Vizsgálja a Nemzeti Védelmi Szolgálat, hogy szakmai hibák vagy az alvilággal együttműködő hivatásosok árulása miatt nem sikerült felderíteni számos, a 90-es években elkövetett gyilkosságot, alvilági leszámolást és több nagy gazdasági bűncselekmény hátterét – írja a Népszabadság egy a rendvédelmi szervek és a titkosszolgálatok belső elhárításaként működő NVSZ névtelenséget kérő munkatársára hivatkozva.
A legnagyobb és legismertebb közülük a Vizoviczki-ügy, amelyben az ügyészség vádirata szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda és a BRFK több vezetője éveken keresztül összességében több tízmillió forintot kaptak azért, hogy időben szóljanak, ha rendőrségi akció készülne a csak Budapesten több mint 40 éjszakai mulatóban és vendéglátóhelyben érdekelt Vizoviczki birodalma ellen, és hogy a rendőrség más hatóságokkal együtt zaklassa a konkurenseiket.
Több mint két éve kezdődött a nyomozás, az ügyészség már vádat emelt a főrendőrök ellen (is). Azonban még mindig sokan kételkednek abban, hogy külső (értsd: magasabb rangú és beosztású vezetők) segítsége nélkül az NNI és a BRFK főosztályvezetői és osztályvezetői képesek lehettek éveken keresztül közreműködni egy bűnszervezet életében.
A védelmi szolgálat elmúlt hároméves tapasztalata szerint a rendőrök megvesztegetéséről, „foglalkoztatásáról” szóló alvilági pletykáknak csupán a töredéke igaz.
A Népszabadság értesülése szerint újabban a védelmi szolgálat kiemelt hangsúlyt helyez a 90-es évek megoldatlan gyilkosságaira, alvilági leszámolásaira. Ezekben az ügyekben az NNI nyomoz, az NVSZ pedig azt vizsgálja, hogy annak idején szakmai hibák, rutintalanság miatt siklottak-e félre egyes nyomozások. Az elmúlt években ugyanis több ügyben kiderült, hogy a nyomozás idején fontos bizonyítékok tűntek el, légből kapott információkat tényként kezeltek, miközben a tények hitelességét az azokat cáfoló bizonyítékok nélkül is megkérdőjelezték.
Több ügyben felvetődött a gyanú, hogy a nyomozást szándékosan, esetleg megbízást teljesítve siklatták félre annak idején. Kérdés, hogy azok, akik miatt nem sikerült elfogni a tetteseket, vajon mióta működtek együtt alvilági megbízóikkal. Csak korruptak voltak, vagy az alvilági csoport tevékenységének a részesei? Ez utóbbi esetben akkori tettükért még ma is felelősségre vonhatók.
Vizsgálják továbbá, hogy az olajügyekben a rendőrség első számú koronatanújaként elhíresült Boros Tamásnak a televízióban is bemutatott videovallomása milyen csatornákon keresztül jutott el röviddel az elkészülte után Portik Tamáshoz.
A teljes cikk a NOL.hu-n itt olvasható
Fotó: Mészáros Péter / PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS