Másfél milliárdra becsülhető annak a borkészletnek az értéke, amely a Tokaj Kereskedőháznál lezajlott vizsgálat megállapítása szerint nem kerülhet kereskedelmi forgalomba, vagy nem árusítható tokaji- és fajtamegjelöléssel. Ennyi bizton kijelenthető azt követően, hogy az állami vállalatnál befejezték a mintegy hárommilliárd forint értéken nyilvántartott, nyár elején zárolt borkészlet független szakértői vizsgálatát. – írja a Népszabadság.
Mint korábban megírtuk, a Tokaj Kereskedőház másfél éve hivatalban lévő vezetése egy amerikai ügylet körül kialakult jogvita kapcsán szembesült azzal, hogy a cégnél a napi rutin része volt a pancsolás. A legjobb esetben csak évjáratokat kevertek, de volt, hogy a fajtákat is, annak ellenére, hogy ezt a szabályok kifejezetten tiltják. Ekkor úgy döntöttek: a társaság, valamint a tokaji név hitelességének megőrzése érdekében a cég raktáraiból egyetlen palack 2013 előtti évjáratú bor sem kerülhet forgalomba, amíg a teljes készlet eredetét nem tisztázzák. A munkával nemrég végzett a Prónay Bence borjogász vezette bizottság, amelynek tagja volt még Bihari Zoltán, a Tokaji Borvidék Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet igazgatója, valamint Szenteleki Károly, a Corvinus Egyetem Biometria és Agrárinformatikai Tanszékének nyugalmazott vezetője.
A bizottság leszögezte: a rostán fennakadt borok fogyasztása élelmiszer-biztonsági kockázattal nem jár, ám számos tétel nem felel meg a törvényi előírásoknak, vagy a termékleírásoknak, ezért nem forgalmazhatók az adott fajtaként, bizonyos esetben még tokajiként sem. A Népszabadság információi szerint folyamatban van az átminősített tételek új értékének meghatározása, ezután tudják majd megmondani, pontosan mennyit is bukik az állami cég a múlt bűnei miatt.
A teljes cikk a NOL.hu-n olvasható
Facebook
Twitter
YouTube
RSS