Szíriában egyelőre nem megfelelőek a körülmények, a polgárháborús országnak biztonságosabbá kell válnia a menekültek hazatéréséhez – mondta Angela Merkel német kancellár Bejrútban Szaad Haríri libanoni miniszterelnökkel tartott közös pénteki sajtótájékoztatóján. A dpa német hírügynökség elemzése szerint a közel-keleti államoknak nyújtott támogatás fontos részét képezi a kancellár reformelképzeléseinek az európai migrációs politika újraszabályozására.
“Segíteni szeretnénk megoldásokat találni, hogy a menekültek hazatérhessenek … biztonságosabb körülmények kellenek a visszatérés megvalósításához” – jelentette ki Merkel miután Harírival egyeztetett a nap folyamán. A német kancellár további támogatást helyezett kilátásba a menekültáradat gazdasági és politikai kihatásaival küzdő közel-keleti állam számára.
El lehet képzelni, mekkora feladat egy állam számára, amelynek 4,5 millió lakosa van, több mint egymillió menekültet befogadni
-méltatta Merkel a libanoni hatóságok erőfeszítéseit. Hozzátette, Libanon a bonyolult regionális környezetben “példát mutat abból, hogy különböző vallást követő emberek hogyan tudnak békében egymás mellett élni“. Újságírói kérdésre, hogy Németország hajlandó-e több szíriai menekültet befogadni közvetlenül Libanonból, Merkel így válaszolt, erről nem tárgyaltak Harírivel. Hozzáfűzte, Németország eddig számos szíriai menekültet befogadott, s „úgy véljük, jó indokai vannak annak is, hogy a menekülteket hazájuk közelében fogadják be“. Merkel szerint a német kormány abban látja feladatát, hogy megbízható partner legyen például humanitárius projektek finanszírozásánál.
A német kancellár Jordániában tett látogatását követően utazott csütörtök este Libanonba. A dpa német hírügynökség elemzése szerint a két közel-keleti államnak nyújtott támogatás fontos részét képezi a kancellár reformelképzeléseinek az európai migrációs politika újraszabályozására. A szíriai menekültek helyzetének javításával Merkel elejét akarja venni annak, hogy az emberek Európa felé vegyék az irányt egy jobb élet reményében. Haríri ugyanakkor kijelentette, kormánya továbbra is kitart álláspontja mellett, hogy a menekülteknek – biztonságos és méltó módon – , de minél előbb vissza kell térniük. Mint mondta, a migrációs válság meghaladja a libanoni gazdaság teljesítőképességét, viszont nem szabad megfeledkezni az emberiességi szempontokról sem.
Merkel pénteken Bejrútban egy iskolát látogatott meg, amelyben felváltva a délelőtti órákban libanoni, délutánonként pedig szíriai gyermekeket tanítanak. Az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) egyik szóvivője a látogatáson elmondta, Libanon-szerte 400 ezer menekültgyermek van iskoláskorban, de csak 220 ezren részesülnek oktatásban. Összességében viszont több szíriai gyermek jár iskolába, mint libanoni, ami nagy kihívások elé állítja a helyi oktatási intézményrendszert.
Libanon több mint egymillió szíriai menekültet fogadott be, aki immár az összlakosság mintegy negyedét teszi ki. Bejrút ismételten hangsúlyozta, hogy nem képes megbirkózni a szíriai menekültáradattal, amely túlterheli az ország közszolgáltatásainak rendszerét és gazdaságát. Megfigyelők szerint a menekültek hosszú távú jelenléte azért is különösen érzékeny pont Libanon számára, mert sokan attól tartanak, hogy a szunnita muszlim szíriaiak túlzott mértékű beáramlása megváltoztathatja az ország vallási összetételét, különösen a síita muszlimok és a keresztények rovásáraI
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS