November elsejétől a koronavírus-világjárvány elleni harc új szakaszba érkezett hazánkban is, amelynek részeként ismételten járványügyi szigorítások lépnek életbe hétfőtől. Múlt csütörtökön ennek részleteiről Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszterelnök számolt be, ezek közül a legfontosabb, hogy a munkaadók kezébe adják a jogot, hogy előírják a védőoltást az alkalmazottak számára. Emellett a tömegközlekedési eszközökön november 1-től kötelező a maszkviselés, az egészségügyi intézmények esetében látogatási tilalom lép életbe, a szociális intézményekben a vezetők döntenek az esetleges látogatási tilalomról.
Gulyás Gergely három járványellenes intézkedést jelentett be a kormányinfón: bevezetik a kötelező maszkviselést a közösségi közlekedésben, lehetővé teszik a cégeknek, hogy kötelezzék a dolgozóikat az oltásra, látogatási tilalmat rendelnek el az egészségügyi intézményekben.
A részletek a Magyar Közlönyben jelentek meg, ezek szerint hétfőtől kötelező a maszk viselése a tömegközlekedési járműveken, így
- a vonatokon,
- a héveken,
- a Volánbusz járművein
- és a BKK összes járatán,
a megállókban és a pályaudvarokon is, aki ezt elmulasztja és felszólítás ellenére sem hajlandó felvenni a maszkot, nyolcezer forintos helyszíni bírságra számíthat. Csak a hat évnél fiatalabbaknak, az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal élőknek és az autistáknak nem kötelező maszkban utazni és várakozni.
Látogatási tilalmat vezetnek be a kórházakban
Hétfőtől visszavonásig látogatási tilalom lép életbe az összes magyar kórház fekvőbeteg-ellátást nyújtó osztályán. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) tájékoztatása szerint alól kivételt jelentenek a különösen méltányolandó eseteket, például
- a végstádiumban lévő betegektől való búcsúzást,
- a kiskorú, valamint az értelmi fogyatékossággal élő beteg mellett is ott lehet szülője, törvényes képviselője,
- valamint a szülő nő mellett is folyamatosan tartózkodhat egy nagykorú a vajúdás és a szülés alatt.
Ezekben az esetekben a szolgáltató köteles megfelelő védőöltözetet adni a látogatóknak.
A szociális intézményekben bevezetendő korlátozásokról az intézményvezetők dönthetnek, de figyelembe kell venniük döntésük során az ápoltak átfertőzöttségét is.
Csak oltással lehet munkába menni?
Nem feltétlenül. Az erről szóló rendeletben egészen pontosan úgy fogalmaznak, hogy
a munkahely és a munkakör sajátosságaira is figyelemmel kell meghoznia a döntést a munkáltatónak.
Ez azt jelenti, hogy a munkaadóknak jelenléti munkavégzés esetén meg van a lehetőségük, hogy előírják az oltást, ez azonban nem kötelező. Ráadásul azoknak, akik otthonról is tudnak dolgozni, nem kell kötelezővé tenni.
Más a helyzet az állami intézményeknél, hiszen ahogy Gulyás már a kormányinfón jelezte, az állami alkalmazottaknak kötelező lesz beoltatniuk magukat, a honvédség pedig már el is rendelte ezt. Az NNK hétvégi közleményéből az derült ki, hogy munkafeltétel az oltás az állami fenntartású szociális intézményekben is. Nem úgy az önkormányzatoknál, ahol egyelőre nincs kifejezetten előírva, hogy csak oltott személy veheti fel a munkát.
Budapesten el se induljunk maszk nélkül
A korlátozó intézkedések bejelentését követően Karácsony Gergely főpolgármester is kihirdette saját hatáskörében a fővárosra vonatkozó szabályokat. Ennek értelmében elrendelte a kötelező maszkviselést a fővárosi fenntartású
- színházakban,
- mozikban,
- könyvtárakban.
A főpolgármester továbbá kérvényezte, hogy a kormány tegye kötelezővé az általános beltéri maszkhasználatot. Erre ugyanis egyelőre nem terjednek ki a korlátozó intézkedések. A nem fővárosi fenntartású intézményekben továbbra sem kötelező a maszk.
Lehet szalagavatót tartani
A hétvégén az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) levelet küldött ki a középiskolák vezetőinek, ebből kiderül, hogy meg lehet tartani a középiskolai szalagavatókat, de a szülők és vendégek csak védettségi igazolvánnyal vehetnek részt az ünnepségeken.
Forrás: MTI/Telex/PS, Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS