Az óév a nehéz próbatételek éve volt, de Németország és a németek ereje okot ad a bizakodásra – mondta Angela Merkel német kancellár újévi köszöntőjében, amelyet szombat este sugároz majd az ARD országos közszolgálati televízió. A kancellár szerint a demokrácia, a jogállam, a szabadság és a nyitottság erősebb a terrorizmusnál, és ezeket az értékeket inkább az antidemokratikus tendenciáktól kell félteni.
Angela Merkel a kancellári hivatal által előzetesen ismertetett beszédben elismerte, hogy a legnagyobb próbatétel az iszlamista terror volt, amelynek célkeresztjében már sok éve ott vannak a németek, az idén viszont Németország „kellős közepén” is támadott. A kancellár szerint „különösen keserű és visszataszító”, ha olyan emberek hajtanak végre terrormerényletet, akik azt állították, hogy védelmet keresnek Németországban, hiszen ezzel azokat is megcsúfolják azokat, akik valóban védelemre szorulnak.
Angela Merkel és a valóság sajátos viszonya
Merkel a valóságra való reagálás helyett költői képeket eregetett: Szerinte bizakodásra ad okot „a vigasztalás, amelyet adunk és kaphatunk, és a szilárd határozottság, amellyel szembehelyezzük a humanitást és az összetartást a terroristák gyűlölettel teli világával”, és hangsúlyozta, hogy nem a terroristák szabják meg, hogy a szabad, humánus és nyitott németek hogyan éljenek. A jelek szerint most megint a Wilkommenskultur mellett áll ki, ugyanis helyesnek nevezte a védelemre szorulók megsegítését. A témával összefüggésben nem hiányozhattak a beszédből a „demokrácia”, „jogállam” és „értékeink” szavak sem. Merkel úgy véli, hogy a felsoroltak alkotta „ellenmodell” erősebb a terrorizmusnál, az állam pedig mindent megtesz polgárai biztonságáért és szabadságáért.
A kancellár a beszéde szerint értesült róla, hogy 2016-ban sokak számára kifordult a sarkaiból a világ, és megkérdőjeleződött az Európai Unió, ahogy a parlamentáris demokrácia is, ezt azonban tévedésnek minősítette. Kiemelte: a németeknek soha nem szabad ámítaniuk magukat azzal, hogy „a boldog jövőt a nemzeti külön út” jelenti. Lándzsát tört a közös európai válaszok mellett, ebben azonban a németeknek elemi érdekük, hogy „vezető szerepet töltsenek be”.
A valósággal híresen közeli viszonyt ápoló német kancellár fájlalja, hogy egyesek a parlamenti demokráciáról is a valóságot eltorzító képet festenek. A parlamenti demokrácia ugyanis erős, ugyanakkor lehetőséget ad a beleszólásra, elfogadja a bírálatot, és nem rekeszt ki egész csoportokat.
Ez minden lehetséges világok legjobbika
A 2017-ben esedékes szövetségi választásról is szót ejtett a kancellár, és elmondta, hogy bármilyen szenvedélyes viták is lesznek, mindig demokrataként kell viselkednie mindenkinek. A szociális piacgazdaságról úgy vélekedett, hogy „a világ valamennyi gazdasági rendszerénél jobban segíti a megbirkózást a válságokkal és átalakulásokkal”, és erre fényes jövőképet épít Merkel, aki egyúttal dicsérte Németország gazdasági helyzetét és fejlődését. A legfontosabb értékekként az erős gazdaság mellett megismételte a nyitottságot és a demokráciát, majd figyelmeztetett, hogy ezekért keményen meg kell küzdeni jövőre is.
forrás: atv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS