Több mint száz civil és szakmai szervezet részvételével Liget park fórumot hirdetett szeptember 21-re a Liget Budapest projekt kert- és tájépítészeti feladatokért felelős miniszteri biztosa. Persányi Miklós közölte, nemrég kinevezett biztosként három fő célt tűzött ki: kellemesebb és többeknek tetsző Ligetet; kevesebb autót, több természetet, valamint zöldebb Ligetet, még több fát szeretne.
Több természet, kevesebb autó
Több természetet és kevesebb átmenő gépkocsiforgalmat szeretne a Ligetbe, és sokakkal ellentétben lát lehetőséget a Városligeten belül a zöldfelületek növelésére Persányi Miklós, az Állatkert főigazgatója, aki augusztus közepe óta a Liget Budapest projekt kert- és tájépítészeti feladatainak miniszteri biztosa is egyben – írja a ligetbudapest.reblog.hu. Az új miniszteri biztos arról beszél,t széles társadalmi egyeztetést kezdeményez annak érdekében, hogy a park rekonstrukciója során a ligethasználók szempontjait figyelembe vehessék.
A Liget Budapest projekt kert- és tájépítészeti feladatainak miniszteri biztosának feladata többek között azon folyamatok koordinálása, amelyek a Városliget, mint tájképi jellegű park helyreállítása, zöldfelületeinek növelése és rehabilitációja, kerttörténeti értékeinek felmutatása és tájépítészeti megújítása, valamint a városligeti park üzemeltetése és működtetése terén jelentkeznek.
Lenne lehetőség a zöldfelület további bővítésére is
Az új miniszteri biztos a Városliget megújítása körül zajló vitákkal kapcsolatban kifejtette, ezek sokszor nem a lényegről szólnak, messze csúsznak a tényektől, s közben alig hoznak érdemi eredményt. Hangsúlyozta, a Ligetbe kerülő új funkciók nem a pihenőparki zónákat foglalják el, hanem a már korábban beépített, illetve burkolattal fedett, tehát eddig sem zöldfelületként szolgáló területeket. Hozzátette, lát lehetőséget a pihenőparki, növényzettel fedett zóna növelésére is lát lehetőséget. A Városliget belsejében futó, széles, aszfaltozott utak helyett például keskenyebb sétányok is elegendők lehetnek, hiszen amíg létesítésükkor a Városligetben még motorversenyeket is tartottak, ma már szinte csak a parkban sétálók igényeit kell kiszolgálniuk. A biztos emellett megvizsgálná annak lehetőségét is, volna-e mód a Hősök tere háború előtti, parkosított állapotának a visszaállítására.
Ki az autókkal a Ligetből
Persányi Miklós arról is beszélt, érdemes lenne elővenni az átmenőforgalom kérdését, ugyanis ez a pihenőpark szempontjából jóval nagyobb problémákat okoz az óriási zaj és légszennyezés miatt. A miniszteri biztos véleménye szerint a Városligetnek több természet és kevesebb autó használna leginkább.
A fakivágosokkal kapcsolatban általánosságban elmondta, hogy az oktalan fairtást ellenzi, és lényegesnek tartaná minden egyes fa esetében szakmailag megalapozott vizsgálat alapján eldönteni, valóban szükséges -e a kivágása. Emellett nagyobb hangsúlyt fektetne a fapótlásra, a Városliget faállományának a szakszerű, fenntartható gyarapítására és minőségi javítására.
A biztos kifejtette:
olyat, amelyben sokkal, de sokkal kevesebb az autó és sokkal több a természet. Amely zöldebb a mostaninál, és »zöld csápjai« Zuglóba, Erzsébet- és Terézvárosba is benyúlnak. Amely sokféle szolgáltatást nyújt, 21. századi színvonalon, és „rendes” benne, ami kell, az ép padoktól a közvilágításig, a tiszta pihenőhelyektől a közbiztonságig, az ivókutakon át a civilizált illemhelyekig, a gondozott pázsittól a tó tiszta vizéig.” A Városliget szolgáltatásainak város-ökológiai és pihenési értéke a közvetlen szomszédságában élők mellett egész Budapestet, sőt, az egész országot kell szolgálnia.
Társadalmi egyeztetés szeptember 21-én
Persányi Miklós azt is bejelentette, életre hívja a Liget Park Fórumot, amelyet első alkalommal szeptember 21-én, szerdán fognak megtartani. A fórumra meghívást kapnak az érintett környezet- és természetvédelmi, szakmai, illetve civil szervezetek, köztük a kerékpárosok, a futók a kutyás szervezetek, az akadálymentesítésben, és a fogyatékossággal élőket segítő speciális szolgáltatások ügyében érintett szervezetek, a környékbeli óvodák és iskolák, illetve a városligeti intézmények és vállalkozások képviselői is.
Forrás: Liget Budapest Blog/MTI
Fotó: ligetbudapest.reblog.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS