Az Európai Unió (EU) 115,5 millió eurót – harminchétmilliárd forintot – biztosít a Száhel-övezet és a Csád-tó régiójában található országok számára a biztonság növelésére, a migránsok védelmének hatékonyságát célzó intézkedésekre és a munkahelyteremtés javítására – közölte Neven Mimica, a nemzetközi együttműködésért és fejlesztésért felelős EU-biztos csütörtökön. Az EU által a legszegényebb közép-afrikai országoknak juttatandó alamizsna mértékét jelzi, hogy ugyanezek a szegény államok nemrég bejelentették: háromszázötvenmilliárd eurót terveznek klímavédelemre költeni a párizsi klímaegyezmény régiójukra vonatkozó célkitűzéseinek valóra váltására. Az érintett országok az elsivatagosodás visszaszorítását és az egyre hosszabb aszályok hatásainak mérséklését nevezték meg fő célokként, hogy a hatalmas terület élhető maradhasson, és ne vándoroljanak el onnan az ott élők, akik ha elindulnak, biztosan Európa felé veszik az irányt.
Neven Mimica tájékoztatása szerint mivel a Száhel-övezet biztonsági helyzete egyre ingadozóbb, az EU támogatja Burkina Faso, Csád, Mali, Mauritánia és Niger azon erőfeszítéseit, hogy közös válaszokat adjanak a jelentős, határokon átnyúló nehézségekre, fenyegetésekre, valamint az elvándorlást csökkentő, regionális szintű fejlesztési igényekre. Az unió harmincmillió eurót juttat a térség országainak a területükön tartózkodó migránsok és menekültek védelme érdekében kifejtett tevékenységeik támogatására, az emberkereskedelem elleni küzdelmet és a migrációkezelést célzó intézkedéseik javítására. A biztos közölte: Nigerben az unióval közös nyomozócsoport harminchárom, a migrációt segítő bűnözői hálózatot számolt fel, és kétszáztíz embercsempészt fogott el az utóbbi két évben. E sikerre építve az ország további 5,5 millió eurót kap tevékenysége folytatásához. Ghána ötmillió euró támogatásban részesül határigazgatásának megerősítésére.
Az unió tízmillió eurót juttat a felsorolt országok védelmi és biztonsági kapacitásainak megerősítésére, és kétmillió euróval támogatja az úgynevezett Száhel Szövetség munkájának koordinációját, harmincmillióval segíti a Burkina Fasóban működő Száhel vészhelyzeti programot, hogy erősítse az alapvető szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférést, és elősegítse a helyi közösségek közötti párbeszédet. Az uniós biztos tájékoztatása szerint két intézkedés kifejezetten a gazdasági és fejlesztési lehetőségek javítására irányul. Ghánában húszmillió euró értékű program indul a munkahelyi kilátások javítására, valamint az éghajlatváltozással szemben ellenálló gazdaságra való áttérés ösztönzésére, Mali esetében tizenhárommilliós uniós támogatás segíti majd a munkahelyteremtést és az állami közszolgáltatások hatékonyságát. Az EU által a legszegényebb közép-afrikai országoknak juttatandó alamizsna mértékét jelzi, hogy ugyanezek a szegény államok nemrég bejelentették: háromszázötvenmilliárd eurót terveznek klímavédelemre költeni a párizsi klímaegyezmény régiójukra vonatkozó célkitűzéseinek valóra váltására. Az érintett országok az elsivatagosodás visszaszorítását és az egyre hosszabb aszályok hatásainak mérséklését nevezték meg fő célokként, hogy a hatalmas terület élhető maradhasson, és ne vándoroljanak el onnan az ott élők, akik ha elindulnak, biztosan Európa felé veszik az irányt.
Forrás: MTI/Mandiner/PS; Fotó: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS