A legutóbbi kormányülésen szó volt Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter esetleges távozásáról – értesült a Napi Gazdaság. A lap úgy tudja, a kormányátalakítás kérdése egyébként is napirenden van, mivel több miniszter már a második ciklusát tölti, de az agrártárca élén a tervezettnél korábban történhet meg a személycsere.
Ennek okai között szerepel, hogy az elmúlt hónapok eseményei nem igazán kedveztek a miniszter megítélésének. A tárcánál sorra kerültek elő olyan ügyek, amelyek politikai szempontból nehezen védhetők. Ilyen például a legutóbb kipattant eset, a Kun-Mediátor-botrány, amiről bár nehezen feltételezhető, hogy polgármestersége idején bármit is tudhatott a miniszter, mégis könnyedén össze tudja mosni nevével az ellenzék.
A Blikk pénteken arról cikkezett, hogy a miniszter még Karcag polgármestereként terjesztette a képviselő-testület elé a cég bérleti jogának ötéves meghosszabbításáról szóló előterjesztést. A hírre az MSZP szombaton már erre hivatkozva követelte a tárcavezető lemondását, pedig nyilvánvaló, hogy tíz évvel ezelőtt még csak feltételezni sem lehetett azt, hogy egy helyi utazási irodából a ma ismert botrány fog kikerekedni.
Fazekas emellett nem tudta távol tartani tárcáját a brókercégek botrányától sem, hiszen a minisztérium egyik háttérintézményéről kiderült, hogy a becsődölt Hungária Értékpapír Zrt.-nél fialtatta felhalmozott készpénzállományát. A miniszter egy közleményében elismerte, a Földművelésügyi Minisztérium által felügyelt TIG Nonprofit Kft. 410 millió forintot helyezett el a Hungária Értékpapír Zrt.-nél, amely pénz „odaveszett.”
Az állami földek újraosztása miatt egyébként folyamatos ellenzéki tűz alatt tartott tárca első nagyobb botlása a Kiss Szilárd volt agrárdiplomatához fűződő kapcsolata lehetett. Bár a miniszter jó eredményeket tudott felmutatni a magyar–orosz agrárkapcsolatok javítása terén, mégis olyan üzelmekbe keveredett, amelyek védhetetlenek. A miniszter ettől függetlenül egy interjúban lényegében kiállt az azóta bűncselekményekkel vádolt szakember mellett.
Emlékezetes, a Fidesz–KDNP 2010-es kormányra kerülése után Fazekas Sándornak miniszterként szinte azonnal bel- és árvízzel, majd aszállyal kellett szembenéznie. A tárcának az utóbbi időszakban az Oroszország elleni embargó hatásait kellett kivédenie. Fazekas legnagyobb eredményeként emelhető ki az új földtörvény megalkotása, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felépítése s az állami területeket kezelő Nemzeti Földalapkezelő Szervezet földbérleteinek újraszabása.
Forrás: napigazdasag.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS