A huszonévesek csaknem 60 százaléka, a harmincasoknak pedig majdnem egyharmada szüleivel együtt lakik – írja a Blikk egy friss felmérésre hivatkozva.
Mamahotelnak hívják azt az intézményt, amikor valaki számára felnőttnek lenni félelmetes, és sokkal biztonságosabbak a gyermeklét körülményei. A jelenség nem magyar sajátosság, hanem egész Európára jellemző: az Európai Unióban a 18 és 31 év közötti fiatalok majdnem fele él még együtt a szüleivel, a tehetősebb észak-európai országok többségében az arány pedig 25 százalék, míg az európai összehasonlításban szegényebb Máltán, Horvátországban és Szlovákiában 70-78 százalék lakik a szülőkkel.
A “faitalok” nem kizárólag anyagi okok miatt élvezik a szülők vendégszeretetét túl sokáig, hanem azért is, mert a többségüknek esze ágában sincs még családot alapítani: mindössze 28 százalékuk szeretne gyorsan változtatni a helyzetén. – derült ki a Blikk cikkéből, amely a Fundamenta országos kutatására hivatkozik.
Tóth Olga szociológus szerint azonban főleg gazdasági okok miatt működik a mamahotel.
Az elmúlt 10-15 év olyan gazdasági válságokat hozott a nyugati világban, amely bizonytalanná tette a fiatalok munkaerőpiaci helyzetét. Sokaknak nemegyszer megszűnt a munkahelye, és esetleg hosszabb időbe telt, hogy újra lábra álljon, új állást találjon. Ez a bizonytalanság nehezíti, hogy a fiatalok saját életet kezdjenek
– mondta el a Blikknek a szakértő.
Mások úgy vélik, a jelenség hátterében az áll, hogy későbbre tolódott a családalapítás.
Forrás: Blikk. Fotó: life.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS