Szokatlanul erős, a Richter-skála szerint 6,4- es intenzitású földrengés rázta meg Horvátországot. A rengéseket Magyarországon is érezni lehetett, a szakemberek szerint azonban hazánkban nem okozott jelentős (legfeljebb százmillió forint nagyságrendű) károkat a földmozgás. Horvátországban azonban több halálos áldozattal is járt a Kárpát-medencében és annak környezetében ritkán tapasztalható természeti csapás és az anyagi károk is hatalmasak.
Mint arról már korábban beszámoltunk, kedden kora délután 6,3-as magnitúdójú földrengés rázta meg Horvátországot, a földrengés epicentruma Zágrábtól 46 kilométerre, a közép-horvátországi Petrinja közelében volt, ahol több épület is összedőlt. Hétfőn kora reggel egy 5,2-es erősségű földrengés rázta meg ugyanezt a területet, amelyet másfél órán belül egy 4,7-es és egy 4,1-es erősségű földmozgás követett. A keddi természeti katasztrófának hét halálos áldozata van, köztük egy gyermek, és huszonhat sérültet vittek kórházba, amelyből ugyanakkor evakuálni kell a betegeket, mert nem volt biztonságos.
Idén másodszor rázta már meg földrengés Horvátországot. A beszámolók szerint a márciusi, zágrábi földrengés centrumától valamivel délebbre, Petrinja városának közelében volt a mostani földmozgás epicentruma. A város most romokban hever, a mentőakciók pedig akadoznak. A BBC tudósítása szerint eddig legalább hét ember vesztette életét a keddi rengések során, közöttük egy tizenkét éves kislány, aki Petrinjában került a romok alá. Öten Glinában vesztették életüket, egy holttestet pedig Žažina faluban, egy összeomlott templom romjai alatt találtak meg.
Petrinja polgármestere azt mondja, hogy majdnem az egész város elpusztult, az utórezgések miatt pedig azok sem mernek hazatérni, akiknek még megmaradt az otthona. A híradások szerint sokan autójukban aludnak, mintegy 200 embert katonai sátrakban szállásoltak el. Petrinjában gyakorlatilag teljesen megsemmisült az infrastruktúra: az áramszolgáltatás nem működik, az utak jelentős része használhatatlanná vált, ami a mentési munkálatokat is nehezíti. Komoly problémákat okoztak továbbá az utórengések is, az egyik ilyen utómozgás éppen a katasztrófavédelem helyszíni sajtótájékoztatóját szakította félbe. Az eseményről készült felvételen jól látható, hogy milyen súlyos pusztítást okoztak pusztán az utórengések is.
Általános pánik van, mindenki a szeretteit keresi
– összegezte az epicentrumban uralkodó állapotokat a város polgármestere.
A horvát N1 csatorna beszámolója szerint jelenleg folyamatosan mentik ki az áldozatokat a romok alól, pontosan egyelőre még nem lehet tudni, hogy hány sérültje van a katasztrófának. A horvát hatóságok legfrissebb tájékoztatása szerint eddig 7 elhunytról lehet tudni.
A katasztrófa természetesen teljesen váratlanul ért mindenkit: a horvát vízilabda-válogatottat például éppen edzés közben érte el a földmozgás. A szövetségi kapitány szerint játékosai ruha nélkül szaladtak ki az épületből.
Éppen a vízben, a medence szélén voltak a játékosok. Szörnyű volt. A medence szélén úgy kezdett folyni a víz, mintha cunami lenne. Minden recsegett, dübörgött. A játékosok megrémültek, és ahogy tudtak, szálltak ki a vízből, majd ruha nélkül szaladtak ki az épületből
– kommentálta Ivica Tucak, a horvát pólóválogatott szövetségi kapitánya.
Érthető módon óriási riadalmat keltett a földmozgás az egész országban: az InfoRádiónak nyilatkozó, Eszék mellett élő újságíró, Hordósi Dániel szerint “csengőfrász” uralkodott el az országon. A portálnak nyilatkozó újságíró úgy fogalmazott, hogy szédülésként, rosszullétként élték meg a földmozgás kezdetét, és egyből az utcára siettek.
Hordósi elmondta, a koronavírus miatt a legtöbb horvátországi szálloda üresen áll, így született egy olyan kezdeményezés, hogy ingyen befogadják a Petrinja és környékbeli fedél nélkül maradt lakosokat. Emellett az újságíró szerint a közösségi médiában is rengeteg ajánlást látni, tehát mindenki segíteni szeretne.
Magyarország is segít Horvátországnak
Magyarország az elsők között jelezte segítő szándékát, Áder János magyar köztársasági elnök részvéttáviratot küldött a horvát államfőnek, melyben jelezte, az áldozatok számíthatnak Magyarország segítségére. A kormányfő Zoran Milanovicnak kedden elküldött táviratában azt írta: megrendüléssel értesült a Petrinja környékét ért komoly természeti katasztrófáról, amely sajnálatos módon emberéletet is követelt, valamint számos sérültet és jelentős károkat hagyott maga után.
Készen állunk arra, hogy bekapcsolódjunk mind a mentésbe, mind pedig a helyreállításba. Kérem, jelezze, hogy ezek során Magyarország milyen segítséget tud nyújtani
– fogalmazott. kormányfő.
A szavakat pedig tettek is követték: hat raklapnyi segélyszállítmányt indított a magyar katasztrófavédelem Horvátországba a földrengés okozta helyzet kezelésére – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A segélycsomagban kétszázötven összecsukható tábori ágyat és kétszázötven hálózsákot ajánlott fel hazánk, amelyeket Horvátország el is fogadott. A kéttonnás, hat raklapból álló segélyszállítmány szerdán kora délután indították el a katasztrófavédelem logisztikai bázisáról, és még aznap megérkezett a horvát polgári védelem Zágrábhoz közeli raktárbázisára.
Magyarországon nem történt komoly kár
A keddi horvátországi földrengések Magyarországon is okoztak kárt, a biztosítókhoz szerda estig több mint ötszáz bejelentés érkezett. A károk előreláthatólag meghaladják a százmillió forintot, személyi sérülésről azonban szerencsére nem történt. Leggyakrabban levált vakolat, a fő- és melléképület falán keletkezett repedések, a födém károsodása, megrepedt vagy betört ablaküvegek, súlyosabb esetekben megdőlt kémény vagy éppen megrepedt burkolatokról tettek bejelentést a földrengés magyarországi károsultjai. Több társaság is jelezte, hogy az adatok nem véglegesek, további bejelentésekre számítanak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS