Mérnöki központot hoz létre a Bosch-csoport Zalaegerszegen, a 4,2 milliárd forintos, várhatóan 2025-ben elkészülő beruházás kétszáz új, magas képzettséget igénylő munkahelyet fog teremteni – jelentette be Szijjártó Péter hétfőn Zalaegerszegen. A 1,2 milliárd forintos állami támogatással megvalósuló központban autonóm vezetéshez kapcsolódó fejlesztéseket és teszteléseket végez majd Magyarországon a német hátterű cég.
A miniszter az alapkőletétetelen elmondta, hogy mindhárom német prémium autómárka, valamint az autonóm vezetéshez kapcsolódó kutatások terén más, vezető német vállalatok is fontos kutatási helyszínként tekintenek hazánkra.
„Cél, hogy hazánk átlépjen a Made in Hungary időszakából az Invented in Hungary időszakába.”
Az Európában tapasztalható, komoly biztonsági, migrációs, gazdasági és energetikai válságról azt mondta Szijjártó, hogy 2010 óta több krízis is sújtotta a kontinenst és ezekből Magyarország mind megerősödve került ki. Ez szerinte a kormány által a válságokra adott, sajátosan magyar válaszoknak köszönhető.
„Miközben mindenki a migránsok beengedésére szólított fel, addig mi kerítést építettünk. Amíg mindenki azt várta, hogy majd valamikor jönnek az oltóanyagok, mi megvásároltuk azt egy másik földrajzi irányból, nem elfogadva azt, hogy ez politikai állásfoglalás lenne.
Amikor mindenki szociális alapon akart segélyeket osztani, akkor mi Magyarország legnagyobb gazdaságfejlesztési és beruházástámogatási programját indítottuk el. És az energiabeszerzést sem vagyunk hajlandók sem politikai, sem ideológiai kérdésként felfogni”
– mondta.
Szijjártó világossá tette, hogy a legnagyobb és legfejlettebb technológiai színvonalú beruházások Magyarországra vonzása a cél, mert enélkül nem lehet fenntartani a növekedést. Példaként említette, hogy a világgazdasági nehézségek ellenére tavaly és idén is megdőlt a legnagyobb beruházás rekordja, méghozzá mindkettő az autóiparban. Magyarországot az elektromos autóipar egyik fellegvárának nevezte a miniszter, aminek fontos feltételei az alacsony adóterhek, továbbá az, hogy a kormány nem hajlandó politikai vagy ideológiai kérdésként tekinteni az energiaellátásra.
„Egyetlenegy háztartás, család, de ugyanígy egyetlenegy vállalkozás sem kerülhet abba a méltatlan helyzetbe, hogy ne legyen a működéséhez, életéhez elegendő energiahordozó”
– fogalmazott. Arra is rámutatott, hogy továbbra is a német cégek alkotják a legnagyobb beruházói közösséget Magyarországon, a kétoldalú forgalom tavaly csúcsot döntött, és idén is bővül. Az eseményen együttműködési szándéknyilatkozatot írtak alá a Bosch-csoport és a győri Széchenyi István Egyetem képviselői. Ugyancsak ma adták át a Széchenyi István Egyetem inkubációs és szállásépületét a ZalaZone tudományos és innovációs parkban, Európa legnagyobb járműipari tesztpályája mellett. Itt Szijjártó Péter az egyetemeken zajló munka minőségét, valamint a felsőoktatás és a gazdaság minél hatékonyabb összekapcsolását nevezte a jövő zálogának.
„Így kapcsolódik össze a Győrben felhalmozott elméleti tudás és a Zalaegerszegen rendelkezésünkre álló gyakorlati infrastruktúra”
– fogalmazott.
A Bosch közleményben ismertette, hogy 3500 négyzetméter területű fejlesztő- és tesztközpontja 200 mérnöknek ad majd lehetőséget, hogy a jövő meghatározó autóipari technológiáit. Itt az autonóm vezetéshez kapcsolódó radar- és kameraalapú rendszerek, lézeralapú távérzékelés, továbbá vezetéstámogató rendszerek, műszerfalak, kormányvezérlő rendszerek, elektromos motorok és ABS-rendszerek fejlesztése és tesztelése zajlik majd. A felépítendő zalaegerszegi központtal kapcsolatban elmondta, hogy néhány napja adták át a Bosch Budapest Innovációs Kampuszt.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS