A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megszüntette az eljárást a tavaly nyáron indult dinnyekartell-ügyben, mivel „a közérdek hatékony védelme nem volt biztosítható az eljárás további folytatásával” – ismertette a versenyhatóság honlapján a végzést.
A GVH álláspontja szerint a szabályozási helyzet jogbizonytalanságot teremt a mezőgazdasági termékekre irányuló kartellek megítélésében, erre tekintettel az eljárását megszüntette.
Mint ismeretes, a Gazdasági Versenyhivatal tavaly augusztus 27-én versenyfelügyeleti eljárást indított hat kereskedelmi cég – az ALDI Magyarország Élelmiszer Bt., az Auchan Magyarország Kft., a CBA Kereskedelmi Kft., a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt., a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. és a TESCO-GLOBAL Áruházak Zrt. – továbbá a Magyar Dinnye Szövetség Közhasznú Egyesület és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ellen.
Az eljárást azzal indokolta a hivatal, hogy a cégek és a két szervezet vélelmezhetően megegyezett részint a Magyarországon termesztett görögdinnye 2012. július közepétől alkalmazandó áraiban, másrészt abban, hogy a Magyarországon kívül megtermelt dinnyét nem – vagy csak diszkriminatív árazással – forgalmaznak az országban.
Tavaly ősszel az Országgyűlés módosította a szakmaközi törvényt, amelynek lényege az volt, hogy a mezőgazdasági termékeket érintő – akár folyamatban lévő – kartell eljárásokban a GVH köteles kikérni a vidékfejlesztési miniszter állásfoglalását arról, hogy a magyar versenyjog alkalmazható-e az ügyben. A versenyhatóság az eljárását csak a tárcavezető álláspontja alapján folytathatja le.
A GVH a dinnyeügyben megkereste a vidékfejlesztési minisztert, aki szerint nem állapítható meg a versenytörvény szerinti jogsértés. A szakmaközi törvény módosítása ugyanis kizárja, hogy agrártermékre meg lehessen állapítani a kartellezést, majd szankcionálni lehessen a jogsértőket. A miniszter állásfoglalása az uniós jog alkalmazhatóságát nem érinti, a GVH tehát vizsgálódhat az uniós alapszerződés 101. cikke alapján, amely a versenykorlátozó megállapodásokat tiltja.
A GVH azonban úgy ítélte meg, hogy a jogkövetkezmény nélküli – pusztán a jogsértés kimondására irányuló eljárás – jelenleg nem vezethet a verseny feltételeinek érdemi javulásához. Így a jelenlegi szabályozás jogbizonytalanságot teremt a mezőgazdasági termékekkel kapcsolatos kartellek megítélésében, ezért a GVH megszüntette az eljárást.
MTI / MHO / fotó: profitline.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS