A SOTE utánkövetéses vizsgálatot készített azokról, akiket kezeltek a remdesivirrel – mondta a PestiTV Bögre Klub című műsorában Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora. Egy idős fertőzött asszonyt például kiengedtek a járványkórházból, akit sikeresen kezeltek ezzel a szerrel. Bizonyítottuk, hogy a gyógyszer csökkenti a halálozást, gyorsítja a gyógyulást – közölte a professzor.
Összeségében a pozitív irányba tereli a betegség kimenetelét a remdesivir, amit azzal ér el, hogy a vírus szaporodását tévútra tereli. A SOTE-n kezelt 70 betegből, akik mind középsúlyosok, már 27 beteg hazamehetett. Merkely Béla elmagyarázta, hogy a szervezet immunválasza kapcsolatban áll a vírusok számával, így kétfajta válasza lehet az immunrendszerünknek: az egyik, hogy túlreagálja és szervi problémákat okoz – ez főleg a fiatalabb betegeknél fordul elő –, míg idősebbeknél legyengíti az immunrendszert. A gyógyszer 35–40 százalékkal csökkentette a halálozási arányt és ugyanennyivel a kórházi benntartózkodást. A rektor kiemelte, hogy nemcsak a jó kezelés a fontos, hanem időben is kell orvoshoz fordulni, még mielőtt nagyobb lenne a baj.
A nagy vakcinagyártók már elkezdték a tömeges gyártást
– közölte Merkely, aki azt várja, hogy egy vagy kettő vakcina decemberre megkaphatja a hatósági engedélyt. Egyszerre természetesen nem kaphatja meg mindenki a vakcinát egy adott országban, de elkezdődhet a tömeges oltás. Ami a védekezést illeti, a professzor azt mondta, példát kell mutatni – gondolunk itt arra, hogy mindenkinek megvan a feladata, leginkább a védekezésben, mint például a maszk hordása, hiszen ez a legfontosabb. Sok minden játszik szerepet abban, hogy most emelkednek az esetszámok, de úgy néz ki, hogy december környékén elérkezhet egy stagnálás, ami után talán már nincsen más, csak a vakcina és annak megérkezése.
Azért fontos az önkorlátozás, mert az alagútvégén ott van a fény
– mondta Merkely Béla.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS