Elképzelhető, hogy a csökkenő olajárak egy tőzsdei zuhanást jeleznek előre. Több elemző szerint az olajárakban mutatkozó gyengeség átterjedhet más területekre is, és jöhet egy újabb tőzsdei krach.
Benne van a pakliban, hogy a csökkenő olajárak esetleg a részvényárak zuhanását vetítik előre? – teszi fel a kérdést a CNBC. Több elemző is úgy véli, hogy a szénhidrogén árának csökkenése komolyabb folyamatoknak is az előszele lehet.
Minden a keresleten múlik – fejtette ki Michael Hewson, a CMC Markets vezető piaci elemzője, aki szerint az olajár a fő indikátora a globális keresletnek, és az árban több a lefelé mutató kockázat, mint a felfelé ívelő. Az elemző egyetért abban, hogy a globális növekedési előrejelzések túlságosan optimisták, egy nyomott európai és kínai kereslet, párosulva a várt brit és amerikai alapkamat normalizációval hamar visszahozhatják a földre a befektetőket.
A CNBC megjegyzi, hogy az utóbbi két évben a Brent és WTI kőolaj ára meglehetősen stabil volt, idén júniusban volt kisebb kiugrás az ISIS szélsőséges iszlamista szervezet iraki akciói miatt, ám azóta lefelé indultak az árak. A Brent ára például egy éve nem látott szintre esett, míg az amerikai könnyűolaj ára féléves mélypontra csökkent. A nyersanyag árára ugyanakkor a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) egyik nemrég megjelent tanulmánya hatott igazán, mely megjegyzi, hogy az olaj iránt gyenge volt a kereslet, ez pedig az árakat is kordában tartotta. A jelentés megjegyzi, hogy a piacok “hátborzongatóan nyugodtak” maradtak az egyre növekvő geopolitikai kockázatok ellenére.
Marshall Gittler, az IronFX devizapiaci stratégája minderre úgy reagált, hogy az USA iraki beavatkozása – célzott légicsapásokkal és tanácsadók küldésével – tovább enyhítheti a nyomást az olaj árán, kisebb lehet a prémium. Bár az alacsonyabb olajárak egyes cégek, például a légitársaságok részvényeit magasabb szintre küldhetik, de ez Kathleen Brooks, a Forex.com elemzője szerint általánosságban negatív hatással van a tőzsdékre. Elmondása szerint az olajárak sokat elmondanak a globális gazdasági kilátásokról, Brooks úgy véli, túl rózsásak a növekedési előrejelzések, és ha ez így van, akkor a részvényekből történő friss kivonulás jel lehet arra, hogy még komoly dolgok jönnek.
Forrás: hvg.hu
Fotó: Index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS