Tragédiák övezik a választási kampányt Mexikóban. Az észak-amerikai országban vasárnap szavaz a lakosság, ám egyre kevesebb a jelölt: az utóbbi hetekben több mint 120 politikust gyilkoltak meg – írja a Magyar Idők.
Kedden újabb politikussal végeztek a dél-mexikói Oaxaca államban, az áldozat ezúttal a helyi önkormányzati választás jelöltje volt. Emigdio López Avendano egy kampányrendezvényre tartott, amikor tüzet nyitottak járművére, négyen életüket vesztették a támadásban.
A július elsején esedékes mexikói választás kampánya az egyik legvéresebb az észak-amerikai ország történelmében. A kampány elindulása óta hetente adott hírt a helyi média véres merényletekről. Hétfőn a Mexikó nyugati részén történt európai szemmel elképzelhetetlen eset: Ocampo város összes rendőrét őrizetbe vették a szövetségi hatóságok, miután gyanúba keveredtek a település egyik polgármesterjelöltjének meggyilkolásával kapcsolatosan.
Az ellenzéki jelöltet múlt csütörtökön az otthonában lőtték le ismeretlen tettesek. A feszültség nem csak a politikusok körül erősödik: tegnap Tabasco állam választási irodájába is fegyveresek törtek be, akik több mint 11 ezer előkészített szavazólapot loptak el.
A választáson legnagyobb esélyesnek számító Andrés Manuel López Obradornak, amennyiben elnökké választják, nem lesz egyszerű dolga. A baloldali Nemzeti Újjászületési Mozgalom (Morena) jelöltje egyébként is a korrupciós ügyek keltette ellenérzésekre és a növekedő erőszak miatti aggodalomra építette kampányát. Mexikóváros ezüst hajú volt polgármestere ígéretet tett, hogy leszámol a hatalom maffiájával és segít felgöngyölíteni a korrupciós ügyeket.
Az Amlo néven emlegetett 64 éves politikus erkölcsi alkotmányt hirdetett, és a szegénység felszámolása mellett kötelezte el magát.
Ellenzői szerint azonban Almo az 1970-es évek káoszát hozhatja el az országnak, amikor a baloldali populista elnökök több milliárdot költöttek az országot adósságokba sodorva és hiperinflációt idézve elő.
A második esélyes a konzervatív Ricardo Anaya Cortés, az Előre Mexikóért elnevezésű pártkoalíció jelöltje, harmadik helyen pedig a technokrata José Antonio Meade áll a Mindenki Mexikóért pártkoalíció színeiben. Meade egyébként a jelenlegi jobboldali elnök, Enrique Pena Nieto utóda az Intézményes Forradalmi Párt (PRI) élén.
Az elnök – az alkotmány szerint – nem indulhat újra, és a kormánypártot szaggató botrányok miatt a pártvezetés szakértőjelölt mellett döntött. Nieto kormánya a mexikóiak szemében már egyenlő a korrupcióval, barátoknak adott állami megbízásokkal, kenőpénzt elfogadó kormányzókkal és több millió dolláros piszkos ügyekkel.
Az észak-amerikai országban vasárnap 89 millió szavazót várnak az urnákhoz. Mexikó elnököt, parlamenti képviselőket és szenátorokat választ, ezenkívül több államban kormányzóról és a helyhatósági tisztségviselőkről is szavaznak.
Forrás: Magyar Idők; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS