki biztosítékot. A kisebbek erre várhatóan nem lesznek képesek, így elvéreznek – írja az Index.
Közben a Fidesz is érzékelte a problémát, Gulyás Gergely hétfőn kezdeményezte, hogy 2016. január 1-je helyett már idén március 1-jén lépjen hatályba az alkoholok jövedéki biztosítékának sávos megállapítása.
A politikus emlékeztetett, hogy novemberben, az adótörvények elfogadásakor a parlament úgy döntött: az alkoholtermékek (a sör, a bor, a pezsgő) valamint a köztes alkoholtermékek forgalmazásánál a jövedéki biztosíték összegét 22 millióról 150 millió forintra emeli. Azonban néhány héttel később, az idei költségvetést megalapozó törvénycsomag megszavazásakor a képviselők módosítottak ezen, és “a kis- és középvállalkozásokat segítendő” úgy határoztak, hogy a nettó árbevétel függvényében sávosan állapítják meg a jövedéki biztosíték mértékét ezeknél a termékeknél, azonban a sávos rendszer csak 2016. január 1-jén lépne hatályba.
Gulyás Gergely keddi közleményében azt írta: a törvényalkotási bizottság vállalja a felelősséget a jövedéki biztosíték szabályozásával kapcsolatosan elkövetett hibáért. A hiba orvoslására, vagyis az alkoholtermékekre vonatkozó sávos jövedéki biztosítéki szabályozás bevezetése érdekében nyújtotta be Gulyás hétfőn a Fidesz-frakció támogatását élvező törvénymódosító javaslatát.
A módosítás elfogadásával a sávos szabályozás még azt megelőzően – március 1-jén – hatályba lép, hogy a megemelt jövedéki biztosítékot az érintett gazdasági társaságoknak teljesíteni kellene – hívta fel a figyelmet Gulyás Gergely.
Forrás: Index / MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS