A Pesti TV Az Ügy című riportműsorában mutattuk be a tatabányai szellemtársasházat, amely tizenöt éve áll befejezetlenül. A huszonegy lakásos, a földszinten nagy irodaépületet is magába foglaló ingatlant sajátos konstrukcióban kezdték építeni 2004 után. A telektulajdonos, első számú építtető, a Környe és Vidéke Takarékszövetkezet ingatlanhasznosító cége, a Tak-Ing végelszámolás alatt áll; az építő Pólus Kft. 2007 óta felszámolás alatt; a lakásaikat előre kifizető tatabányai családok, összesen tizenöt károsult család a mai napig nem kapott vissza egy fillért sem. Közben tavaly év végén a félkész épület az egyik szeviépes érdekeltség kezébe került. A Szeviép-üggyel a PestiSrácok.hu az elmúlt években kiemelten foglalkozott; követjük a több száz kisvállalkozó csődjéért felelős, csődbűncselekménnyel vádolt milliárdosok ma is tartó büntetőperét. Megmutattuk, hogy a mai napig milyen luxusban élnek, és egy tényfeltáró cikksorozatban azt is, hogy a Szeviép csődeljárása előtt milyen elképesztő céghálót építettek fel a Szeviép-vezérek, amely cégekben immár egy-egy családtagjuk a tulajdonos. Ebben a tényfeltáró riportban azt mutatjuk meg, hogyan kerül a Szeviép-vezér B. Sándor fia Tatabányára, miként jutottak hozzá a tizenöt család anyagi megnyomorítását jelentő, milliárdos értékű ingatlanvagyonhoz, és azt is, hogy a tatabányai botrányban szereplő cég csak egy az újabb céghálóban. Körülbelül tíz milliárdos vagyont találtunk éppen csak, hogy „muzsikáló” cégekben, és mindez az egyik B.-fiú kezében fut össze.
Másfél évtizede áll üresen, félbehagyva a tatabányai Gál István lakótelepi társasház, amely az eredeti tervek szerint huszonegy családnak adott volna otthont. A beruházás elindítója a Környe és Vidéke Takarékszövetkezet volt, amely szeretett volna itt egy irodát. Az érdekeltségükbe tartozó Környei Tak-Ing Ingatlanhasznosító Kft. megvásárolta az összesen 1500 négyzetméter alapterületű telket és megállapodott a tatai székhelyű Pólus Építési Kft-vel, hogy azok egy társasházat húznak fel a teleken. A konstrukció szerint a Tak-Ing megvásárolja az alsó szinten kialakításra kerülő irodahelyiséget, a Pólus értékesítheti a lakásokat – ezekhez a Környe és Vidéke Takarékszövetkezet hitelt biztosít a majdani lakóknak. Erről a megállapodást 2004 júniusában írta alá a két cég. Az építkezés el is kezdődött.
A Pólus 2005 és 2007 között az épülő társasház huszonegy lakásából tizenötöt értékesített. A vevők, bár az építő által a lakás ellenértékeként megjelölt milliókat kifizették – a lakás méretétől függően 5,5–18 millió forint közötti összeget –, tudomásul vették, hogy csak akkor kerülnek tulajdonosként bejegyzésre, ha a beruházás befejeződött. A tizenöt vevőből három készpénzben fizetett – az ő lakásaik elkészültek, azokba be is költözhettek, de tulajdonossá hivatalosan ők sem válhattak. Az adásvételt két irányba bonyolították. A lakásukhoz tartozó telekhányadért a Tak-Ingnek fizettek, a majdani lakásért az építő cégnek, azaz a Pólusnak. Ez utóbbival jogilag építtetőkké váltak. A többség, tizenkét építtető lakása sosem készült el. Az építő Pólus Kft. 2007-ig értékesítette a lakásokat (építtetői szerződéssel), úgymond szedte be a pénzt. Közben 2005-től adótartozás miatt folyamatosan végrehajtás alatt állt, 2007 augusztusában pedig a felszámolása is megkezdődött. A beruházás akkor meg is állt, semmi nem történt azóta.
Volt, aki ebbe betegedett bele; családok hullottak szét a nem mindennapi dráma miatt. Van, aki minden megtakarított pénzét veszítette el; van, aki a mai napig nyögi a hiteleit annak a lakásnak, ami most már szinte biztos, hogy soha nem lesz az övé.
Családi drámák a rideg számok mögött
Péter Erika a tatabányai kórházban ápolónő. Második gyermeke születése után agyvérzést kapott, folyamatos ellátást igényel, ezért egy közeli otthonban él. Erika vágya azt volt, hogy itt egy olyan lakásban élhessen, ahová legalább a hétvégén haza tudja vinni magához a gyermekét. A lakásért durván hatmilliót fizetett, négymilliós hitelét már letudta – most mégis mindössze 300 ezer forintot ajánlanak neki a telekhányadáért. A nő azt mondta, nem fogadja el a pénzt és nem is adta meg a számlaszámát, mert attól tart, hogy ezzel kvázi lemondana a teljes követelésről. Pedig az jóval több ennél. Péter Erika a 300 ezer forint telekhányadon túl hitelből fizetett egy összkomfortos garzonért egy akadálymentes épületben. A lakás a mai ingatlanárak mellett körülbelül a háromszorosát érné, ha elkészült volna – hogy nem így történt, az nem az ő hibája.
Annak idején, jobb híján a félkész lakásba is beköltözött, ahol csak egy kis villanykályhával tudott fűteni, de amikor már a vizet is elzárták, elköltözött egy parányi önkormányzati bérlakásba.
Erika egyike azoknak, aki még csak nem is szerepel a hitelezők sorában, mert állítólag nem jelentett be hitelezői igényt a Pólus Kft. felszámolására kijelölt Seratus Zrt-nél. Ez azért érdekes, mert ha nem is hivatalos formanyomtatványokat, de a Seratus Zrt-nek saját maga által írt levél másolatát nekünk is bemutatta. A vastag kötegekbe rendezett akták között nincs nyoma, hogy a felszámolónak küldött levelekre bármilyen választ kapott volna. Péter Erikáról az építő cég felszámolásakor, a hitelezők számbavételekor megfeledkeztek. És nem ő volt az egyetlen.
Az ápolónő és darabig fizetett ügyvédet és pereskedett, aztán amikor még több százezer forint perköltséget is fizetnie kellett volna, nem tudta tovább folytatni. Ma már jogi képviselője sincs az ügyben. Nagy Zoltánné férje belebetegedett a procedúrába, mindenük elvesztésébe és néhány éve meghalt. Az özvegy egyedül maradt, méltó otthon nélkül. Ma egy zártkerti hétvégi házban lakik, miközben a társasházi lakásra 15 millió forintot kifizettek – hitelből, amit sokszor nem volt könnyű törleszteni. Varga József lánya 18 millió forint készpénzért vásárolt lakását mutatta meg a PestiSrácok.hu-nak, amelyre annak ellenére nem lehetett a tulajdont bejegyezni, hogy készpénzes fizetők voltak. Ugyan a nő birtokvédelmet kapott a jegyzőnél, végül ő sem tudott a házban maradni…
Színre lép az új tulajdonos – Annak is mennie kellett, aki korábban beköltözhetett az amúgy kifizetett lakásba
Mindösszesen három lakás volt lakott, egy ideig. Addig sem lehetett könnyű az élet egy félig sem kész épületben, távfűtés nélkül, folyamatos bizonytalanságban. Tavaly év végén aztán egyszer csak idegenek jelentek meg a társasháznál, azt állítva, hogy megvették az épületet, ők a tulajdonosok, a lakók pedig kvázi illegális lakásfoglalók, ezért költözzenek ki. Még a vizet is elzárták, így a szellemház valóban kiürült. Az építtetők lezárt lakásait a minap felnyittatta a társasház új tulajdonosának képviselője, komoly kárt okozva ezzel. A történtek miatt többen is feljelentést tettek a rendőrségen.
Vajon hogyan lehetséges az, hogy a csődbement és felszámolt Pólus Kft-től, az építőtől az építtetők, a lakásvásárlók gyakorlatilag teljes kihagyásával új tulajdonoshoz került az épület? Kik és mennyit nyertek az ügyleten, ami 15 család nyomorát eredményezte? Ha kíváncsi, most figyeljen…
Egy felszámoló, újabb bedőlt ígéretek – a lakásukra vagy pénzük visszafizetésére váró családok megint hoppon maradnak
2007-ben tehát elkezdődött a Pólus Kft. felszámolása. Az építtetők, lakásvásárlók a felszámolásra kijelölt Seratus Zrt-nél bejelentették hitelezői igényüket. A Seratus 2008 januárjában még azt ígérte, hogy kivitelezőt keres és befejezi a társasház építését, a hitelezők pedig megkaphatják a lakásaikat. Áprilisban, egy vitákkal terhelt levelezést követően a felszámoló közölte, hogy a szerződéseket felbontják, az ingatlant pedig eladják, a hitelezői igényekkel terhelten. Az iratok szerint a felszámoló és a Tak-Ing egymást perelte. Egy dolog látszik biztosan: mivel a telek eredetileg a Tak-Ingé volt, és a társasház nem készült el a szerződésben vállaltak szerint, a telekhányadra vonatkozó adásvételi szerződéseket a cég felmondta, így végül ő értékesíthette az egész ingatlant. A telket, rajta a félkész társasházzal.
A károsultak 2020 decemberében levelet kaptak az Agócs Ügyvédi Irodától, amely a Tak-Ing Kft. képviseletében közölte velük, hogy a cég tulajdonában álló telken áll egy befejezetlen épület, amely sem hatályos építési engedéllyel, sem használatbavételi engedéllyel nem rendelkezik. Olyan beruházónak kívánják értékesíteni a cég ingatlanát, aki a félkész ingatlanon lévő kötelezettségeket is figyelembe veszi.
Egy év elteltével újabb levél érkezett az ügyvédi irodától, amelyben már szó nincs befejezésről és a korábbi szerződésben vállalt kötelezettségekről. Egyszerűen közlik, hogy mivel a társasház nem épült meg, a társasház létesítése jogilag és műszakilag is ellehetetlenült, a telekhányadra kötött adásvételi előszerződéstől pedig elállnak. A levél arra is kitér, hogy a vevő a Rialtin Alfa Kft., amely az előszerződésben szereplő összeget – konkrétan a telekhányad árát, ami néhány százezer forint – visszafizeti. Arról már szó sincs, hogy a lakásra kifizetett súlyos milliókat bárki is megtérítené.
Egy rejtélyes vevő Csongrád-Csanád megyéből – mit ad Isten, a Tak-Inget képviselő ügyvéd is ott székel
És akkor nézzük, ki is a vevő…
A Rialtin Alfa Kft. nem más, mint a kisvállalkozók százait csődbe vivő Szeviép tulajdonosai egyikének családi érdekeltségébe tartozó cége. A Rialtin Alfa Kft-t a nyilvános cégadatok szerint 2016-ban alapították. Ügyvezetője az egyik Szeviép-vezér, B. Sándor fia, B. Roland. Tulajdonosa két cég, a VK Investment Kft, amely a szintén Baranyi családhoz köthető, delaware-i adóparadicsomban bejegyzett vállalkozás tulajdona.
A másik cég a VA-VV Ingatlanhasznosító Kft. Itt az ügyvezető a szeviépes körökből jól ismert V. Róbert; a tulajdonos megint csak egy cég, a V és V Vegyipari Szolgáltató Kft. Ez a vállalkozás a ’90-es évektől a V. család tulajdonában volt, majd 2008-tól a többségi tulajdonos különös módon már itt is egy delaware-i cég.
Ha tehát összerakjuk a mozaikdarabokat, kiderül, hogy a tatabányai szellemház, amely mintegy tizenöt család másfél évtizede tartó szenvedésének okozója, a csődbűncselekménnyel és egy másik büntetőügyben költségvetési csalással vádolt B. Sándor családi érdekeltségébe került. Érdekesség, hogy mint említettük, az építtető, telektulajdonos, az épülettorzót végül a telekkel együtt értékesítő Környe Tak-Ing Kft. képviseletében már 2020-ban egy bizonyos Agócs Ügyvédi Iroda járt el. Ez nem más, mint egy szentesi ügyvédnő irodája. Joggal merül fel a kérdés: vajon miért pont egy Csongrád-Csanád megyei ügyvédet bízott meg egy Komárom-Esztergom megyei cég? Bizonyára csak a véletlen műve, hogy a vevő érdekköre is Csongrád-Csanád megyei – arról nem is beszélve, hogy a B. család véletlenül éppen Szentesről származik, ahol az ügyvédnő is praktizál.
B. Roland és a Rialtin-cégháló – Nem egy, de tucatnyi Rialtin névre keresztelt cége van az érdekkörnek
A PestiSrácok.hu korábban több tényfeltáró cikkből álló sorozatban mutatta be, hogy miközben a Szeviép fizetésképtelenné vált, elindult a felszámolása, úgy, hogy több mint ötszáz alvállalkozóját nem fizette ki, a tulajdonosok családtagjai nevén pedig gombamódra szaporodtak az újabb és újabb cégek, amelyek között delaware-i offshore-érdekeltség is található. A pásztói V. családdal is innen eredeztethető a kapcsolat. Az eredetileg élelmiszer jellegű vegyes termékek kiskereskedelmével foglakozó Rialtin 95 Kft-ben 2007-ben jelent meg a Szeviép-vezér B. Sándor, vagyis az érdekeltségébe tartozó cégek. A főtevékenységet azonnal saját tulajdonú ingatlan adás-vételre változtatták, a kisforgalmú kft-ben milliárdos eszközállomány jelent meg. Jelenleg a Rialtin 95 Kft-nek 270 milliós éves árbevétel és 83 milliós adózott eredmény mellett 2,8 milliárd forint értékű eszközállománya és 1,6 milliárd forint saját tőkéje van. 2016 óta a cég gyakorlatilag megduplázta a vagyonát, a bevételeket tekintve nem igazán világos, miből.
Rialtin néven az Opten szerint összesen tíz cég fut – tizenkettő lenne, de egyet már felszámoltak, egyet pedig nem sikerült bejegyeztetni. A tíz cég viszont működik.
A székhely ugyanazokon a fővárosi vagy pásztói címeken található. (Rialtin Béta – 2017; Rialtin Kappa – 2018; Rialtin Alfa – 2016; Rialtin Delta – 2017; Rialtin Balaton – 2015-ben kerül B.-ék érdekkörébe, nevet is változtattak; Rialtin Csanády Kft. – 2014; Rialtin Vagyonkezelő Kft. – 2017; Rialtin Zéta Kft. – 2021; Rialtin Gamma Zrt. – ezt a céget 2018-ban akarták bejegyeztetni, de a cégbíróság elutasította a kérelmet.) Az ember, pláne az oknyomozó újságíró oldalát rendesen fúrja a kíváncsiság, hogy vajon miért kell szinte évente egy újabb céget bejegyezni azonos tevékenységi körrel, megegyező tulajdonosi háttérrel, pláne úgy, hogy a legtöbb cégben sem látszik jól jövedelmező érdemi tevékenység.
Most figyeljenek!
A 10 működő Rialtin nevű cég tulajdonosi háttere gyakorlatilag megegyezik, ügyvezetője mindegyiknek a szeviépes B.-fiú. A cégek teljes eszközállománya megközelíti a 10 milliárd forintot. 2020-ban az összes cég együtt nem produkált félmilliárd forint nettó árbevételt sem, teljes kötelezettségállományuk ugyanakkor közel hat milliárd forint.
A tatabányai botrányban érintett Rialtin Alfa Kft. nettó árbevétele például egész évben mindösszesen 13 millió forint volt. A cégnek durván 850 millió forint eszközállománya van összesen, ami forgóeszköz, de ezt is 290 millió forint kötelezettség terheli. A cégcsalád – nevezzük így – hat milliárdos kötelezettségállománya több mint jelentős. Megnyugtató lehetne, hogy ott a tíz milliárdos eszközállomány, de felmerül a kérdés, hogy a mindegyik cégben megjelenő külföldi tulajdonosi érdekeltség (ráadásul az átláthatatlan Delaware-ben) nem teszi-e a vagyont érinthetetlenné…
Ki mennyit nyert és mit veszített?
A családok, akik kifizetett lakásukat sosem kapták meg, ha csak az anyagiakat nézzük, családonként 10–18 millió forintot veszítettek, amit ha ma visszakapnának, akkor is a töredékét érné, mint tizenöt éve. Arról nem is beszélve, hogy az ingatlanárak az egekben vannak, ezért a másfél évtizede befektetett pénzük ma ingatlanban alsó hangon a háromszorosát érné. A tizenöt lakásra, ha átlagot veszünk, körülbelül 220 millió forintot fizettek ki akkor a reménybeli lakástulajdonosok. A Pólus már az építés során elköltötte az előre felvett lakásárakat. Hogy ők a saját pénzből mennyit költhettek a beruházásra, arra nincs adat – így azt sem tudni, ők buktak-e, és ha igen, mennyit. A Tak-Ing a telkét visszakapta, azaz visszavette az adásvételi szerződések felmondásával. Az ingatlant értékesítette, méghozzá a rajta álló félkész társasházzal – hogy mennyiért, arra okirati bizonyítékunk nincs. Mindenesetre úgy tűnik, ők pozitív mérleggel szálltak ki az ügyletből. Annyi biztos, hogy a Rialtin Kft. jelentősen áron alul, a mai piaci árakat tekintve milliárdos értékű ingatlanvagyonhoz jutott hozzá. A huszonegy lakás mai piaci ára darabonként 40–60 millió forint között mozog, ha befejezik az építkezést. És akkor még ott van egy 470 négyzetméteres teremgarázs és egy 244 négyzetméteres irodahelyiség is… Nem is rossz üzlet egy 2020-ban még 13 millió forint éves árbevételt produkáló cégtől…
E-mailben kerestük meg a Rialtin Alfa Kft-t, a cégadatbázisban szereplő elektronikus elérhetőségükön. Azt kérdeztük, milyen kötelezettségekkel vásárolták meg az ingatlant és kifizetik-e a lakásukat akár készpénzben, akár hitelből előre megvásárló károsultakat? Az érintettek a teljes általuk 15 éve befizetett – vagy banknak letörlesztett – összeget visszakapják-e, esetleg a befejezést követően a lakásokat adják-e át nekik, amelyeket a kivitelezés megkezdésekor az akkori piaci áron előre kifizettek?
Megkeresésünkre a mai napig, azaz durván egy hét alatt semmilyen válasz nem érkezett.
Apák és fiaik – Büntetőeljárás alatt álló Szeviép-vezérek családtagjai viszik a mesés vagyont
B.-éket a Pesti TV nézői és a PestiSrácok.hu olvasói előtt már nem kell különösebben bemutatni. A szegedi panelból indult B. Sándor ma is luxusvillában él és 20 milliós vadiúj Porschéval jár. Miközben B. Sándor a Debreceni Törvényszék előtt csődbűncselekmény, a Szegedi Törvényszék előtt költségvetési csalás vádjával vár ítéletre, fiai nevén ma is körülbelül 20 milliárd forint értékű vagyon van különböző cégekben.
A másik Szeviép-vezérről, P. Lászlóról se feledkezzünk meg, aki anno egy megrakott Daciával érkezett Romániából és csempészbundákkal, valamint hamisított pólókkal kereste első millióit. P. László hasonló luxusban él, luxusutakon piheni ki luxusfeleségével fáradalmait, igaz, ő nem Porschéval, hanem egy körülbelül húszmilliós Mercedesszel furikázik. Családtagjai nevén hasonló céghálót és hasonló vagyonkát találunk. Ezekről – részletes cégadatokkal – a PestiSrácok.hu több cikkben beszámolt.
A Szeviép-vezérek családtagjainak nevére felépített céghálót, benne a milliárdokkal négyrészes tényfeltáró cikksorozatban tártuk olvasóink elé ITT, ITT, ITT és ITT.
Hogy a tatabányai lakáskárosultakat valaha is kártalanítja-e valaki, talány – ma erre vonatkozóan még ígéretek sincsenek, sőt, azt sem tudják, kitől kellene várniuk kártérítést. Vannak olyanok, akik bár tízmilliós hitelt nyögtek ki az elmúlt évek során a semmiért, még a hitelezők között sem szerepelnek, mert állítólag nem nyújtottak be hitelezői igényt. A Szeviép-károsultak közül vannak, akiket részben kártalanított a magyar állam – sokan közülük a mai napig egyetlen fillért sem láttak.
Vezetőkép: PS-montázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS