Barack Obama amerikai elnök felesége, Michelle Obama csatába indult: erőteljesen kampányol annak érdekében, hogy Hillary Clinton demokrata párti jelölt győzzön a közelgő elnökválasztáson. Nem szokás, hogy a távozó elnök felesége a remélt utód mellett kampányoljon.
Michelle Obama csütörtökön Hillary Clintonnal – Bill Clinton régebbi elnök feleségével – együtt jelent meg és mondott beszédet Észak-Karolinában. Először történt meg az idei választási kampányban, hogy két first lady – egy jelenlegi és egy volt – ölelte át egymást, mondta magát a másik barátnőjének, buzdította híveit a voksolásra.
“Michelle Obama igazi érték a Clinton-kampánycsapat számára” – fogalmazott a napokban az amerikai közszolgálati rádióban (NPR) Leonard Steinhorn, a washingtoni Amerikai Egyetem kommunikációval foglalkozó professzora. Szerinte ugyanis különleges értéket képvisel az, hogy a jelenlegi first lady nem hordoz olyan személyes “terheket”, mint Hillary Clinton, aki harminc éve az amerikai politika színpadán forgolódik, és Bill Clintonnal kötött házasságának nehézségeit is ismeri ország-világ.
Az Obama-házaspár rendkívül népszerű, s még azok is kedvelik őket, akik esetleg Obama elnök politikájának némely elemével nem értenek egyet. Az az elragadtatottság, amellyel először választották meg Barack Obamát, nem sokat apadt az elmúlt nyolc esztendőben. A távozóban lévő elnök támogatottsága – egy, a héten nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatás szerint – 51 százalékos, s bár a first lady népszerűségről nem készülnek felmérések, de talán még a férjénél is kedveltebb.
Michelle Obama két gyermeket nevelő, afroamerikai jogász, a legjobb egyetemeken végzett, okos nő. Félretette a karrierjét, hogy kövesse férjét a Fehér Házba. A múlt héten, az északkeleti New Hampshire államban Clinton mellett kampányolva fogalmazott így: az Egyesült Államok annyira megváltozott, hogy “egy fekete család – az övék – abban a házban ébredhet fel minden nap, amelyet valaha fekete rabszolgák építettek”.
A fist lady – s ebben az elemzők egyetértenek – az amerikai társadalom olyan rétegeit, csoportjait képes megszólítani, amelyeket Hillary Clinton nem hogy nehezen, de egyáltalán nem tud elérni. S ez csupán részben köszönhető annak, hogy Michelle Obama afroamerikai és nő, vagyis jobban érzi-érti az amerikai feketék nagy tömegeinek gondjait, mentalitását, nyelvét és nőként és anyaként szót tud érteni az amerikai átlagnőkkel is.
Michelle Obama retorikáját sokan lenyűgözőnek tartják. Egyszerű és világos mondatokkal beszél, nem fél szívhez szólóan fogalmazni, és saját érzéseit és benyomásait képes úgy általánosítani, hogy azt az átlagemberek is magukénak érzik.
Elkerülhetetlen az összehasonlítás Hillary Clintonnal. Érzékletes példát hozott erre említett rádióinterjújában Steinhorn professzor. “Ha megkérdezik Clintontól, hogy hány óra, akkor mindjárt elmagyarázza az óraszerkezet működését is” – fogalmazott a szakember, aki szerint ez megnehezíti a demokraták elnökjelöltjének, hogy az úgynevezett átlagemberrel sikeresen kommunikáljon.
Kampánybeszédeiben Michelle Obama gyakran emlegeti a reménységet, a reménység üzenetét, s a kommentátorok ebben férje retorikáját fedezik fel. Ám a first lady egyre erőteljesebben szólal meg a saját hangján, s ezt sokan e kampány nagy meglepetéseként értékelik.
Michelle Obama nagyon harciasan szállt szembe a republikánus elnökjelölt, Donald Trump nőket sértő megjegyzéseivel. “Van egy elnökjelöltünk, aki olyan sokkoló, lealacsonyító megjegyzéseket tett nőkről, hogy egyszerűen nem is vagyok hajlandó megismételni. Pedig állandóan az eszemben jár. Mélyen megrendített” – mondta a first lady a múlt héten New Hampshire-ben. Nem ejtette ki Donald Trump nevét. S Donald Trump, aki nem állja meg, hogy ne válaszoljon azonnal egy-egy őt ért megjegyzésre, szokatlanul hallgatag maradt. S azóta sem reagál a first lady szavaira. Csupán annyit mondott – s azt is csak egyszer -, hogy az elnök felesége “csak kampányolni akar” a demokraták elnökjelöltje mellett, és felhozta Michelle Obama egyik kommentárját, amelyet 2007-ben mondott Hillary Clintonról, amikor az Barack Obamával versengett az elnökjelöltségért: “ha valaki otthon nem tud rendet tartani, akkor a Fehér Házban sem tud”.
MTI, fotó: history.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS