Az egyik gyógyszergyártó cég megszünteti az orvosok közvetlen támogatását, még pedig azért, hogy elkerüljék a lefizetés látszatát – tudta meg a Magyar Idők. A lap szerint az egyik gyógyszeripari óriás aztuán döntött úgy, ettőlaz évtől átalakítja az orvosoknak nyújtott támogatások endszerét, hogy nemrég a cég helyivezetőjét Kínában felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, és több más országban is hasonló botrányb keveredtek.
A gyógyszercégek egyre inkább törekszenek arra, hogy ne lehessen őket korrupcióval vádolni, ezért az orvosoknak nyújtott támogatásokat ez évtől nyilvánossá teszik – írta a Magyar Idők. Ettől az évtől teljesen átalakította az orvosoknak nyújtott támogatások rendszerét a GlaxoSmithKline (GSK). A világ egyik legnagyobb gyógyszercége, amely vezető szerepet tölt be a védőoltások fejlesztésében, valamint a fertőzések, a központi idegrendszeri és légúti betegségek gyógyításában, ezekkel a lépésekkel túlmegy a jelenlegi iparági szabályozáson és a többi cég gyakorlatán is. Mindez különösen érthető annak tükrében, hogy a GSK az elmúlt években a támadások kereszttüzébe került, miután a cég helyi vezetőjét Kínában vesztegetés miatt felfüggesztett börtönre ítélték. A vállalat nemcsak hogy nem tagadta a korrupciót, de már akkor alapvető változtatásokat ígért az értékesítési gyakorlatában. A gyógyszeripari óriásnak hasonló vádakkal kellett szembenéznie Lengyelországban, Irakban és az Egyesült Királyságban is. Az ilyen jellegű támogatások ugyan nem ütköznek jogszabályba, és az iparági kódex is csak azt köti ki, hogy ez évtől az Európai Gyógyszergyártók és Egyesületek Szövetsége (EFPIA) tagvállalatainak nyilvánosságra kell hozniuk az orvosoknak és egészségügyi szolgáltatóknak nyújtott juttatásokat. Ezt június 30-ig kellett megtenni, ám a pénzmozgások átláthatósága ezáltal csak részben valósult meg, az orvosok közül sokan – főleg a neves szakemberek és intézményvezetők – nem járultak hozzá ahhoz, hogy név szerint szerepeljenek a listákban. A GSK viszont az elmúlt években világszerte általános felülvizsgálatot végzett arról, mely kifizetéseknél merülhet fel leginkább az a gyanú, hogy támogatás fejében írják fel az ő készítményeiket az orvosok.
Szakmai vagy képzési programok megvalósítását támogatják
Móricz György, a GSK szakértője a lapnak elmondta: úgy találták, hogy a doktorok konferenciára utaztatása és a cég termékeiről tartott előadások ellentételezése az a két neuralgikus pont, amely alapján felmerülhet, hogy a vállalat helytelen módon befolyásolja az orvosokat a napi döntéshozataluk során. Ezért a cég 2016. január 1-jétől nem kér fel külsős egészségügyi szakembereket arra, hogy a vállalat vényköteles gyógyszereiről vagy oltóanyagairól adjanak elő gyógyszerfelíró orvosok előtt. Emellett ettől az évtől a GSK nem nyújt közvetlen pénzügyi támogatást az orvosi konferenciákon való részvételhez, ehelyett az orvosszakmai szervezetek által benyújtott szakmai vagy képzési programok megvalósítását támogatja pénzadománnyal.
A teljes cikket a Magyar Idők mai számában, vagy itt olvashatják.
Forrás: Magyar Idők
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS