Miközben Angela Merkel német kancellár még kivár, Orbán Viktor magyar kormányfő már letette az unió asztalára hatpontos, migrációs válságkezelő javaslatcsomagját, amelyben egyebek mellett az áll, hogy a menekültválság kezelésébe az egész világot be kellene vonni, a gazdasági bevándorlókat pedig már a schengeni övezet előtt meg kellene szűrni. Orbán Viktor hatpontos megoldási tervével és mai, németországi látogatásával természetesen a német lapok online portáljai is vezető helyen foglalkoznak, megemlítve például, hogy Orbán Viktornak kész tervekkel érkezik az Európai Tanács mai, rendkívüli brüsszeli ülésére, miközben mások még csak halogatják a probléma kezelését. “Mindenki előtt nyitva a lehetőség, hogy jobb javaslatokkal álljon elő, mint Orbán Viktor. Ilyen megoldási javaslatok azonban nem merültek fel” – szögezte le például Manfred Weber, az Európai Parlament (EP) néppárti frakciójának vezetője, amely jelzi, hogy a sok bírálat és támadás ellenére menekültkérdésben Orbán Viktor lett az egyik európai igazodási pont.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Orbán Viktor bajorországi látogatása, és a magyar kormányfő hatpontos, migrációs válságkezelő javaslatcsomagja tartja lázban az európai és különösen a német sajtó nagy részét, amelyek már csak azért is vezető helyen foglalkoznak a magyar miniszterelnök elképzeléseivel, mert az Európai Tanács ma rendkívüli ülésen tárgyalja a menekültkrízist, a csúcstalálkozón pedig számos kérdés eldőlhet.
Az Európai Tanács mai, brüsszeli ülésén Orbán Viktor, és a miniszterelnök migrációs válság kezelését célzó hatpontos javaslatcsomagja kerülhet reflektorfénybe. A kormányfő szerdán a Banz kolostorban ismertette elképzeléseit, miután részt vett a német konzervatív CSU tartományi törvényhozási frakciójának tanácskozásán, és megbeszélést folytatott Horst Seehofer bajor miniszterelnökkel, a konzervatív CSU elnökével.
A magyar miniszterelnök javaslatai a következők:
– a görög határok védelmének átengedése azoknak az európai országoknak, amelyek készek ebben részt venni.
– a menekültek és a gazdasági bevándorlók szétválasztását még a schengeni övezeten kívül.
– a biztonságosnak tekintett országok listájának európai szintű meghatározását.
– az új pénzügyi források érdekében minden tagállam növelje meg egy százalékkal befizetését és csökkentsenek minden kiadást egy százalékkal. Ez hárommilliárd eurót jelent egyszázalékonként.
– kiemelt partnerség kialakítása azokkal az államokkal, amelyek nélkül nem lehet kezelni a helyzetet, például Törökország és Oroszország.
– világkvóták létrehozása, vagyis hogy az egész világot vonják be a menekültválság kezelésébe.
A hatpontos javaslatcsomag célja, hogy Orbán Viktor bevigye a realitást az európai politikába.
Éppen utóbbi realitást és az uniós tagállamok választóinak elvárásait is megpendítik egyes német sajtóorgánumok akkor, amikor arról írnak, hogy miközben Angela Merkel német kancellár még kivár, Orbán Viktor magyar kormányfő már letette az unió asztalára a javaslatcsomagját. A Die Welt például arról ír, hogy Angela Merkelnek kellene vezetnie az uniót, de mégsem teszi, amely sokba kerülhet Németországnak. A Die Zeit összefoglalója kiemeli, Orbán Viktor szemrehányást tett a merkeli morális imperializmusra, s beszédében azt is nyomatékosította, Magyarország, mint az unió külső határait védő állam Bajorországot és Németországot is védi. “Orbán az egyik végvári kapitány” – idéz a beszédből a Die Zeit.
A morális imperializmust azért is emelte ki a lap, mert Orbán Viktor ma egyértelműsítette, hogy Magyarország elfogadja Németország döntését, de elsősorban azt kéri Németországtól, az ne legyen Magyarországra nézve kötelező. “Ne legyen morális imperializmus” – fogalmazott Orbán Viktor. Miközben nem vitatja el Németországtól azt a jogot, hogy döntsön arról, mindenkit beenged-e vagy mindenkit elutasít, Magyarország nem szeretne egy tömeges bevándorlás hatására megváltozni – fejtette ki a miniszterelnök.
Orbán Viktor egyébként ma azt is bejelentette, hogy a magyar-horvát határon is életbe léphet az éles határzár, “ha az a jelentés érkezik, hogy képesek vagyunk érvényt szerezni a magyar jogszabályoknak és a fizikai határzárat a zöldhatáron életbe léptetni, és a belépni akarókat a kijelölt pontok felé vagyunk képesek irányítani”. A miniszterelnök nyomatékosította, ezután nem lesz lehetséges büntetőjogi következmények nélkül átlépni a zöldhatárt Horvátország és Magyarország között.
Úgy vélte: a jelenlegi helyzetben egy keresztény magánember feladata az, hogy segítsen az arra rászorulókon, egy keresztény politikusé pedig az, hogy segítsen nekik minél hamarabb ott folytatni az életüket, ahol az ellehetetlenült, és amíg ez nem lehetséges, addig védelmet adni nekik. “Teremtsünk olyan körülményeket ott, hozzunk létre eszközöket, úgy kezeljük a mostani válságot, hogy minél előbb visszatérhessenek, hiszen az az ő életük” – fogalmazott a miniszterelnök.
Orbán Viktor elképzeléseivel és politikájával Horst Seehofer bajor miniszterelnök is egyetértett, aki egyúttal bírálta Angela Merkelt. A német kancellár korábbi bejelentésére, miszerint Németország minden háborús, szír menekültet befogad Seehofer úgy reagált, a német döntés miatt “rendszer, rend és szabályok nélküli” helyzet alakult ki, és emiatt “minden nap rögtönözni kell”. A magyar miniszterelnökkel közösen vallott meggyőződés, hogy “mindent meg kell tenni, ami csak emberileg lehetséges, hogy ismét rendet és rendszert teremtsünk” a káosz helyett – hangsúlyozta Horst Seehofer. Kiemelte, Orbán Viktor nem bírálatot, hanem támogatást érdemel.
Hasonlóan fogalmazott Manfred Weber, az Európai Parlament (EP) néppárti frakciójának vezetője is, aki leszögezte:
“Mindenki előtt nyitva a lehetőség, hogy jobb javaslatokkal álljon elő, mint Orbán Viktor. Ilyen megoldási javaslatok azonban nem merültek fel.”
Weber és Seehofer szavai is jelzik, hogy a sok bírálat és támadás ellenére menekültkérdésben Orbán Viktor lett az egyik európai igazodási pont.
Vezető fotó: Ian Langsdon/EPA/DPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS