A Migrációkutató Intézet legújabb elemzése a klímaváltozás és afrikai migráció közötti összefüggéseket vizsgálta, a kérdésre vonatkozó nemzetközi és hazai szakirodalom áttekintésével. A téma aktualitását az adja, hogy az elmúlt évtizedek során nem csupán a tudományos és a politikai életbe, de a mindennapi témák közé is beszüremkedett a klímaváltozás, illetve a globális felmelegedés ügye.
A kutatók többsége egyetért abban – állapítja meg az elemzés –, hogy a klímaváltozás közvetve vagy közvetlenül konfliktusok sorát fogja generálni az elkövetkező évtizedekben, amelyek emberek tízmillióit – sőt,
szélsőséges esetben és nagyobb időtávlatban akár egy milliárd embert”
– kényszerítik lakóhelyük elhagyására. A jelenségről folyó diskurzus meglehetősen széles skálán mozog, és komoly átalakuláson ment keresztül az elmúlt években.
Ennek során az éghajlatváltozást – vagy legalábbis annak ember okozta voltát – tagadó nézetek szép lassan a perifériára szorultak, átadva a helyüket a mértékadóbb megközelítéseknek, amelyek elsősorban a folyamatban rejlő kockázatokra és veszélyekre hívják fel a figyelmet. Bár egyes megközelítések a klímaváltozás pozitív hozadékait is igyekeztek előtérbe helyezni (új mezőgazdasági területek feltörése, a sarkvidéki átjárók és ásványkincs-készletekhez való jobb hozzáférés),
a többség – ideértve a Migrációkutató Intézet kutatóit is – inkább a jelenségben rejlő kockázatokat és veszélyeket látják túlsúlyban.
Különösen igaz ez Afrika vonatkozásában, amely esetében a negatív szcenáriók nem csupán a kontinens, de Európa mindennapjaira is hatással vannak és lesznek. A fekete földrész földrajzi elhelyezkedése, társadalmi folyamatai – ezek közül is kiemelkedő módon a népességrobbanás –, valamint törékeny államai miatt különösen kiszolgáltatott az éghajlatváltozás jelenségének.
A globális felmelegedés a következő évtizedekben is gyengíteni fogja az egyes államok, társadalmak kohézióját, aláásva a stabilitást és tüzelve, mélyítve olyan politikai, társadalmi, gazdasági konfliktusokat, amelyek emberek millióit kényszerítik lakhelyük elhagyására.
Ezek a folyamatok már ma is jól tetten érhetők a földrészen”
– húzza alá az elemzés.
Az éghajlatváltozás miatt is bekövetkező anomáliák kezelése még a sokat hangoztatott és kétségtelen eredmények – felelős afrikai elit megjelenése, számottevő gazdasági növekedés, a külső donorok növekvő figyelme – ellenére is csak részlegesen sikerülhet: a következményeket tompítani, mérsékelni lehet, de teljesen elhárítani nem. Így a klímaváltozás következtében (is) bekövetkező, tízmilliókat mozgásba hozó
afrikai migráció a 21. század egyik fontos kihívása lesz nemcsak a fekete kontinens, de Európa számára is”
– emeli ki végül a Migrációkutató Intézet elemzése.
A teljes elemzés elérhető a Migrációkutató Intézet weboldalán.
Origo; Fotó: Deutsche Welle
Facebook
Twitter
YouTube
RSS