Segítséget kér Görögország az Európai Unió határrendészeti ügynökségétől, a Frontextől az albán és a macedón határ ellenőrzéséhez – mondta el Fabrice Leggeri, a varsói székhelyű Frontex vezetője a Welt am Sonntag című, vasárnap megjelenő német lapnak.
Leggeri elárulta, hogy már a misszió konkrétumairól egyeztetnek Athénnal. A küldetés sikeréhez viszont elengedhetetlen, hogy az uniós tagállamok elegendő határvédelmi szakembert ajánljanak fel az akcióhoz. Görögországban jelenleg több mint hatvanezer migráns torlódott fel, akik nem tudják elhagyni az országot, mert a nyugat-balkáni országok március óta már csak az érvényes útiokmánnyal rendelkezőket engedik belépni, lezárva ezzel gyakorlatilag a nyugat-balkáni migrációs útvonalat. A Welt am Sonntag azt írja, Németország – ahol amúgy a legtöbb menedékkérelmet adják be az egész Európai Unióban – évente 6000 menekültet venne át Görögországtól és Olaszországtól.
Németország segít Görögországnak és Olaszországnak a menekültválságban
Angela Merkel német kancellár szombaton a leginkább érintett országok kormányfőinek részvételével Bécsben szombaton rendezett migrációs csúcstalálkozón azt hangsúlyozta, hogy az elmúlt egy évben jelentős előrelépés történt az illegális bevándorlás elleni harcban.
Az kell legyen a célunk, hogy megállítsuk az illegális bevándorlást, amilyen széles körben lehetséges”
– hangoztatta. Görögországnak és Olaszországnak további segítséget ígérve kijelentette, hogy Németország ezekből az országokból több száz migránst fog havonta átvenni. A német kormányfő közölte: fokozni kell a menekültstátusra nem jogosultak visszaküldését, és ennek érdekében erről meg kell állapodni Észak-Afrika államaival, Pakisztánnal és Afganisztánnal is. “Az illegalitás ellen akarunk fellépni, a legalitás javára” – húzta alá a német kancellár.
A balkáni migrációs útvonalról tartott bécsi csúcstalálkozóra az osztrák kancellár német kollégáján kívül meghívta még a görög, a szlovén, a horvát, a szerb, az albán, a bolgár, a macedón és a magyar miniszterelnököt, valamint a román belügyminisztert is. Az útvonal gyakorlatilag március óta zárva van. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a bécsi megbeszéléseket megelőzően kijelentette: mindent meg kell tenni, hogy ez örökre így is maradjon.
PS/MTI, Fotó: Die Welt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS