Képzeljünk el egy világot, ahol teljesen megszűnik a social media, eltűnnek a követők, eltűnnek a lájkok, és nem láthatjuk nap, mint nap, hogy közeli-távoli ismerőseink és a luxuséletet élő influenszerek éppen hol járnak és mit ebédelnek. Képzeljük el, hogy csak a valós világ van és csak a saját életünkkel foglalkozunk, illetve a közvetlen környezetünkben élők életébe látunk bele. Félelmetes, igaz?!
Már egész szépen gyarapodott a PS TV TikTok-csatornája, amelyen bár még csak pár ezer követő gyűlt össze, de építgettük, foglalkoztunk vele, majd egyik pillanatról a másikra a TikTok úgy döntött, hogy mindenféle előzetes figyelmeztetés nélkül törli azt. Letörölte, megsemmisült, eltűntek a követők, eltűntek a videók, nincsenek lájkok, kommentek.
Kéthavi munka veszett a semmibe egy láthatatlan cenzor miatt. Nem kesergünk, csináljuk tovább, annyi fiókot készítünk, amennyit csak lehet, hogy minél több helyre eljussanak az üzeneteink, azonban ez az eset kicsit elgondolkodtatott engem is. Miután én voltam a felelőse a csatornának, azaz én foglalkoztam vele, töltöttem fel a videókat, nézegettem óránként, kissé beszippantott a világ, elkezdtem ráfüggni arra, hogy jönnek a nagy nézettségek, feltűnik a videónk foryou-ba, jönnek a lájkok. Elkezdtem az életem szerves részévé tenni a TikTokot és a lájkokat. Majd jött a letiltás, és pár óra “sokk” és harag után rájöttem, hogy igazából leszarom. A mi munkánknak csak egy része a közösségi média ugyanúgy, ahogyan az életemnek is. Egy csatorna, amin keresztül kommunikálhatunk, de nem befolyásolja sem a munkánkat, sem a mindennapi életünket. Legalábbis nekünk. Ha nem lenne közösségi média, akkor maradnának az online portálok vagy újra virágozhatna – végre – a nyomatott sajtó.
Azonban sokan vannak már, akik mindent feltettek a virtuális világra. A karrierjük, az életük, sőt, sok esetben a családjuk is a közösségi médiában van. A megélhetésük azon múlik, hogy éppen milyen újdonsággal rukkolnak elő a TikTokon vagy milyen márkát hirdetnek az Instagramon. Ez az életük. Abból élnek, hogy másoknak lefotózzák magukat, kiteszik insta-sztoriba, hogy éppen hol járnak, hogy a követők irigykedhetjenek. De ha nem teszik ki, akkor a kutyát nem érdekli, ha épp a Maldív-szigeteken, Los Angelesben vagy Hawaii-on töltik a luxusnyaralásokat, vagy hogy épp milyen outfitben vannak. Senkit. Mert ez közösségi média nélkül csak rájuk és a közvetlen környezetükre tartozna.
A PS TV letiltásával elgondolkodtam, hogy mi lenne, ha egyszer csak megszűnne mindez. És ez nem távoli fikció. Pár napos hír, hogy betilthatják az Európai Unióban a TikTokot, amennyiben a platform nem fordít kellő figyelmet egyes tartalmak cenzúrázására. A Reuters jelentése szerint Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős biztosa egy videohívásban fenyegette meg a TikTok vezérigazgatóját, Shou Zi Chew-t, figyelmeztetve, hogy a kínai közösségimédia-platformnak be kell tartania az EU új digitális szolgáltatási törvényében foglalt összes szabályt, ellenkező esetben következményei lesznek. Persze itt felmerülhet a kérdés, hogy valóban milyen tartalmak cenzúrázására gondolhat az EU biztosa: mondjuk a gyermekek fejlődésére káros szex-live-okra, vagy a jobboldali tartalmakra? Ez még nem világos. De ugyanígy a TikTok betiltása napirenden van az USA-ban is, ahol Joe Biden nemzetbiztonsági kérdésekre hivatkozva fontolgatja a döntést.
Játsszunk el tehát a fikcióval. Mi lenne, ha megtörténne, mi lenne, ha egyik napról a másikra eltűnnének ezek a platformok? Mihez kezdenének sokan, akik arra tették fel az életüket, hogy megosztják azt másokkal profitért cserébe? Mi lenne velünk, ha kizárólag a saját életünkkel kellene foglalkozni, és a közvetlen környezetünkben lévő emberek életét látnánk csak? Meg azokét, akikre valóban kíváncsiak vagyunk? Milliók világa bomlana fel egyik pillanatról a másikra. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy ennek kellene történnie, de néha nem árt visszaszállni a való világba és elgondolkozni ezen. Ezzel pedig rájönni, mik is a valódi értékek.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS