A balkáni migrációs útvonal lezárása hatékonyabb volt a migrációs áradat megállítása szempontjából, mint az Európai Unió Törökországgal kötött megállapodása – állapítja meg az uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex elemzésére hivatkozva a Die Welt című konzervatív német napilap.
A balkáni útvonal lezárása “azonnal” az érkező menedékkérők számának csökkenéséhez vezetett – írja az uniós ügynökséget idézve a lap, hozzátéve: az EU-török megállapodásnak csak alárendelt szerepe volt ebben. “A menekültek számának tavaszi csökkenése Európában mindenekelőtt a balkáni útvonalon életbe léptetett határzárakra vezethető vissza” – hangsúlyozza a Die Welt.
A varsói székhelyű Frontex elemzéséből ugyanis az derül ki, hogy a Törökországból Görögországba érkező menedékkérők száma nem március 20-án, a Törökországgal kötött megállapodás hatályba lépésekor kezdett apadni, hanem már azt megelőzően, mégpedig azt követően, hogy a macedón hatóságok február 19. után szigorúan korlátozni kezdték, hogy ki léphet be az országba Görögországból – olvasható a cikkben. Ezt követően a Frontex szerint a NATO-misszió elindítása az Égei-tengeren, és az EU és Törökország márciusi megállapodása tovább mérsékelte a menedékkérők áradatát, és mindkét intézkedés “migránsok további csoportjait tántorította el attól, hogy elhagyják Törökországot”.
A lap emlékeztet: a német belpolitikában heves vita alakult ki arról Angela Merkel német kancellár és Horst Seehofer bajor miniszterelnök között, hogy melyik út a hatékonyabb az emberáradat megfékezése szempontjából. A kancellár szerint ugyanis a macedón-görög határ egyoldalú lezárása nem tartós megoldás, szemben az EU és Törökország megállapodásával. Seehofer ezzel szemben már korábban arra az álláspontra helyezkedett, hogy valójában a balkáni útvonal lezárása vetette vissza az érkezők számát, amely az EU-Törökország-csúcstalálkozó előtt és után is alacsony maradt.
Forrás: MTI, Fotó:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS