Több mint tízmillió forintra perli a magyar államot az 1999 tavaszán történt Seres-gyilkosság volt gyanúsítottja, Bíró László – értesült a PestiSrácok.hu. A férfi azért fordult a bírósághoz, mivel állítása szerint a magyar hatóságoknak köszönhetően 2012 augusztusától ártatlanul ült nyolc hónapig előzetes letartóztatásban egy olyan gyilkossági ügyben, amelyben végül megszüntették ellene az eljárást. A Budai Központi Kerületi Bíróságon zajló kártalanítási per december 12-én folytatódik.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Tízmillió forint feletti összeget követel a magyar államtól a Seres-gyilkosság egykori gyanúsítottja, Bíró László – tudta meg a PestiSrácok.hu a férfi ügyvédjétől, Danyi Csabától. Bíró azért perelte be a magyar államot, mert állítása szerint ártatlanul meggyanúsították, majd 2012 augusztusától nyolc hónapon keresztül előzetes letartóztatásban tartották Seres Zoltán és olasz üzlettársa, Sforza Nazzereno 1999-es meggyilkolása ügyében. A jogi képviselő portálunknak elmondta, a kártalanítási ügy következő tárgyalási napja december 12-én lesz a Budai Központi Kerületi Bíróságon.
Hivatalosan nem nyomoznak
A Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársainak akkori gyanúja szerint Portik Tamás megbízásából, a Bíró László vezette motorról – a 2002 januárjában családjával együtt Tárnokról „eltűnt” – Radics Attila lőtte le Serest és a vele együtt utazó olasz vállalkozót. Két évvel később, 2014. augusztus 13-án a Fővárosi Főügyészség azonban az eljárást az ügy mindkét gyanúsítottjával szemben megszüntette, „mivel a széleskörű nyomozás során beszerzett valamennyi bizonyítékot értékelve nem bizonyítható a vádemeléshez szükséges megalapozottsággal az, hogy a bűncselekményt a gyanúsítottak követték el”. Danyi Csaba egyébként már korábban is úgy nyilatkozott portálunknak, hogy a rendőrök egyetlen egy tárgyi bizonyítékot sem tudtak felmutatni, ami ügyfele bűnösségét bizonyítaná, hiszen sem az előkerült fegyveren, sem a motoron nem találták meg Bíró DNS-ét. Noha védencével szemben bizonyítottság hiányában zárták le a nyomozást, a kártalanítás ebben az esetben is jár– mondta el az ügyvéd, hozzátéve, hogy ezt még az ügyészség sem vitatja, csupán az összeg mértékén zajlik a vita a bíróság előtt Bíró László és az alperes magyar állam között. Úgy tudjuk, a tavaly felfüggesztett eljárást – hivatalosan – azóta se vették elő újra a nyomozók, így kérdés, hogy kiderül-e valaha, hogy kinek és miért állt érdekében megöletni az éjszakai életben közismert, 45 éves vállalkozót.
Portik Seresre kente az alvilági leszámolásokat
Ugyan a gyilkossági ügynek az Energol-vezér már nem gyanúsítottja, de az tény, hogy a 90-es évek közepétől kezdődően Seres és Portik nem voltak jóban. Ezt bizonyítja az a több mint másfél évtizeddel ezelőtt titkosított, majd 2012-ben a minősítés alól feloldott rendőri jelentés is, amely Portik Tamás, mint informátor meghallgatását tartalmazta. Portikot 1996. november 22-én hallgatták meg Prisztás József lelövése után nem sokkal. Az egykori olajos a rendőröknek elmondta, hogy véleménye szerint a leszámolások Seres Zoltán érdekeit szolgálták, aki mögött nem más, mint az orosz keresztapa, Szemjon Mogiljevics állt. Sőt, Portik azt is hozzátette, hogy Prisztás Józsefet és Totka Pált Seres Zoltán lövette le.
Kisbandi sem mondott semmit az elkövetőről
A két férfi közötti rossz viszonyról beszélt a néhány hónappal ezelőtt Brazíliában elfogott, csalással gyanúsított Lakatos András is. Kisbandi a 2012 novemberében tett, titkosított vallomásában arról nyilatkozott a rendőröknek, hogy a 90-es években élet-halál harc folyt Seres és az energolosok között. Az alvilág pénztárosának is becézett férfi szerint ennek oka egy közös olajos üzlet volt, amiben Portikék önkényesen csökkentették Seres hasznát. Emiatt az 1999-ben kivégzett üzletember és az Energol vezetői között a konfliktus odáig fajult, hogy a siófoki Pipacs bár megnyitóján Seres kis híján összeverekedett Drobilich Gáborral. Seresék távozása után nem sokkal megérkezett Portik is orosz katonáival, aki, miután tudomást szerzett a konfliktusról, Lakatos füle hallatára őrjöngeni kezdett és azt mondta: „Mit képzel ez a patkány, hogy a Gabit meg merte támadni”?! „El kell pusztítani”! Lakatos szerint Portik nem viccelt, kijelentését halálosan komolyan gondolta. Más vallomások szerint a merénylet fő indítéka az lehetett, hogy Seres az olajos pénzekből egy összegben kétszáz, havonta pedig további húsz millió forintot követelt Portikéktól. Visszatérve Kisbandi vallomásához, a csalással gyanúsított férfi információkkal is rendelkezett a Seres Zoltán ellen elkövetett emberölésről. Elmondása szerint „Portiknál állandóan jelen volt a Seres iránti gyűlölet” és a maffiózó közölte vele, hogy az 1997 júniusi merényletet Seres ugyan megúszta, mert „hatalmas szerencséje volt, most nagyon vigyáz magára, de meg lesz még csinálva”. Ennek kapcsán jegyezte meg Lakatos, hogy Seres lelövéséig „az oroszok uralták az országot”, ám a helyzet a merénylet után megváltozott. A bűnöző hozzáfűzte, Portik nem mondta el, hogy az emberölést ki hajtotta végre, aminek oka, hogy a merényletek után a maffiózó mindig szűkszavú volt.
Címlapfotó: mno.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS