Minden negyedik-ötödik vállalkozás évek óta jóval többet fizet az áramért, mint amennyit jogszerűen elkérhetnének tőle – nyilatkozták szakértők a Hvg.hu-nak, hozzátéve: mintegy tízmilliárd forintot húztak ki a fogyasztóik zsebéből a nagy áramszolgáltatók úgy, hogy elosztócégeik a törvényileg előírtnál kedvezőtlenebb kategóriába sorolták a vállalkozásokat.
Az áramcégek a fogyasztáshoz tartozó áramvételezés alapján kategorizálják vállalati ügyfeleiket: az alacsonyabb feszültséget használó cégek mintegy 15 százalékkal drágábban kapják az áramot, mint azok, akik magasabb feszültségen vételezik az energiát. Ugyanakkor egy korábbi gazdasági minisztériumi rendelet kötelezte az áramszolgáltatókat arra, hogy azokat a vállalkozásokat, amelyeknél ehhez a műszaki feltételek adva vannak, automatikusan sorolják át egy kedvezőbb, köztes kategóriába, a kedvezőtlen besorolás miatti túlfizetés összegét pedig – 2008-ig visszamenőleg – adják vissza a fogyasztóiknak.
Az energiavállalatok elosztócégei azonban „nem kapkodták el” ezt az átsorolást, így – a Hvg.hu által megszólaltatott energiaaudit-cég szerint – minden negyedik-ötödik vállalkozás évek óta jóval, eddig átlagosan 1-1,2 millió forinttal többet fizethet az áramért, mint amennyit 2008 óta jogszerűen kellene.
A rengeteg rosszul kategorizált cég túlfizetése miatt létrejövő extraprofitot ráadásul az elosztócégek szedik be, így ez a pénz nem biztos, hogy megjelenik azoknak a nagy áramszolgáltatóknak a mérlegében, amelyek a közvélemény és a hatóságok homlokterében vannak.
A portálnak nyilatkozó szakértő szerint az így beszedett pluszpénz tízmilliárdos nagyságrendű lehet, azaz jogszerűen ennyi járhatna vissza a szolgáltatóktól a fogyasztóknak; köztük nemcsak vállalkozásoknak, hanem sok társasháznak is.
HVG / MNO
Facebook
Twitter
YouTube
RSS