Körülbelül egy hónapja folynak találgatások a harmincas évei közepén lévő Kim Dzsongun haláláról, romló egészségi állapotáról. Észak-Korea véres kezű kommunista diktátora, hivatalosan a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság vezetője, folytatta apja, Kim Dzsongil és nagyapja, Kim Ir Szen útját, politikai ellenfeleit, köztük több rokonát is kivégeztette, ezért is lenne azonnal politikai és vezetési válság a kommunista országban, ha valóban meghal Kim Dzsongun. Fia még csak hétéves, nem reális, hogy ő vegye át a hatalmat, arra sincs túl nagy esély, hogy valamelyik tábornok kerüljön a legfelsőbb vezető pozíciójába, mert a Kim-dinasztia imádatára kondicionált lakosság nem biztos, hogy elfogadná. Ott van azonban Kim Dzsongun húga, aki az elmúlt években egyre jobban tört elő és meghatározó szerepe van a kommunista államban. Az ő gyenge pontja a neme, az ázsiai országban ugyanis a nőknek nincs akkora tekintélyük, azonban talán még így is a trónörökösök közül ő a legesélyesebb. Kim Jodzsong azonban még talán rosszabb és gonoszabb elődeinél is. De át kell-e egyáltalán adnia Kim Dzsongunnak a stafétabotot? Szombaton ugyanis az észak-koreai állami média három hét után először képeket közölt a vezetőről, amint az átadott egy gyárat. Áttekintés.
A címben feltett kérdésre sok millió ember keresi a választ. Az észak-koreai diktátor hollétéről azután kezdtek keringeni pletykák, hogy április közepén nem jelent meg a nagyapja, Kim Ir Szen születésnapjának évfordulóján tartott megemlékezésen. Kim Dzsongun utoljára április 11-én jelent meg nyilvánosan: akkor az észak-koreai hírügynökségek arról számoltak be, hogy megjelent az állampárt vezetői között és tanácsokat osztogatott.
Hova tűnt Kim Dzsongun?
Április 15. az egyik legkomolyabb ünnep Észak-Koreában, amikor is rendszeresek a gigantikus katonai parádék, felvonulások és a kommunista állam lakosai könnybe lábadt szemekkel emlékeznek meg az első vezetőről, akinek köszönhető a Rákosi-diktatúrát idéző, illetve annál is sokkal vadabb diktatórikus hatalomgyakorlás. A teljes állami kontroll alatt lévő hírügynökségek nem számoltak be arról, miért nem jelent meg Kim Dzsongun az ünnepségen, a megemlékezés is visszafogott volt. A legifjabb Kim 2012-es hatalomra lépése óta minden évben ellátogatott az ünnepség napján a Kumszuszan-emlékpalotába, amely egyúttal apja, Kim Dzsong Il mauzóleumaként is szolgál. Az első hírek arról szóltak, hogy az idei látogatás a járvány miatt maradhatott el. Noha Észak-Korea eddig hivatalosan egyetlen koronavírus-fertőzést sem erősített meg, számos külföldi megfigyelő arra gyanakszik, hogy a phenjani vezetés eltitkol egy már kirobbant járványt.
Mivel napokig semmilyen megalapozott hír nem jelent meg az észak-koreai vezető hollétéről, elkezdtek szivárogni a hírek, hogy az egészségével van probléma, ezért is maradt távol. Ez nem lenne egyedi eset, évekkel ezelőtt már eltűnt pár hétre Kim Dzsongun, akkor egy cisztát kellett eltávolítani a szervezetéből. Azonban minden jel szerint ennél most súlyosabb a helyzet. Több brit bulvárlap ázsiai forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a vezetőnek szívműtétje volt, ami után vagy vegetatív, visszafordíthatatlan állapotba került, vagy meg is halt. A legmegbízhatóbbnak számító információforrás Dél-Korea, azonban az ottani média nem erősítette meg az észak-koreai vezető haláláról szóló információkat. A Reuters hírügynökség szerint Kína egy orvosokból álló delegációt küldött a szomszédos Észak-Koreába, ám arról nem volt pontos információ, mi volt a küldetés célja. A Mirror brit bulvárlap szerint Kim Dzsongun a Vonszan városában lévő üdülőjében lett rosszul, a mellkasához kapott és összeesett, ezután műtötték meg. A beavatkozást végző orvos azonban a felelősség súlyától annyira ideges volt, hogy remegett a keze, emiatt mehetett félre az operáció. A lap szerint a Kim család körében mindig is jelen voltak a szív- és érrendszeri megbetegedések. Kim Dzsongun egészségi állapota pedig nem lehet jó a feltételezések szerint, ugyanis jelentős túlsúlya mellett kemény dohányos és rendszeresen fogyaszt nagy mennyiségű alkoholt is. A találgatásokat tovább erősítette, hogy a hétvégén műholdas felvételeken megtalálták Kim Dzsongun vasúti szerelvényét is, amint az épp a fent említett városban állomásozik. A 38 North nevű oldal azt írta, hogy a vonat Vonszan város fő pályaudvarán állt április 21-én és 23-án.
Kim Dzsongunról új hivatalos hírek most hétfőn jelentek meg, amikor is arról számolt be a pártvezetés által működtetett KCNA hírügynökség, hogy üzenetet küldött egy partvidéki turistaövezet fejlesztési munkálatain dolgozó tisztviselőknek és munkásoknak. Kim Dzsongun “üdvözölte a Vonszan-Kalma partvidéki területen dolgozókat”. A cikkben nem közölték, hogy mikor is üdvözölte az ottaniakat a vezető, akiről fénykép sem jelent meg, magyarán könnyen előfordulhat, hogy az egész kacsa, nem üdvözölt a diktátor senkit, csak így próbálják nyugtatni a közvéleményt. Szakértők szerint a cikk mintha reagálás lenne a 38 North korábbi híreire.
A nagy felhajtásból amúgy az észak-koreaiak jó eséllyel nem is észlelnek semmit. A Reuters kedden két észak-koreai disszidensre hivatkozva azt írta, hogy ők titkosított telefonvonalakon beszéltek kint élő rokonaikkal, akik nem hallottak az ügyről. Ám az is lehet, hogy annyira félnek, hogy nem mertek semmit válaszolni. Egy harmadik disszidens úgy fogalmazott, hogy az emberek maguk közt, de csakis nagyon szűk körben elkezdték találgatni Kim hollétét, miután vezérük nem jelent meg az április 15-i ünnepségen. Dél-Korea kedden azzal magyarázta Kim távolmaradásának lehetséges okát, hogy a koronavírus-járvány miatt nem ment emberek közé az ünnepen.
De mi van, ha valóban meghalt, ki nyomhatja majd meg a nagy piros gombot?
Amennyiben igazak a kiszivárgott információk, és Kim Dzsongun valóban nincs már életben, úgy megindulhat egy hatalmi harc a megüresedett pozícióért. Az Észak-Koreában érvényes törvények szerint a hatalmat csak a Kim-dinasztia tagja örökölheti. A legkézenfekvőbb, hogy Kim Dzsongun esetleges halála esetén az új vezető a diktátor féltestvére, Kim Jodzsong lesz. Kim Dzsongun húga három évvel fiatalabb a jelenlegi vezetőnél, azonban már rendkívül fontos pozíciókat lát el. Jodzsong bátyjával, álnév alatt élt együtt Svájcban, ahol egyetemi tanulmányaikat folytatták. Az utóbbi években többször nyilvánosan is megjelent testvére mellett, és a vélekedés szerint a Kim Dzsongun körüli propagandát és PR-kampányokat is ő szervezi. Első komolyabb szereplése 2018 elején volt, amikor a téli olimpián Mike Pence amerikai alelnök közelében ült, majd találkozott Mun Dzsein dél-koreai elnökkel és közös munkaebédet is tartottak.
Ez volt az első komolyabb jele annak, hogy valamelyest normalizálódhat a viszony a két Korea között. Kim Jodzsong azért is esélyes a lehetséges vezetői posztra, mert ő volt a 2011-ben meghalt Kim Dzsongil kedvenc gyermeke; a néha diktátor szakácsa szerint apja hercegnőnek nevezte a lányt. Sokáig nem volt reflektorfényben, így sajtóinformációk szerint megtehette, hogy Párizsba járt vásárolni. Az elmúlt években többször is szerepelt propagandaképeken, 2014 márciusában pedig meg is említette őt a pártsajtó. Az elérhető dokumentumok alapján 27 évesen lett a Legfelsőbb Népi Gyűlés tagja. 2017-ban már a párt központi bizottságának legfelsőbb vezetésébe is beválasztották, azaz szinte biztos, hogy ő a legbefolyásosabb nő a kommunista diktatúrában.
Könnyen lehet, hogy Kim Jodzsong még elnyomóbb és brutálisabb lenne, mint a bátyja, az apja vagy a nagyapja
– ezt már Szung Jungli, egy amerikai Korea-szakértő állította, majd azzal folytatta, hogy nem kizárt, azzal szilárdítaná meg hatalmát, hogy rakétakísérletekkel provokálná a környező országokat és az Egyesült Államokat.
A szöuli Koreai Egyetem Észak-Korea tanszékének munkatársa, Jo Hojol szerint Jodzsong esélyeit rontja, hogy az észak-koreai társadalom nem áll készen arra, hogy egy nő vezesse az országot; évtizedek óta egy férfidomináns társadalomban élnek, ahol a vezetők csak a férfiak közül kerülhetnek ki.
Az átlagemberek elutasítják a női vezetőket
– közölte.
Cshun Jungvu, dél-koreai diplomata szerint Észak-Korea jelenleg a világ leghímsovinisztább országa, azonban a vérvonal felülírja a biológiai nemet a kormányzó kommunista pártban. Egy másik Korea-szakértő a Bloombergnek úgy fogalmazott, hogy Kim Dzsongun húgának nem kell aggódnia az elfogadás miatt, hiszen a Kim-dinasztiának akkora tisztelete van az országban, hogy már csak a neve miatt is el fogják fogadni.
Észak-Korea sorsa a Kim családdal kezdődik és ér véget
– közölte.
Mások szerint, amennyiben tényleg nem tudja ellátni a vezetői feladatát Kim Dzsongun és új személy lesz az ország élén, az nem lesz más, mint Ri Pjongcshol, a hadsereg egyik legmagasabb rangú tábornoka és a jelenlegi vezető egyik legbizalmibb embere, főtanácsadója, Kim Dzsongun feleségének, Ri Szoldzsunak egyik legközelebbi ismerőse. Pjongcshol esetleges esélyeit növeli, hogy ő vezényelte az ország ballisztikairakéta-programját és a hadsereg feltétlen bizalmát is élvezi, ami az elnyomásra és a katonai terrorra építő országban nem kis szó. Egy másik elmélet szerint vezetői ambíciói vannak Ri Jonghónak is, aki jelenleg az ország külügyminisztere, továbbá a feltételezett aspiránsok között szerepel No Kvangcshol védelmi miniszter és Kim Jongcshol vezető diplomata is.
Szombat hajnalban három hét után először írt a vezetőről az államilag irányított észak-koreai sajtó. A KCNA hírügynökség jelentése szerint Kim Dzsongun megjelent egy műtrágyagyár felavatásán, a ceremóniáról ráadásul fotók jelentek meg a Rodong Szinmun című lapban. Kim Dzsongun a fotók tanúsága szerint maga vágta át az avatási szalagot, a munkások lelkesen üdvözölték, és elkísérte a ceremóniára húga, Kim Jodzsong is.
Forrás: Vice, MTI, Mirror, Bloomberg, Daily Mail
Facebook
Twitter
YouTube
RSS