A kéthetes légi gyakorlat térképeit frissítették, arra azonban nem adtak határozott választ a horvát fegyveres erők vezetői, hogy a zipline, azaz a drótkötél – a feltételezések szerint ebbe ütközött a magyar helikopter – szerepelt-e a naprakész térképeken. A horvát légierő parancsnoka szerint alacsony magasságon a pilótáknak figyelniük kell az esetleges akadályokat – számolt be az Index.
Noha a vizsgálatot még nem fejezték be, a horvát Telegram portál több egymástól független forrásból is úgy értesült, hogy a három magyar katonát szállító helikopter túlságosan alacsonyan szállt, és nekiütközött egy úgynevezett zipline-nak, egy, a szakadék felett kifeszített drótkötélnek. Ketten a helyszínen meghaltak, a harmadikat a horvát légierő gépének és helikopterének bevetésével keresik.
„Mélyrepülésben” száguldott
„Mélyrepülésben” száguldott a kanyonban – ezt írta nem hivatalos forrásokra hivatkozva egy horvát portál.
A baleset okáról egyelőre semmit sem tudni
– ezt mondta viszont Tomislav Pusnik dandártábornok. „Sajnálatos eseménynek” nevezte a történteket a horvát fegyveres erők vezérkari főnöke.
Hegyi repülési kiképzéskor következett be a tragédia
– mondta Robert Hranj, aki azt is közölte, hogy a horvátokhoz magyar nyomozók is csatlakoznak, a vizsgálatot pedig a NATO szabványaival összhangban folytatják le. A vizsgálatot kiemelten kezelik – egészítette ki a horvát légierő parancsnoka. Ennek során a baleset közvetlen és közvetett okait egyaránt feltárják – mondta Mihael Krizanec. Szavai szerint a képzést kéthetesre tervezték, a baleset azonban nem az úgynevezett pilótazónában történt, hanem a bázisul szolgáló katonai reptér felé vezető hazaúton.
Megtévesztő térképek?
A kéthetes képzéshez szükséges összes térképet frissítették. Naprakészen szerepeltek benne az antennák, a szélerőművek és minden egyéb akadály, amely korlátozza a légi forgalmat – hangzott el a horvát védelmi minisztérium sajtótájékoztatóján.
Minden információt feltüntettünk a térképeken
– jelentette ki Pusnik. Vajon a zipline is szerepelt a térképeken? – faggatták az újságírók. Egy kanyonban fekszik, felette egy távvezetékkel, és ezt megjelölték – a tábornok válaszából nem derült ki azonban, hogy a térképen a zipline-t, a távvezetéket, esetleg mindkettőt berajzolták volna. A légierő parancsnoka szintén kitért a konkrét válasz elől.
Senki sem hibáztatható ilyen helyzetért
– érvelt Krizanec.
A térképeket frissíteni kellett, de 300 méternél alacsonyabb magasságon a legénység kötelessége a terület megfigyelése és az akadályok elkerülése
– mondta a horvát légierő parancsnoka.
See and avoid
– idézte az elemi szabály angol változatát, azaz tájékozódj, és kerüld el! A 300 méternél alacsonyabb magasságon senki sem lehet biztos abban, hogy nem ütközik váratlan akadályba.
Forrás: Index; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS