Mintha visszatért volna az Aranycsapat: Gera Zoltánék hihetetlen, zseniális mérkőzést játszottak Portugáliával. A vége döntetlen, 3–3 lett, csoportelsők lettünk, és várhatjuk a belgákat a nyolcaddöntőben! (Izland–Ausztria 2–1).
Minden adott volt a jó mérkőzéshez. A teher a portugálokon – remek jelenet volt a mikrofont (amúgy joggal) elhajító Cristiano Ronaldóé –, Lyon utcái és legfőképp a stadion tele magyarokkal, játékosaink önbizalma az egekben. Kit érdekelnek a múlt eredményei, hogy Portugália még az 1966-os Albert, Bene, Farkas-féle válogatottat is legyőzte? Ezek a fiúk eddig is átírták az előre megírt sorokat. A szurkolókkal együtt:
Mint a mesében: csodálatos Gera-gól
Nem keltett meglepetést, hogy Storck több fáradt, ill. ‘besárgult’ alapjátékosát is kihagyta, Kleinheisler, Kádár és Nagy is kimaradt, Gera viszont bekerült a csapatba. Természetesen a portugálok megnyomták a meccs elejét, C. Ronaldót rögtön az elején felvágtuk – szerencsére a sárga elmaradt. Még jobb hír volt, hogy kiszabadultunk a nyomás alól, a hetedik percben szögletet rúghattunk – igaz, veszélytelen volt. Bár ezután is veszélyesebben játszott a portugál együttes, de az első tizenöt percben nagy helyzetet – leszámítva Nani távoli és magasan fölé szálló fejesét – nem alakított ki.
Aztán megtörtént amire vártunk: Gera nem hiába lépett pályára (mert azért kifárasztotta az eddigi menetelés), a 19. percben egy szöglet után kipattanó labdát átvett, és ahogyan tőle azt már sokszor láttuk, csodálatos mozdulattal bombázott a kapuba. Nem csak a hazaszeretet mondatja – íratja – velünk: az Eb egyik legszebb gólja volt. (Lábjegyzet, hogy Izland is megszerezte a vezetést Ausztria ellen: a 18. percben Bodvarsson lőtt a kapuba.)
A portugálok a gól után beleerősítettek, de hosszú ideig egyetlen távoli – kivételesen jól sikerült – C. Ronaldo lövést jegyezhettek fel, rosszabb hír volt, hogy a félidő hajrájára már több játékosunk is ’besárgult’. (Az osztrák szurkolók még inkább bosszankodhattak, miután Ausztria kihagyott egy tizenegyest.) A 40. percben azért összeszorult szívünk, C. Ronaldo beadását követően gól született, azaz dehogy: félméteres les előzte meg. Sajnos később már szó sem lehetett a megmentő sípszóról: a csapatunk (s főleg Guzmics) egy szabadrúgás után elaludt, C. Ronaldo szépen ugratta ki Nanit, aki nem hibázott: Király mellett a rövidbe lőtt. Talán védhette volna a kapus, de ahhoz komoly bravúr kellett volna (1–1). A 45. percben Gomes lőtt, de Király szerencsére magabiztosan fogta a középre tartó kísérletet. Döntetlennel vonultunk a szünetre, és ami még fontosabb: cseppet sem játszottunk alárendelt szerepet. Emeljük ki: Portugália és C. Ronaldo ellen!
És akkor jött Dzsudzsák!
Bizakodtunk, bizakodtunk, de hogyan kezdtek a fiúk: szabadrúgáshoz jutottunk, és Dzsudzsák végre megvillant, szabadrúgása megpattant, így védhetetlen vágódott a hálóba (2–1). Elképesztő! (Hát még a hangorkán.) Az sem semmi, hogy utána is mi kerültünk helyzetbe, Lovrencsics sajnos csak az oldalhálót találta el. Bosszantóbb, hogy C. Ronaldo is megunta a góltalanságot: sarokkal tette be a torna legvarázslatosabb gólját. Az 52. percben a vezetést is megszerezhették volna: Nani éppen csak lemaradt egy élesen becsavart labdáról.
És akkor jött Dzsudzsák másodszor!
Viszont mi történt utána: megint Dzsudzsák állt a labda mögé, s bár először a sorfalba lőtt, utána szépen húzta befelé, és újabb hatalmas gólt lőtt (kit érdekelt, hogy ez is megpattant) – 3–2. Hihetetlen!
Sajnos C. Ronaldo is felvállalta a gólpárbajt, fejesével harmadszor is egyenlítettek (3-3). Szép villanás volt ez is. Nem tudtuk, hogy mit hoz a vége, győzelmet, döntetlent vagy vereséget, de egyet már a hajrá előtt biztosan leírhattunk: ez a teljesítmény mindenképp csodálatos, elképesztő (igazából hiányoznak a jelzők!) volt! S bár a végén a portugáloknak volt egy két lehetőségük, nekünk meg egy hatalmas Elek-kapufánk, újabb gól már nem született. Ki bánta? Mi nem (Na jó,kicsit). Tartottuk a labdát, s a az utolsó pillanatokban már Portugália sem támadt le. Vártuk a sípszót, és megkaptuk: Magyarország 3–3-at játszott a jóval esélyesebb portugálok ellen, és a csoport első helyén végzett!
Lábjegyzetként: Bár Ausztria egyenlített Izland ellen, a végén az izlandiak megszerezték a győztes gólt a hosszabbítás utolsó percében (Izland–Ausztria 2–1). A második helyen jutottak tovább, míg Ausztria kiesett. Most hátradőlünk, ünneplünk, sörözünk.
Önbizalommal, felejthetetlen meccsek után készülhetünk a kieséses szakaszra!
Bővebben miután visszatértünk (ha visszatértünk) a földre.
Visszatértünk félig: a magyar válogatott a negyeddöntőért Belgium csapatával ütközik meg. Nem leszünk esélytelenek!
A torna előrehaladtával egyre jobb és jobb teljesítményt nyújt a csapatunk. Csak elismerően tudok nyilatkozni a játékosaimról, akiknek gratulálok. Engem nem lepett meg a teljesítményük, tudtam, mire képesek
– mondta Bernd Storck szövetségi kapitány, aki annak örült leginkább, hogy most már nemcsak a védekezést sikerült jól megszervezni, hanem a támadójátékot is. A meccset elemezve úgy fogalmazott, a végén már érthetően nem akartak kockáztatni, és egy idő után Portugália is visszafogottabb volt a biztos továbbjutás birtokában. „Ahogy a torna előtt mondtam, mind a 23 játékosom beszállhat, bárki bármikor bevethető” – mondta Storck annak kapcsán, hogy valamennyi sárga lapos játékosát kihagyta a kezdőcsapatból. Újságírói kérdésre a szakember külön szót ejtett Gera Zoltánról. Elárulta, hogy eleinte a játékos pihentetését tervezte a kieséses szakaszra, de aztán a szerepeltetése mellett döntött, és Gera nem is okozott csalódást, sőt, 37 éves kora ellenére „rendkívül kivételes volt”, amit nyújtott.
MAGYARORSZÁG–PORTUGÁLIA 3:3 (1:1)
Lyon, Parc Olympique Lyonnais, 55 514 néző, vezette: Martin Atkinson (angol)
gólszerzők: Gera (19.), Dzsudzsák (47., 55.), illetve Nani (42.), Ronaldo (50., 62.)
sárga lap: Guzmics (13.), Juhász (28.), Gera (34.), Dzsudzsák (56.)
MAGYARORSZÁG: Király Gábor – Lang Ádám, Juhász Roland, Guzmics Richárd, Korhut Mihály – Pintér Ádám, Elek Ákos – Lovrencsics Gergő (Stieber Zoltán, 83.), Gera Zoltán (Bese Barnabás, a szünetben), Dzsudzsák Balázs – Szalai Ádám (Németh Krisztián, 70.)
PORTUGÁLIA: Rui Patrício – Vieirinha, Pepe, Ricardo Carvalho, Eliseu – André Gomes (Ricardo Quaresma, 61.), William Carvalho, João Moutinho (Renato Sanches, a szünetben), João Mario – Cristiano Ronaldo, Nani (Danilo, 81.)
Az F-csoport végeredménye:
[table width =”100%” style =”” responsive =”false”]
[table_body]
[table_row]
[row_column]1. MAGYARORSZÁG[/row_column]
[row_column]3[/row_column]
[row_column]1[/row_column]
[row_column]2[/row_column]
[row_column]0[/row_column]
[row_column]6:4[/row_column]
[row_column]5[/row_column]
[/table_row]
[table_row]
[row_column]2. Izland[/row_column]
[row_column]3[/row_column]
[row_column]1[/row_column]
[row_column]2[/row_column]
[row_column]0[/row_column]
[row_column]4:3[/row_column]
[row_column]5[/row_column]
[/table_row]
[table_row]
[row_column]3. Portugália[/row_column]
[row_column]3[/row_column]
[row_column]0[/row_column]
[row_column]3[/row_column]
[row_column]0[/row_column]
[row_column]4:4[/row_column]
[row_column]3[/row_column]
[/table_row]
[table_row]
[row_column]4. Ausztria[/row_column]
[row_column]3[/row_column]
[row_column]0[/row_column]
[row_column]1[/row_column]
[row_column]2[/row_column]
[row_column]1:4[/row_column]
[row_column]1[/row_column]
[/table_row]
[/table_body]
[/table]
Fotók: Horváth Péter Gyula, címlapfotó: UEFA.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS